Foto: LETA

Finanšu ministrs Jānis Reirs (JV) ar rājienu sodījis Valsts ieņēmumu dienesta (VID) vadītāju Ievu Jaunzemi par disciplinārlietas neierosināšanu pret kādu VID darbinieku, vēsta TV3 raidījums "Nekā personīga".

Jaunzeme šogad no disciplinārsoda pasargājusi arī VID Nodokļu un muitas policijas Muitas lietu izmeklēšanas daļas vadītāju Andri Ābolu, kurš šomēnes aizturēts aizdomās par kukuļņemšanu, taču sodu saņēmusi par kādu citu līdzīgu gadījumu. VID ģenerāldirektore apņēmusies piemēroto sodu pārsūdzēt.

Pagājušajā nedēļā korupcijas apkarotāji Ābolu aizturējuši aizdomās par 35 000 eiro kukuļņemšanu. VID ģenerāldirektore publiski nosodīja aizturēto darbinieku un viņš atlaists. Taču gada sākumā pret šo pašu amatpersonu uzsākt disciplinārlietu aicināja iestādes dienesta izmeklēšanas komisija, tomēr toreiz Jaunzeme atteicās vērtēt viņa rīcību, kas novedis pie rājiena pašai Jaunzemei.

Ābols pēdējos gadus strādājis VID Nodokļu un muitas policijā. Ābols bija specializējies noziedzīgi iegūtu līdzekļu legalizācijas novēršanas jautājumos.

13. novembrī Ābols ticis aizturēts aizdomās par kukuļņemšanu. Kriminālprocesa ietvaros tiekot vērtētas vairāk kā vienas personas darbības. Noziegums atklāts, Iekšējās drošības pārvaldei sadarbojoties ar Nodokļu un muitas policijas vadību un Korupcijas novēršanas un apkarošanas biroju. Kukulis esot prasīts par aizturētas cigarešu kravas atbrīvošanu.

Ābols līdz šim neesot bijis Iekšējās drošības pārvaldes redzeslokā, taču viņa rīcību divkārt mēģinājušas izmeklēt dienesta izmeklēšanas komisijas - abas reizes par nereaģēšanu uz padoto muitas policistu pārkāpumiem.

Gada sākumā VID ģenerāldirektorei Jaunzemei disciplinārlietu pret Ābolu lūdza ierosināt ierēdņa Māra Knoka vadītā dienesta izmeklēšanas komisija. Dienesta pārbaudes veicēji bija konstatējuši, ka Ābols nav izvērtējis savu padoto atbildību, kad viņu vainas dēļ krimināllietā par cigarešu kontrabandu bija zuduši lietiskie pierādījumi - pārkāpējiem bija atdots transports, kurā slēptas cigaretes.

Neilgi pēc šī gadījuma Jaunzeme Knoku pārcēla darbā uz Nodokļu un muitas policiju par krimināllietu izmeklētāju, kur Ābols bija Knoka priekšnieks. Knoks par notikušo sūdzējās Finanšu ministrijai (FM).

Vasarā FM sāka dienesta izmeklēšanu par VID ģenerāldirektores rīcību. Knoka pārcelšanā likuma pārkāpumus ministrija nesaskatīja, taču, izvērtējot iesniegumā uzskaitītos gadījumus, kad Jaunzeme atteikusies izmeklēt lietas pret augstām VID amatpersonām, vienā gadījumā pārkāpums atrasts un pret viņu uzsākta disciplinārlieta.

Reirs informēja, ka šī disciplinārlieta ierosināta pēc Knoka sūdzības. Vienā no gadījumiem ticis konstatēts, ka VID vadītājai bija jāierosina disciplinārlieta, bet viņa to neizdarīja. Tas bija pārkāpums, par kuru komisija rosināja disciplinārsodu, un Reirs arī piemērojis rājienu.

Jaunzeme informējusi, ka sodu apstrīdēs tiesā. Plašāk notikušo amatpersona nekomentēšot, jo lietai esot ierobežotas pieejamības statuss.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!