Foto: AFP/Scanpix/LETA

Eiropas Zāļu aģentūras Drošuma komiteja (PRAC) secinājusi, ka ļoti retos gadījumos pēc vakcinācijas pret Covid-19 ar "Comirnaty" un "Moderna", kas pēcāk pārsaukta par "Spikevax", var attīstīties miokardīts un perikardīts, portālu "Delfi" informēja Zāļu valsts aģentūras (ZVA) preses pārstāve Tanita Tamme-Zvejniece.

PRAC iesaka iekļaut miokardītu un perikardītu šo vakcīnu zāļu aprakstu blakņu sarakstā, kā arī pievienot brīdinājumu, lai informētu veselības aprūpes speciālistus un personas, kas lieto šīs vakcīnas.

Miokardīts un perikardīts ir sirds iekaisuma slimības. To simptomi var būt dažādi, taču bieži ietver elpas trūkumu, spēcīgus sirdspukstus, kas var būt neregulāri, sirds pārsitienus un sāpes krūtīs.

Drošuma komiteja izvērtēja ziņojumus par 138 perikardīta gadījumiem pēc "Comirnaty" saņemšanas un 19 gadījumiem pēc "Moderna" jeb "Spikevax" vakcīnas saņemšanas.

Pieņemot šo slēdzienu, ieteikt miokardītu un perikardītu šo vakcīnu zāļu aprakstu blakņu sarakstā, Drošuma komiteja ņēma vērā visus pašlaik pieejamos pierādījumus.

PRAC veica padziļinātu analīzi par 145 miokardīta gadījumiem Eiropas Ekonomikas Zonā (EEZ) personām, kas saņēmušas "Comirnaty" vakcīnu, un par 19 gadījumiem personām, kas saņēmušas "Moderna" jeb "Spikevax". No tiem Latvijā identificēti četri miokardīta gadījumi pēc "Comirnaty" saņemšanas, bet viens pēc "Spikevax", par kuriem iesniegti blakusparādību ziņojumi.

Drošuma komiteja secināja, ka šie gadījumi tika novēroti lielākoties 14 dienu laikā pēc vakcinācijas, biežāk pēc otrās devas saņemšanas un gados jaunākiem vīriešiem.

Pieci no EEZ konstatētajiem gadījumiem beidzās letāli.

Ziņojumi saņemti par personām, kuras bija gados vecākas vai ar blakusslimībām. Pieejamie dati liecina, ka miokardītam un perikardītam pēc vakcinācijas ir tipiska norise un pacienta stāvoklis uzlabojas ar slodzes samazināšanu vai ārstēšanu, skaidroja ZVA pārstāve.

Veselības aprūpes speciālistiem jāuzrauga miokardīta un perikardīta simptomi, kā arī jāinformē personas, kas saņem šīs vakcīnas, par nepieciešamību nekavējoties vērsties pēc medicīniskas palīdzības, ja parādās simptomi, kas liecina par miokardītu vai perikardītu. Savukārt veselības aprūpes speciālistiem šo slimību diagnostikā un ārstēšanā jāseko atbilstošām vadlīnijām un/vai jākonsultējas ar speciālistiem, piemēram, kardiologiem.

Līdz šā gada 31. maijam EEZ ievadīti aptuveni 177 miljoni "Comirnaty" devu un 20 miljoni "moderna" jeb "Spikevax" vakcīnu devu. ZVA Latvijā nav saņēmusi atsevišķus blakusparādību ziņojumus par perikardīta gadījumiem.

Līdz 11. jūlijam Latvijā ievadītas 660 790 "Comirnaty" vakcīnas devas un 210 689 "Moderna" vakcīnas devas.

Pārējām Covid-19 vakcīnām, proti, Covid-19 vakcīna "Janssen" un "Vaxzevria", taču PRAC ir lūgusi šīs firmas iesniegt papildu datus komiteijai.

EZA apstiprina, ka Covid-19 vakcīnu guvumi joprojām atsver to riskus, ņemot vērā Covid-19 infekcijas un ar to saistīto komplikāciju radīto risku un zinātniskos pierādījumus, kas liecina par vakcīnu spēju samazināt Covid-19 izraisītu nāves un hospitalizācijas gadījumu skaitu.

Kā jebkuru citu vakcīnu gadījumā, EZA turpinās Covid-19 vakcīnu drošuma un efektivitātes uzraudzību un sniegs sabiedrībai jaunāko informāciju, paplašinoties vakcinācijai pusaudžu un gados jaunu pieaugušo vidū, kā arī pieaugot ievadītajam vakcīnu otro devu skaitam.

ZVA pārstāve atgādina, ka līdz šim Latvijā nav apstiprināta neviena nāves gadījuma ticama cēloņsaistība ar vakcīnu pret Covid-19.

Tāpat Tamme-Zvejniece preses paziņojumā medijiem raksta, ka līdz šim reģistrētās vakcīnas Eiropas Savienības (ES) ir drošas un efektīvas pret visiem vīrusa paveidiem. Vakcīnas atvieglo un novērš smagu saslimšanas gaitu, ierosinot imūnsistēmas aizsargreakciju pēc saskaršanās ar vīrusu. Vakcīnas pētījumos ir demonstrējušas efektivitāti pasargāt cilvēkus no simptomātiskas saslimšanas. Tas ietver arī smagu slimības gaitu.

Jau vēstīts,ka PRAC norādīja: personas, kurām kādreiz ir bijis pastiprinātas kapilāru caurlaidības sindroms nedrīkst vakcinēt ar Covid-19 vakcīnu "Janssen". Personām, kas saņēmušas "Janssen" vakcīnu, nekavējoties jāvēršas pēc medicīniskas palīdzības, ja tiek novērota strauja roku un kāju tūskas attīstība vai straujš svara pieaugums dažu dienu laikā pēc vakcinācijas. Šos simptomus zema asinsspiediena dēļ bieži pavada vispārēja vājuma sajūta.

Kopumā lietošanai ES pašlaik ir apstiprinātas četras vakcīnas pret Covid-19 - "Pfizer"/"BioNTech", "Moderna jeb "Spikevax"", "AstraZeneca" un "Johnson&Johnson" jeb "Janssen".

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!