Foto: Kārlis Dambrāns, DELFI
Ņemot vērā ārkārtas situāciju un valdības noteiktos epidemioloģiskās drošības ierobežojumus, arvien vairāk pakalpojumi saņemami vien "zaļajā režīmā", uzrādot sadarbspējīgu sertifikātu par vakcināciju pret Covid-19 vai slimības pārslimošanas faktu. Tomēr bieži novērots, ka daļa cilvēku neprot uzrādīt sertifikātus.

Kā portālam "Delfi" norāda Latvijas tirgotāju asociācijas prezidents Henriks Danusēvičs, problēmsituācijas manāmas tieši pensionāru un krievvalodīgu cilvēku vidū. Ir cilvēki, kas rāda saburzītas sertifikāta izdrukas, kas ir grūti skenējamas. Tomēr lielākais uzsvars liekams uz pakalpojumu saņēmējiem, kas nemaz nezina, kā šos sertifikātus iegūt.

Tirgotāju asociācijas prezidents tostarp minēja, ka šī brīža sistēma ir jāvienkāršo. "Mums derētu jebkurš dokuments, kas apliecina cilvēka identitāti – tā varētu būt pensionāra apliecība, "rīdzinieka karte" vai darba apliecība, taču likums to neļauj," sacīja Danusēvičs.

Personu apliecinošu dokumentu likuma 4. pants nosaka, ka personu apliecinoši dokumenti ir pase vai personas apliecība. Tie ir vienīgie dokumenti, ar kuriem drīkst uzrādīt sadarbspējīgu sertifikātu.

Danusēvičs kā lielākās problēmas, kas saistītas ar QR jeb kvadrātkodu skenēšanu, piemin arī cilvēku negācijas – pakalpojuma saņēmēji bieži vien iestāžu darbinieku lūgumu uzrādīt sertifikātu un personu apliecinošu dokumentu uzskata par konkrētās vietas prasību.

Portāls "Delfi" sazinājās arī ar konkrētu iestādi, kas saskārusies ar klientu sertifikātu pārbaudēm. Madlienas kafejnīcas "Bitīte" pārstāve Gita Moroza zina stāstīt, ka kafejnīcu apmeklētāji pirms ārkārtas situācijas esot mēģinājuši uzrādīt gan potēšanās pases, gan arī kartītes, kuras tiek izsniegtas, veicot vakcināciju pret Covid-19. Viņa pauž, ka sabiedrībai trūkst informācijas par to, kā un kur iespējams iegūt digitālo kvadrātkodu.

Moroza sacīja, ka problēmsituācijas ir ne tikai ar gados veciem kafejnīcas apmeklētājiem, bet arī ar jauniešiem, kā arī tiem, kas vakcinācijas sertifikātus ieguvuši ārpus Eiropas Savienības. "Klientus, kuri nevarēja uzrādīt sadarbspējīgus sertifikātus, nācās no kafejnīcas izraidīt. Tas bija katrs ceturtais vai piektais apmeklētājs," atzina kafejnīcas pārstāve.

Moroza arī minēja, ka problēmas ir bijušas arī ar personu apliecinošo dokumentu uzrādi – cilvēki mēģinājuši uzrādīt gan autovadītāja apliecību, gan bankas kartes. Tāpat daļa cilvēku neuzrāda personu apliecinošo dokumentu uzreiz.

Dokuments jārāda uzreiz

Kā portālam "Delfi" norāda Nacionālā veselības dienesta (NVD) pārstāve Evija Štālberga, dokuments, kas apliecina cilvēka identitāti, ir jāuzrāda, negaidot aicinājumu no cilvēka, kurš veic sertifikātu QR kodu skenēšanu.

"Papildus sertifikātam ir jāuzrāda savs personu apliecinošs dokuments – pase vai personas apliecība. Bērni līdz 15 gadu vecumam var uzrādīt skolēna apliecību vai dzimšanas apliecību. Ja bērnu līdz 15 gadu vecumam pavada kāds no vecākiem, iespējams uzrādīt vecāka pasi, kurā ir ieraksts par bērnu," vēstīts vietnē "Covid19sertifikats.lv.

Jau ziņots, ka sertifikātu var iegūt arī tie cilvēki, kas neizmanto internetu. Tas izdarāms Rīgas pašvaldības centros, citu lielo pilsētu informācijas centros, valsts vienotajos klientu apkalpošanas centros, vai ārstniecības iestādē, kurā veikta vakcinācija. Plašāk lasāms šeit.

Savukārt, izmantojot internetbanku, sertifikāts izveidojams vietnē "Covid19sertifikats.lv".

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!