Foto: Patriks Pauls Briķis, DELFI

Apvienoto Nāciju organizācijas (ANO) statūti liedz Krieviju ātri izslēgt no starptautiskās organizācijas, trešdien, 13. aprīlī, Saeimas Ārlietu komisijas sēdē pauda Ārlietu ministrijas (ĀM) parlamentārā sekretāre Zanda Kalniņa-Lukaševica (JV).

Trešdienas Saeimas Ārlietu komisija vienbalsīgi pieņēma paziņojumu par Krievijas Federācijas agresiju un kara noziegumiem Ukrainā, kurā uzsvērts, ka Krievija veic genocīdu pret ukraiņu tautu. Tāpat komisija paziņojumā nosoda Krievijas ļaunprātīgu veto tiesību izmantošanu ANO Drošības padomē un aicina paātrināt ANO reformu īstenošanu.

Sēdes laikā atsevišķi deputāti vēlējās zināt, vai iespējams Krieviju izslēgt no ANO.

ĀM parlamentārā sekretāre atzina, ka cilvēcīgi visi vēlamies, lai Krevija tiktu maksimāli izslēgta no civilizētās sabiedrības, un atsevišķi lēmumi jau ir pieņemti, proti, Krievija ir izslēgta no dažādiem starptautiskiem forumiem, tostarp ANO Cilvēktiesību padomes.

Tomēr Krievijas izslēgšanu no ANO patlaban liedz starptautiskās organizācijas statūti, kam ir likuma spēks arī Latvijā.

Kalniņa-Lukaševica arī norādīja, ka ANO statūtos ir pants par kādas valsts izslēgšanu no organizācijas, tomēr tas ir iespējams ar visu ANO DP pastāvīgo dalībvalstu piekrišanu, turpretī Krievija patlaban izmanto savas veto tiesības jautājumos, kas skar Krieviju. Viņa piebilda, ka, atbilstoši ANO statūtiem, nav iespējams Krieviju ātri izslēgt no starptautiskās organizācijas.

Tāpēc arī trešdien pieņemtajā Ārlietu komisijas paziņojumā formulējums attiecībā uz ANO tika pieņemts tāds, ar kuru Latvija skaidri apzinās ANO statūtu procedūras, bet vienlaikus Latvija savā paziņojumā turpina uzstāt uz ilggadēju pozīciju, proti, ka nepieciešams paātrināt ANO reformu īstenošanu.

"Diemžēl šobrīd ar vienu balsojumu nav iespējams panākt straujas izmaiņas," secināja ĀM pārstāve.

Savukārt Ārlietu komisijas vadītāja Riharda Kola (NA) vērtējumā, patlaban pašā ANO vērojama eksistenciāla krīze, jo valsts, proti, Krievija "ar atomieročiem un veto tiesībām var rīkoties kā vēlas".

Jau vēstīts, ka ASV prezidents Džo Baidens otrdien apsūdzēja Krievijas prezidenta Vladimira Putina karaspēku genocīda īstenošanā Ukrainā.

Šī bija pirmā reize, kad Baidena administrācija lietojusi genocīda terminu, runājot par Krievijas iebrukumu Ukrainā.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!