Foto: FIBA

Spēkā stājušies trīs Korupcijas novēršanas un apkarošanas biroja (KNAB) pieņemtie lēmumi, kuros pie administratīvās atbildības saukti trīs Rīgas domes deputāti – Viesturs Zeps (LA), Anete Jēkabsone-Žogota (LA) un Iveta Ratinīka (LA) – saistībā ar lēmumu dāvināt basketbola klubam "TTT–Rīga" SIA "Rīgas satiksme" finanšu līdzekļus, portāls "Delfi" uzzināja birojā.

Birojā piebilda, ka 46 citu sodu gadījumos turpinās tiesvedība.

KNAB konstatēja, ka iepriekšminētie domes deputāti piedalījās lēmuma pieņemšanā, ar kuru tika atļauts pašvaldības kapitālsabiedrībai dāvināt nodibinājumam finanšu līdzekļus, neievērojot Publiskas personas finanšu līdzekļu un mantas izšķērdēšanas novēršanas likuma 11. panta pirmajā daļā noteikto maksimāli pieļaujamā dāvinājuma (ziedojuma) apmēra ierobežojumu.

Šis likums nosaka, ka viena kapitālsabiedrība ziedojumam biedrībām vai nodibinājumiem drīkst atvēlēt ne vairāk kā 20% no iepriekšējā gada peļņas.

Birojs konstatēja, ka pie atbildības sauktās valsts amatpersonas bija piedalījušās lēmumā par 450 000 eiro SIA "Rīgas satiksme" finanšu līdzekļu dāvināšanu "TTT – Rīga". Tas ir par 253 822,80 eiro vairāk, nekā to pieļauj normatīvie akti.

Tā kā valsts amatpersonas neievēroja ierobežojumu rīkoties ar publiskas personas institūcijas mantu un finanšu līdzekļiem saskaņā ar normatīvajiem aktiem, tās sauktas pie administratīvās atbildības par likuma "Par interešu konflikta novēršanu valsts amatpersonu darbībā" 18. panta pārkāpumu.

Jau ziņots, ka 2021. gada jūlijā Rīgas dome atļāva SIA "Rīgas satiksme" dāvināt basketbola klubam "TTT Rīga" 450 000 eiro sporta veicināšanas mērķiem. Dāvinājumam tika novirzīta "Rīgas satiksmes" 2020. gada peļņas daļa 196 000 eiro apmērā un 2019. gada peļņas daļa 254 000 eiro apmērā.

Aģentūras LETA rīcībā esošā informācija liecina, ka KNAB, atsaucoties uz dažādiem normatīviem, uzskata, ka "Rīgas satiksme" 2021. gadā drīkstēja ziedot basketbola klubam tikai no 2020. gada peļņas, bet nedrīkstēja ziedot no 2019. gada un vēl iepriekšējo gadu peļņas.

KNAB ieskatā uzņēmums drīkstēja ziedot 196 177 eiro, bet pārējā summa pārsniedzot likumā noteikto limitu.

Gan pašvaldība, gan "Rīgas satiksme" ir šī Latvijas titulētākā sporta kluba dibinātājas, un netiek apšaubīts, ka tās drīkst ziedot kluba darbības nodrošināšanai. KNAB iebildumi pēc būtības ir saistīti ar lēmuma par ziedošanu juridiski nepareizu noformēšanu.

Ziedojumu vienbalsīgi atbalstīja gan pozīcijas, gan opozīcijas deputāti.

Kā liecina Rīgas domes sniegtā informācija, konkrētajā domes sēdē par atbalstu basketbola klubam "TTT Rīga" nobalsoja 42 klātesošie deputāti, neviens deputāts nebalsoja pret, bet pieci deputāti balsojumā nepiedalījās.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!