Foto: LETA

Rīgas domes deputāts Edmunds Jurēvics (JV) ir vērsies Valsts drošības dienestā (VDD), aicinot izvērtēt opozīcijas deputāta Vladimira Buzajeva (LKS) izteikumus pagājušās nedēļas domes sēdē, kur viņš pauda, ka padomju pieminekļu nojaukšana varot izraisīt Krievijas "specoperācijas mērķu paplašināšanu".

24. augustā Rīgas dome lēma par padomju armijai veltītā pieminekļa Rumbulā demontāžu. Kā liecina domes sēdes stenogramma, Buzajevs aicināja neiznīcināt pieminekli, bet to pārvietot uz netālo piemiņas vietu holokausta upuriem.

Savā runā Buzajevs Latvijas likumus nosauca par nacistiskiem. "Pat mūsu citādi pilnīgi nacistiskie likumi neparedz nojaukt pieminekļus uz kapiem," teica Buzajevs. Pēc politiķa vārdiem, šādi soļi, nojaucot pieminekļus, provocē Krieviju "paplašināt specoperācijas mērķu loku".

Jurēvics aģentūrai LETA apstiprināja, ka šādu iesniegumu ir iesniedzis, skaidrojot, ka Buzajeva paustais domes sēdē bijis iemesls viņa emocionālajam aicinājumam "Latvijas vatņiku savienības pārstāvjiem nedraudēt". Viņš šos Buzajeva izteikumus uztvēris kā draudus Latvijas valstij un uzskatījis par nepieciešamu uz tiem norādīt.

Uzstājoties, viņš Latvijas Krievu savienību (LKS) nosauca par Latvijas "vatņiku" savienību, izpelnoties LKS frakcijas vadītāja Miroslava Mitrofanova asu un emocionālu pretreakciju. Mitrofanovs sēdē kliedza, lai Jurēvics aizver muti. Kā sociālajos tīklos pēc tam ironizēja abu kolēģi, Jurēvica pirmā runa domē esot teju novedusi pie kautiņa.

Deputāts Jurēvics aicina VDD izvērtēt, vai Buzajeva runā nav saskatāmi draudi ar Krievijas militāro agresiju pret Latviju un vai tajā nav saskatāma Krimināllikuma 74.1.pantā vai citos pantos paredzētās noziedzīgās darbības. Krimināllikuma 74.1.pants paredz atbildību par genocīda, nozieguma pret cilvēci, nozieguma pret mieru un kara nozieguma attaisnošanu.

Kā ziņots, Rīgas dome uzticēja Padomju armijas pieminekļa Rumbulā demontāžu Rīgas pieminekļu aģentūrai.

Minētais piemineklis ir iekļauts Ministru kabineta apstiprinātajā padomju pieminekļu sarakstā, kas jādemontē līdz 15. novembrim. Tas atrodas Lokomotīves ielā 163, Maskavas ielas malā.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!