Foto: Reuters/Scanpix/LETA

Joda tablešu iegāde ir atbalstīta kā viens no veicamajiem pasākumiem kodolapdraudējuma gadījumā, sacīja Veselības ministrijas (VM) preses sekretāre Barbara Ālīte.

Viņa informēja, ka VM bija sagatavojusi un valdības slēgtajā daļā tika izskatīts informatīvais ziņojums ar priekšlikumiem par minimālajiem pasākumiem gatavībai kodolapdraudējuma situācijai vai to draudu gadījumā.

Šobrīd ministrija ir iesaistīta un iesaistās diskusijās, kā arī sniedz savus priekšlikumus par pasākumiem gatavībai aizsardzības situācijai vai to draudu gadījumā. Notiek speciālistu diskusijas par to, kādi pasākumi nepieciešami sabiedrības drošībai un veselībai.

Joda tablešu iegāde ir atbalstīta kā viens no veicamajiem pasākumiem, taču Ālīte atgādina - speciālisti jau iepriekš skaidrojuši un uzsvēruši, ka joda profilakse nav "zāles pret radiāciju" un var nopietni apdraudēt veselību.

Par citiem veicamajiem pasākumiem VM pagaidām komentārus nesniedz. Ministrija informēs sabiedrību, līdzko būs pieņemti kādi konkrēti lēmumi.

VM jau iepriekš aģentūrai LETA skaidroja, ka Latvija no kaimiņvalstu elektrostacijām atrodas vairāk nekā 110 kilometru attāluma, un šādā gadījumā nav nepieciešams lietot joda profilaksi kodolavāriju gadījumā.

Arī valstīs, kas atrodas tuvāk atomelektrostacijām nekā Latvija, jodu jeb kālija jodīdu liek lietot tikai situācijās, kad vidē jau ir nokļuvis radioaktīvais jods, un preparāts aizsargā tikai vairogdziedzeri, skaidroja ministrijā.

VM atgādina, ka jods nepasargā no citiem radionuklīdiem vai vielām, piemēram, radioaktīvā cēzija, radiācijas ietekmes, kā arī pilnībā neaizkavē radioaktīvā joda iekļūšanu ķermenī - joda profilakse samazina tikai vairogdziedzerī uzkrātā radioaktīvā joda apjomu.

Turklāt radioaktīvā joda nav ne Černobiļas atomelektrostacijas teritorijā, ne arī kādā radioaktīvo atkritumu glabātuvē. Radioaktīvais jods izdalās tikai gadījumos, ja avārija notikusi atomelektrostacijas strādājošā reaktorā, skaidroja VM.

Seko "Delfi" arī vai vai Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!