Sapīpējušies: Caurie likumi – ja grib uzvilkt 'garšīgu' dūmu, ierobežojumus var apiet
Foto: DELFI
Kopš tabakas parādīšanās Eiropā līdz nopietnākiem tās ierobežojumiem pagāja gandrīz pieci gadsimti. No mentola cigarešu aizliegšanas līdz mentola karsējamās tabakas aizliegšanai, visticamāk, paies trīsarpus gadi. Savukārt nikotīna spilventiņi joprojām ir īpaši privileģētā statusā. Līdz ar stingrākiem ierobežojumiem tirgū parādās aizvien jauni nikotīna produkti, kas formāli izsprūk cauri likumu "sietam", – tie ir ne mazāk kaitīgi, bet tos joprojām drīkst tirgot. Analizējot Latvijas likumos saliktās barjeras atkarību veicinošo "garšīgo" nikotīna produktu tirdzniecībai, "Delfi" atrada tajās vairākus caurumus, caur kuriem tirgū joprojām var ieplūst "aizliegtajiem augļiem" līdzvērtīgi kaitīgi produkti.

Eiropas Savienības (ES) valstu, tostarp Latvijas, tabakas ierobežošanas politika šobrīd balstās uz tabakas izstrādājumu direktīvu, kas stājusies spēkā 2016. gadā. Lai mazinātu tabakas izplatību jauniešu vidū, piemēram, aizliegts pārdot aromatizētas cigaretes un tinamo tabaku. Lai pasargātu jauniešu veselību, noteikti arī tirgošanas apjoma limiti – aizliegti mazie iepakojumi, nosakot, ka minimālais cigarešu skaits paciņā ir 20, bet minimālais tinamās tabakas apjoms – 30 grami, lai tabakas lietotājam par vienu pirkumu būtu jāiztērē lielāka naudas summa.

Cīnoties pret nelegālu tabakas izstrādājumu tirdzniecību, dalībvalstīs ieviesta ES mēroga vienota izsekojamības sistēma, kas ļauj precīzi noteikt, kur cigaretes ir ražotas un vai tās valstī atrodas legāli. Turklāt papildus noteikti stingrāki ierobežojumi attiecībā uz produktu noformējumu – aizliegta reklāma, brīdinājumiem jāaizņem vismaz 65% no iepakojuma. Savukārt tabakas ražotājiem savlaicīgi jābrīdina par jauna produkta nākšanu tirgū, stingrāk jāatskaitās par produktu sastāvdaļām, aizliegta jebkāda veida interneta tirdzniecība.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!