Foto: Shutterstock

Bērnu tiesību aizsardzības joma Latvijā auklēta gluži kā bērns. Pirmkārt, jo tās centrā ir cilvēki, kuri paši par sevi pilntiesīgi parūpēties nevar. Otrkārt, kā liecina daudzas "Delfi" publikācijas, šī joprojām ir sāpju joma, kas nekad netika izauklēta, lai to mierīgu prātu varētu laist pieaugušo dzīvē. Jaunu "audzināšanas" metodi jomai sagādājusi labklājības ministre Evika Siliņa (JV), kura portālam "Delfi" atklāja viņas vadībā izstrādāto reformu bloku šajā nozarē.

Iecerētās pārmaiņas paredz veidot apmācības un supervīzijas bāriņtiesu darbiniekiem un reorganizēt Valsts bērnu tiesību aizsardzības inspekciju (VBTAI). Turklāt, kā pauž ministre, pie apvāršņa ir arī izšķiršanās par to, vai jāreformē tiesu sistēma. Proti, vai bāriņtiesām jāatņem lemšanas funkcija. Šobrīd šīs ir ieceres, taču rudenī Saeimas deputātiem un valdībai būs šīs rosinātās pārmaiņas jāvērtē.

Bāriņtiesas ir iestādes, kurām savā darbā būtu jādara viss bērna un cilvēku ar ierobežotu rīcībspēju labākajās interesēs. Taču, kā liecina iepriekš publicētie "Delfi" stāsti, tā ne vienmēr ir realitāte. Kopš pavasara "Delfi", atklājot dažādu cilvēku pieredzi, stāstīja par bērniem, kuri "neierakstās" nevienā sistēmā, līdz ar to viņu pašu dzīve lūst. Vēstīja par vardarbību ģimenē, kur bāriņtiesu darbiniekiem cietušie nepiedēvēja labvēļa tēlu. Tāpat arī "Delfi" izvērsti ziņoja par aktuālajām traģēdijām – sievietes slepkavību Jēkabpilī, Justīnes pazušanu un bojāeju, jauniešu radītajām nekārtībām Imantā un vēl. Lai arī atsevišķi stāsti, tie visi signalizēja par "pārrāvumiem" kopējā sistēmā, kas

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!