Foto: LETA

Igaunijas, Latvijas, Lietuvas un Polijas ārlietu ministri trešdien, 9. augustā, nākuši klajā ar kopīgu paziņojumu Baltkrievijas negodīgo prezidenta vēlēšanu trešajā gadadienā, atkārtoti aicinot šo valsti nekavējoties un bez nosacījumiem atbrīvot un reabilitēt visus politieslodzītos, izbeigt represijas un līdzdalību Krievijas agresijā pret Ukrainu, portāls “Delfi” uzzināja Latvijas Ārlietu ministrijā (ĀM).

Paziņojumā norādīts, ka pirms trīs gadiem, 2020. gada 9. augustā, Aleksandrs Lukašenko pasludināja sevi par negodīgo prezidenta vēlēšanu uzvarētāju, tādējādi sabradājot baltkrievu tautas demokrātiskos centienus un tiesības.

Šī noziedzīgā varas sagrābšana, ko īstenoja nelikumīgais režīms, ir izraisījusi masveida iekšējas represijas, līdzdalību kara noziegumos un agresijas noziegumos, strauju Baltkrievijas suverenitātes samazināšanos, kā arī reģiona destabilizāciju.

Liela apmēra vēlēšanu rezultātu viltošana izraisīja miermīlīgu baltkrievu tautas protestu vilni, kas pieprasīja brīvi izvēlēties savu nākotni. Atbildot uz protestiem, Baltkrievijas varas iestādes īstenoja brutālas represijas pret miermīlīgajiem protestētājiem un viņu atbalstītājiem.

Neraugoties uz starptautiskās sabiedrības stingro nosodījumu jau trīs gadu garumā, Lukašenko režīms nepārtraukti ir turpinājis pastiprināt necilvēcīgās represijas. Cilvēktiesību aizstāvji, žurnālisti, arodbiedrību biedri, plašsaziņas līdzekļu darbinieki, juristi un vienkāršie ļaudis, kas kritizē sistēmu, tiek dēvēti par ekstrēmistiem un teroristiem, tiek vajāti, šantažēti, ieslodzīti, norādījuši ministri.

Valdības centienos iznīcināt pretestību pret neleģitīmo varu, vairāki cilvēki ir pazuduši vai nogalināti. Tāpat tiek apspiestas mazākumtautību organizācijas, bet skolas, kurās mācības notiek mazākumtautību valodās, ir slēgtas.

Politieslodzītie, kuru skaits jau sasniedzis 1500, tiek pakļauti necilvēcīgai attieksmei un pat spīdzināšanai, savukārt daudzi tiek mēnešiem ilgi izolēti no jebkādas saziņas ar ārpasauli. Atlikušie aktīvisti ir bijuši spiesti pamest valsti, lai izvairītos no nepamatotas vajāšanas, akcentēts paziņojumā.

Kopš 2022. gada februāra Lukašenko režīms ir kalpojis kā Krievijas neizprovocētās un nepamatotās agresijas pret Ukrainu līdzzinātājs un tiešais atbalstītājs. Ignorējot lielākās Baltkrievu tautas daļas gribu, šis režīms Maskavai sniedz pilnīgu politisko un loģistikas atbalstu, ļauj tai izmantot Baltkrievijas teritoriju raķešu palaišanai, kodolieroču izvietošanai un nesen piekritis uz savas zemes uzņemt vairākus tūkstošus noziedzīgo "Vagner" militārā grupējuma algotņu.

Turklāt Lukašenko režīms ir līdzzinātājs ukraiņu bērnu piespiedu deportācijās, tādējādi ir tiešs kara nozieguma līdzdalībnieks, pret kuru vērsīsies Starptautiskā Krimināltiesa.

Kamēr Minskas režīmam rūp tikai paša izdzīvošana, tas turpina graut Baltkrievijas valstiskumu, un pretēji baltkrievu tautas gribai, nelikumīgi atdodot tās suverenitāti Krievijai. Tāpat pēdējo trīs gadu laikā Baltkrievija kļuvusi par īstu destabilizācijas perēkli pašā Eiropas sirdī un rada arvien lielākus draudus starptautiskajai drošībai. Lukašenko režīms Baltkrievijā turpina organizēt un veicina trešo valstu pilsoņu nelegālu ES ārējo robežu šķērsošanu, uzsvērts paziņojumā.

"Šajā Baltkrievijas vēsturei īpaši sāpīgajā brīdī mēs turpinām atbalstīt tās tautu un uzticīgi ievērojam vēsturisko moto "Par mūsu un jūsu brīvību". Mēs ticam demokrātiskai, neatkarīgai un suverēnai Baltkrievijai, tāpat kā mēs ticam Ukrainas uzvarai. Mūsu atbalsts baltkrievu tautai, kas cīnās par savu brīvību un cieņu, paliks nemainīgs. Mēs turpināsim atbalstīt Baltkrievijas demokrātiskos spēkus, to vadītājus, kā arī citus pilsoniskās sabiedrības pārstāvjus, kas apvienojas centienos panākt demokrātiskas pārmaiņas Baltkrievijā," teikts paziņojumā.

"Autoritārie režīmi cietīs neveiksmi, un tirāni tiks saukti pie atbildības," uzsvēruši ministri.

"Kamēr turpinās represijas, starptautisko tiesību pārkāpumi, notiekošā migrācijas instrumentalizācija un citi noziegumi, mēs turpināsim izolēt noziedzīgo un nelikumīgo Lukašenko režīmu un pastiprināt ES mērķētas un sektorālās sankcijas," akcentēts paziņojumā.


Seko "Delfi" arī vai vai Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!