Foto: Publicitātes foto

Pateicoties aktīvai iedzīvotāju iesaistei, jūlija beigās Valsts vides dienests (VVD) konstatēja paaugstinātu organisko vielu koncentrāciju Iecavas upē – upei blakus esošā Iecavas spirta rūpnīca dzesēšanas iekārtas bojājumu rezultātā upē bija novadījusi aptuveni 20 000 kubikmetrus neattīrīta ūdens, šādi videi nodarot 2540 eiro kaitējumu, portālu "Delfi" informēja VVD pārstāve Aija Jalinska.

Laboratoriski veikto ūdens mērījumu rezultāti uzrādīja ķīmiskā skābekļa patēriņa pārsniegumu upē novadītajā ūdenī jeb paaugstinātu organisko vielu klātbūtni, kā rezultātā upe noteiktā posmā bija manāmi aizaugusi ar aļģēm.

Pēc konstatētā pārkāpuma uzņēmums nekavējoties novērsis noplūdi, vienlaikus piesaistot vides konsultantus no SIA "VentEko", veica Iecavas upes Iecavas parka posma aļģu kunkuļu un ūdensaugu pļaušanu un novākšanu, ar mērķi stabilizēt dabiskos procesus upē.

Noslēdzot gultnes tīrīšanas darbus, ekoloģiskā situācija upē būtiski uzlabojusies un jauna apauguma veidošanās nav novērota.

Kopējais upes gultnes tīrīšanas garums bija aptuveni 1,5 kilometri.

Vienlaikus upes gultnes tīrīšanai regulāri tika analizēts izšķīdušā skābekļa daudzums upes ūdenī, kas uzskatāms par vienu no svarīgiem indikatoriem ūdenstilpes vides stāvokļa monitorēšanā. Izvērtējot iegūtos datus, secināms, ka izšķīdušā skābekļa koncentrācija atbilst BIOR rekomendācijai par karpveidīgo zivju ūdenstilpes skābekļa koncentrāciju, norāda vides uzraugi.

Lai uzraudzītu upes ūdens kvalitāti, VVD uzdos Iecavas spirta rūpnīcai turpmāko mēnesi reizi nedēļā nodrošināt ražošanas ūdens izplūdes testēšanu un testēšanas pārskatu iesniegšanu VVD Zemgales reģionālajā vides pārvaldē.

Jau vēstīts, ka jūlija beigās, reaģējot uz iedzīvotāju ziņojumiem par iespējamu piesārņojumu Iecavas upē, VVD apsekoja upi.

Pēc ekspresanalīžu ūdens testēšanas rezultātiem ķīmisko vielu klātbūtne ūdenī netika konstatēta. Tika novērots izteikti zems ūdens līmenis un savairojušās aļģes. Uz aizdomu pamata par senāk radušos piesārņojumu tika ņemti grunts paraugi, kas nodoti testēšanai.

Padziļināti pētīti situācijas apstākļi un organizēta pārbaude Iecavas upei blakus esošajā Iecavas spirta rūpnīcā. VVD veica analīzes uzņēmuma tehnoloģiskā ūdens izplūdē, to rezultāti uzrādīja paaugstinātu organisko vielu klātbūtni jeb ķīmiskā skābekļa patēriņa pārsniegumu upē novadītajā ūdenī.

Seko "Delfi" arī vai vai Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!