Foto: DELFI

Saeima ceturtdien, 7. septembrī, lēma nodot izvērtēšanai Juridiskajā komisijā frakcijas "Jaunā Vienotība" (JV) deputātu sagatavotos grozījumus Ceļu satiksmes likumā, kas paredz lielākus sodus par ātruma pārsniegšanu.

JV priekšlikums attiecas uz būtiskiem pārkāpumiem, kad autovadītājs pārsniedzis atļauto ātrumu par vairāk nekā 60 kilometriem stundā.

Saskaņā ar iesniegto likumprojektu par ātruma pārsniegšanu no 61 līdz 70 kilometriem stundā piemērotu naudas sodu transportlīdzekļa vadītājam no 720 līdz 960 eiro esošo 240 līdz 460 eiro vietā un atņemtu transportlīdzekļu vadīšanas tiesības uz 12 esošo sešu mēnešu vietā.

Savukārt par tik būtiska ātruma pārsniegšanu apdzīvotā vietā sods pieaugtu no 360 līdz 460 eiro uz 1040 līdz 1400 eiro un tiktu atņemtas transportlīdzekļu vadīšanas tiesības uz 24 esošo 12 mēnešu vietā.

Gadījumā, ja ātrums pārsniegts par vairāk nekā 70 kilometriem stundā, neatkarīgi no pārkāpuma izdarīšanas vietas un no transportlīdzekļa veida grozījumi paredzētu sodu 2000 eiro apmērā un transportlīdzekļu vadīšanas tiesību atņemšanu un 36 mēnešiem.

JV Saeimas frakcijas priekšsēdētāja vietniece Agnese Krasta iepriekš informēja, ka grozījumu mērķis ir sodīt par apzinātu bezatbildīgu un ļaunprātīgu rīcību uz autoceļiem, kad būtiski tiek pārkāpts noteiktais braukšanas ātrums.

"Šāda nihlistiska uzvedība apdraud visu satiksmes dalībnieku veselību un dzīvību. Valsts policijas publiskotā informācija atklāj satraucošu tendenci, ka esošais sodu apmērs neattur lielu autovadītāju daļu no regulāras, rupjas atļautā braukšanas ātruma ierobežojumu pārkāpšanas, jo tie, kas kādreiz jau pārkāpuši noteikumus, bezatbildīgi rīkojas atkārtoti," pauda Krasta.

Savukārt Saeimas Juridiskās komisijas un Krimināltiesību un sodu politikas apakškomisijas priekšsēdētājs Andrejs Judins (JV) atsaucās uz Ceļu satiksmes drošības padomes publiskoto informāciju, kas liecina, ka katru gadu vairāk nekā 500 šoferu sauc pie atbildības par ātruma pārsniegšanu par 60 un vairāk kilometriem stundā.

"Katra pārgalvīgā rīcība uz ceļa rada riskus ne tikai pašam autovadītājam, bet arī apkārtējai sabiedrībai. No šī gada sākuma līdz 23. jūlijam ceļu satiksmes negadījumos Latvijā reģistrēti 72 bojāgājušie, bet vēl gandrīz divi simti smagi ievainoti. Šie traģiskie notikumi atstājuši neizdzēšamu ietekmi un traumu uz simtiem ģimeņu. Diemžēl esošie naudas sodi preventīvu efektu nenodrošina. Tas nozīmē, ka nepieciešams pārskatīt pašreizējo kārtību. Mūsu priekšlikums – palielināt naudas soda apmērus un laiku, uz kuru persona zaudē tiesības vadīt transportlīdzekļus," uzskata Judins.

JV frakcijas izstrādātā likumprojekta nodošanu izvērtēšanai Saeimas Juridiskajā komisijā atbalstīja 85 deputāti, bet pret balsoja 10.

Lai likuma izmaiņas stātos spēkā, tās Saeimai jāpieņem trijos lasījumos.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!