Septembra sākumā Rīgas Austrumu klīniskās universitātes slimnīcas (RAKUS) Neatliekamās medicīnas un pacientu uzņemšanas klīnikā (NMPUK) vērojama liela pacientu plūsma, kas nozīmē, ka pacientiem ar dzīvību neapdraudošām traumām var nākties uzgaidīt ilgāk kā ierasts.
Septembra pirmajā nedēļā neatliekamo palīdzību RAKUS katru dienu saņēma 250 cilvēku, no kuriem vidēji 115 tika nogādāti ar Neatliekamās medicīniskās palīdzības dienesta (NMPD) transportu, bet pārējie ieradās paši.
No visiem pacientiem tikai aptuveni 40% bija nepieciešams palikt stacionārā, savukārt 20% slimnīcā nonāk traumu un nelaimes gadījumu dēļ, bet 7% – kritiskā stāvoklī, kad jāveic dzīvību glābjošas procedūras un reanimācijas pasākumi.
RAKUS vissaspringtākās stundas ir pirmdienu un otrdienu pēcpusdienas, kad pacienti tiek uzņemti ar 2–3 minūšu intervālu. Slimnīcā tiek veikta pacientu prioritizēšana, lai vispirms palīdzību saņemtu tie, kuru dzīvība ir apdraudēta.
Pacientam tiek noteikts veselības stāvokļa smagums un potenciālais dzīvības apdraudējums. Ja dzīvība nav apdraudēta, ārsta apskate un izmeklējumi var notikt ilgākā laika periodā un kopējais uzturēšanās laiks NMPUK, iekļaujot ārstnieciskās un diagnostiskās procedūras, var pārsniegt četras līdz sešas stundas.
Austrumu slimnīcā neatliekamo palīdzību diennakts režīmā šobrīd nodrošina 16 specialitāšu ārsti, bet vajadzības gadījumā nepieciešamie speciālisti tiek izsaukti arī ārpus darba laika. Komandā ar ārstiem strādā ārstu palīgi, aprūpes personāls, klientu un pacientu reģistratori, apsardze un telpu uzkopšanas dienests. Vienam ārstu postenim dežūras laikā vidēji var nākties sniegt palīdzību un virzīt dažādu izmeklējumu un analīžu veikšanai pat līdz 40 pacientu, bet māsai vienlaikus aprūpēt līdz 15 pacientu.
"Jāsecina, ka vismaz trešdaļa pacientu, kas nonāk NMPUK, nepieciešamo palīdzību varētu saņemt pie ģimenes ārsta vai ambulatorajā iestādē. Bijām atvēruši arī papildu ārstu posteņus, taču redzam, ka pacientu plūsma šajā periodā ir nevienmērīga un mierīgākam periodam var sekot daudz pacientu vienlaikus. Tāpēc aicinām rēķināties, ka daļai pacientu ar mazāk nozīmīgām saslimšanām vai traumām var nākties uzgaidīt, kamēr tiek izmeklēti, ārstēti vai operēti pacienti ar dzīvībai bīstamām slimībām vai traumām," uzsver Austrumu slimnīcas Neatliekamās medicīnas un pacientu uzņemšanas klīnikas vadītājs ārsts Aleksejs Višņakovs.
Austrumu slimnīcas ārsti aicina izmantot alternatīvas iespējas un minēto mazāk būtisko traumu gadījumā vērsties tuvākajā traumpunktā, pie tuvākās apkaimes dežūrārsta vai sava ģimenes ārsta.
Jau vēstīts, ka veselības nozarē ir ilgstoša krīze – trūkst vairāk nekā 1500 ārstu un 5000 medmāsu, kas ietekmē arī saņemto pakalpojumu klāstu un pieejamību.