Fоtо: prostooleh on Freepik

Saeimas Tautsaimniecības, agrārās, vides un reģionālās politikas komisija trešdien, 25. oktobrī, atbalstīja ieceri virzīt izskatīšanai Saeimā pirmajā lasījumā grozījumus Ceļu satiksmes likumā, kas liegs Latvijā uzturēties Krievijā reģistrētiem transportlīdzekļiem.

Iepriekš grozījumus virzīja "Apvienotais saraksts", kuras deputāts Andris Kulbergs uzsvēra izmaiņas nepieciešamas, lai motivētu autovadītājus veikt automašīnu pārreģistrāciju. Ja tas netiks izdarīts trīs mēnešu laikā, auto tiks konfiscēts.

Trešdien par likumprojekta virzību atbildīgā komisija vienojās likuma izmaiņas neattiecināt uz Baltkrievijā reģistrētiem auto, to pamatojot ar sankciju piemērošanas regulējumu. Tāpat komisija atbalstīja Tieslietu ministrijas (TM) izstrādāto alternatīvo likuma izmaiņu redakciju.

TM piedāvātās izmaiņas likumā paredz, ka Krievijā reģistrēto transportlīdzekļu īpašniekam triju mēnešu laikā no šā likuma spēkā stāšanās brīža būs jāreģistrē transportlīdzeklis vai jāizved tas no Latvijas teritorijas.

Pēc pārejas perioda beigām Krievijā reģistrēto transportlīdzekļu izmantošana ceļu satiksmē Latvijā būs pieļaujama, ja persona Latvijas teritoriju šķērsos tranzītā. Krievijā reģistrētais transportlīdzeklis varēs šķērsot Latvijas teritoriju tranzītā tikai vienu reizi.

Vienlaikus grozījumi tiesiskajā regulējumā paredz pirms iebraukšanas Latvijā personai, izmantojot CSDD e-pakalpojumus, pienākumu sniegt informāciju par transportlīdzekli, transportlīdzekļa vadītāju, kā arī par laiku, kurā transportlīdzeklis piedalīsies ceļu satiksmē Latvijā. Šis periods nedrīkstēs būt ilgāks par 24 stundām.

Gadījumā, ja transportlīdzeklis netiks reģistrēts Latvijā vai tas neizbrauks no Latvijas un ja tiks konstatēta tā neatļauta izmantošana ceļu satiksmē, transportlīdzekli konfiscēs. Plānots, ka konfiscētos transportlīdzekļus nodos Ukrainai, tādējādi sniedzot atbalstu Ukrainai cīņā ar agresorvalsti.

Likumprojektu izstrādāja TM sadarbībā ar Satiksmes, Iekšlietu un Ārlietu ministriju. TM izmaiņas tiesiskajā regulējumā balsta uz Eiropas Komisijas skaidrojumu, kurā norādīts, ka pērn Eiropas Savienībā noteiktās sankcijas pret Krieviju attiecināmas arī uz Krievijas iedzīvotāju personīgajiem transportlīdzekļiem ar Krievijas reģistrāciju.

Līdzīgi regulējumi, kas liedz Krievijas pilsoņiem ar saviem transportlīdzekļiem atrasties Eiropas Savienības teritorijā, top arī citās valstīs.

Tieslietu ministre Inese Lībiņa-Egnere (JV) atzina, ka Krievijā reģistrēto transportlīdzekļu uzturēšanās Latvijas teritorijā nav pieļaujama, turklāt Krievijā transportlīdzekļi bieži neatbilst Eiropas Savienības tehnisko normatīvu prasībām, un šādu transportlīdzekļu izmantošana ceļu satiksmē var apdraudēt ceļu satiksmes drošību.

"Ir tapis Satversmei atbilstošs tiesiskais regulējums, kas hibrīdapdraudējuma laikā stiprinās valsts un sabiedrības drošību, no Latvijas ceļiem noņemot sankcijām pakļautus transportlīdzekļus," skaidroja ministre.

Читайте нас там, где удобно: Facebook Telegram Instagram !