Foto: LETA
Aizvadītajā nedēļas nogalē Austrumu slimnīcā (RAKUS) ārstei uzbrukusī pacienta sieva Natālija Masaļska-Koritova norāda, ka ar dežūrārsti, kura šobrīd pati ir hospitalizēta, viņai "vienkārši sanākusi strīdēšanās". Viņa sarunā ar Latvijas Televīzijas (LTV) raidījumu "Panorāma" apliecina, ka konflikts bijis par aktu, kurā pavēstīts par ārstu konsīlija lēmumu par sievietes vīram iestājušos smadzeņu nāvi un vajadzību viņu atvienot no mākslīgi dzīvību uzturošajām iekārtām.

"Delfi" jau vēstīja, ka pacienta tuvinieces agresijas rezultātā kādai RAKUS intensīvas terapijas ārstei konstatēti miesas bojājumi un viņa nonākusi slimnīcā.

Uz LTV jautājumu, vai viņa ārstei situsi, Masaļska-Koritova atbild noliedzoši: "Nē. Vienkārši sanāca strīdēšanās. Esmu sieva, esmu slimnīcā, esmu pie vīra. Jā, es no ārstiem prasu to jautājumu un gribu viņas atbildes. Viss!"

Kā iepriekš vēstīja Austrumu slimnīcas pārstāve Ilga Namniece, notikušajā ir iesaistīta policija.

Kā vēsta "Panorāma", pirmdien, 20. novembrī, desmitos no rīta vīrieša dzīvības uzturēšanas iekārtas neizslēdza. Pēc sievas vēlēšanās, bijusi vairākas stundas ilga tikšanās starp pusēm, iesaistoties juristiem un slimnīcas vadībai. Masaļska-Koritova panākusi, ka viņas vīram notikusi atkārtota smadzeņu pārbaude

Ārsti un slimnīcas vadība gan skaidro, ka esot darīts viss, kā likumā paredzēts, un konkrētais protokols ir pildāms, neatkarīgi no tuvinieku vēlmēm. Šis papildu izmeklējums ir uzskatāms par slimnīcas pretī nākšanu.

"Mūsu uzdevums ir pārliecināties, ka mēs kaut ko neesam palaiduši garām. Tātad mūsu uzdevums ir nevis novest pacientu līdz nāves faktam, bet nepalaist garām. Un tad, kad mēs esam vēlreiz pārliecinājušies, ka, jā, diemžēl pacients ir miris, tad mēs to definējam un notiek attiecīgās darbības," skaidro RAKUS Intensīvās terapijas klīnikas vadītājs.

Kā noskaidroja "Panorāma", pirmdienas, 20. novembra, vakarā padziļinātā pārbaudē apstiprinājies, ka Masaļskas-Koritovas vīram ir iestājusies smadzeņu nāve.

Kā iepriekš norādīja RAKUS pārstāve Namniece, gadījumi, kad pacienti izrāda agresiju pret slimnīcas ārstniecības un aprūpes personālu vai citiem darbiniekiem, nav retums. Šajā kontekstā miesas bojājumu nodarīšana ārstam, kas veic savus darba pienākumus, uzskatāma par ārkārtēju situāciju.

Savukārt Latvijas Ārstu biedrības prezidente Ilze Aizsilniece pauda, ka šādos konfliktos vainojama zemā veselībpratība Latvijā, tādēļ cilvēki ir plašāk jāizglīto.

Viņa arī uzskata, ka slimnīcās, īpaši šāda tipa nodaļā kā intensīvā terapija, ir vajadzīgs psihologa atbalsts gan pacientiem, gan ārstiem, un psihologs varētu arī nodrošināt mediācijas procesu.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!