Foto: AFP/Scanpix/LETA

Ukrainas Rietumu atbalstītāji nenodrošina Kijivai pretgaisa aizsardzības sistēmas, kas tai ir akūti nepieciešamas, lai aizsargātos pret krievu triecieniem, otrdien atzina Eiropas Savienības (ES) augstais ārlietu pārstāvis Žuzeps Borels.

Kā norādīja bloka augstākais diplomāts, Kijiva mudina sabiedrotos steidzami nodrošināt septiņas pretgaisa aizsardzības sistēmas "Patriot".

"Tas būtu neaptverami, ja mēs nespētu tās nodrošināt, ņemot vērā, ka Rietumu armijām ir vairāk nekā 100 "Patriot" bateriju. Un mēs tomēr nespējam nodrošināt septiņas, ko viņi izmisīgi lūdz," norādīja Borels.

NATO valstis pagājušajā nedēļā solīja, ka izvērtēs savas pretgaisa aizsardzības bruņojuma rezerves, pēc tam kad Ukrainas ārlietu ministrs Dmitro Kuleba bija mudinājis nodrošināt Ukrainai sistēmas "Patriot".

Borels sacīja, ka aicinās Eiropas aizsardzības un ārlietu ministrus nodrošināt Kijivai papildu pretgaisa aizsardzības bruņojumu, kad ministri šajā mēnesī tiksies Luksemburgā.

"Mums ir jāpilda morālās un politiskās saistības, kas mums ir Ukrainas priekšā," sacīja Borels.

"Situācija ir ārkārtīgi sarežģīta. Krievijas militārā mašīna darbojas uz pilniem apgriezieniem," viņš brīdināja.

"Augstas intensitātes konvencionālā kara iespēja Eiropā vairs nav fantāzija," konferencē Briselē sacīja diplomāts.

"Mums, saprotams, ir jādara viss, lai no tā izvairītos. Bet lai atturētu pretinieku, mums ir vajadzīgi līdzekļi, lai to paveiktu."

Borels prognozēja, ka aizsardzības stiprināšana ES kļūs par krietni svarīgāku jautājumu, par "trešo cēlienu" organizācijai, kas tika izveidota, lai kontinentā nodrošinātu mierīgu tirdzniecību.

"ASV lietussargs, kas mūs aizsargāja Aukstā kara laikā un pēc tam, var nebūt atvērts visu laiku," norādīja Borels.

"Varbūt atkarībā no tā, kas ir pie varas Vašingtonā, mēs nevaram paļauties uz amerikāņu atbalstu un amerikāņu jaudām, lai mūs aizsargātu."

"Mums ir jāveido mūsu kopīgās jaudas," rezumēja Borels.

Seko "Delfi" arī vai vai Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!