Foto: AFP/Scanpix/LETA

Krievijas centieni sargāt okupēto Krimu ar arvien lielāku skaitu pretgaisa aizsardzības sistēmu padara to neaizsargātu pret Ukrainas bruņoto spēku triecieniem, ziņo ASV Kara studiju institūts (ISW).

"Pastāvīgie Ukrainas triecieni pa Krievijas militārajiem objektiem okupētajā Krimā, šķiet, liek Krievijas spēkiem pārvietot papildu pretgaisa aizsardzības līdzekļus uz Krimu, lai aizsargātu esošās bāzes un loģistikas infrastruktūru, un turpmāki Ukrainas triecieni pa šādiem pretgaisa aizsardzības līdzekļiem varētu padarīt pussalu neizmantojamu kā Krievijas spēku placdarmu," raksta ISW.

Analītiķi atsaucas uz Ukrainas Aizsardzības ministrijas Galvenās izlūkošanas pārvaldes (HUR) priekšnieka Kirillo Budanova teikto, ka Krievija izvieto Krimā pretgaisa aizsardzības sistēmu S-500, kas būtībā ir modernizēta S-300 versija, kā daļu no centieniem nostiprināt Krievijas "pretgaisa aizsardzības lietussargu" virs Krimas.

Viņš sacīja, ka Krievijas spēki iepriekš nav izmantojuši S-500 pretgaisa aizsardzības sistēmu kaujās, un raksturoja to kā "eksperimentālu".

Izdevums "Forbes" arī ziņoja, ka Belbekas lidlauks okupētajā Krimā kļūst par "novārdzināšanas lamatām" Krievijas pretgaisa aizsardzībai pēc vairākiem veiksmīgiem Ukrainas triecieniem pa pretgaisa aizsardzības līdzekļiem lidlauka tuvumā.

Izdevums ziņoja, ka Ukrainas spēki, iespējams, nesenajos triecienos iznīcinājuši četru vai piecu S-400 bateriju elementus, taču norādīja, ka Krievijas armijas rīcībā ir vairāk nekā 50 S-400 bateriju.

"Pašreizējie Ukrainas centieni pievērst uzmanību Krievijas pretgaisa aizsardzības lietussargiem tieši Krimā varētu novest pie tā, ka uz Krimu tiks pārvietoti vēl vairāk Krievijas pretgaisa aizsardzības līdzekļu, padarot tos neaizsargātus pret turpmākiem Ukrainas triecieniem," norāda ASV analītiķi.

ISW lēš, ka Ukrainas spēki, iespējams, veic organizētus centienus, lai degradētu Krievijas pretgaisa aizsardzības spējas, kas ilgtermiņā varētu ļaut Ukrainai efektīvāk izmantot pilotējamo aviāciju.

Ukraiņi notriekuši septiņas raķetes un 17 trieciendronus

Ukrainas pretgaisa aizsardzības spēki naktī uz piektdienu notriekuši septiņas no 14 raķetēm un visus 17 trieciendronus, paziņoja Ukrainas Gaisa spēku komandieris Mikola Oleščuks.

Viņš norādīja, ka "naktī uz 14. jūniju Krievijas okupanti veica raķešu un aviācijas triecienu Ukrainai, izmantojot dažāda tipa raķetes un "Shahed" tipa uzbrukuma bezpilota lidaparātus".

"Kopumā ienaidnieks izmantoja 31 gaisa uzbrukuma līdzekli - 14 raķetes un 17 trieciendronus: 10 spārnotās raķetes H-101/H-555 no stratēģiskās aviācijas lidmašīnām Tu-95 TS (palaišanas zona Saratovas apgabals); trīs ballistiskās raķetes "Iskander-M" (palaišana no Krimas un Krasnodaras novada); vienu aeroballistisko raķeti H-47M2 "Kinžal" (no Tambovas apgabala gaisa telpas); 17 trieciendronus "Shahed-131/136" (palaišanas zona - Jeiska)," teikts paziņojumā.

Krievijas gaisa uzbrukuma atvairīšanā tika iesaistīta Ukrainas iznīcinātāji, Gaisa spēku zenītraķešu vienības, mobilās ugunsgrupas un radioelektroniskās cīņas līdzekļi.

Seko "Delfi" arī vai vai Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!