Foto: Patriks Pauls Briķis/DELFI

Maz ticams, ka ASV lēmums atļaut Ukrainas armijai izmantot ASV piegādātos ieročus uzbrukumiem jebkuriem militārajiem objektiem Krievijas teritorijā strauji pagriezīs kara gaitu par labu Ukrainai, aģentūrai LETA norises Ukrainā vērtēja Latvijas Zemessardzes štāba virsnieks, majors Jānis Slaidiņš.

Runājot par ASV doto atļauju, eksperta skatījumā, tam lielākā ietekme varētu būt Sumu virzienā, kur Krievijai atrodas pietiekami spēcīgs grupējums, lai gan no tā tiek ņemtas rezerves un tiek pārvietotas uz Harkivas virzienu.

"Noteikti tas būtu viens no virzieniem, kur Ukrainas spēki pielietos ASV ieročus. Tāpat svarīgi būtu noteikt, kur ir Krievijas armijas štābi, piemēram, Rostovas apgabalā, bet tad vēl jāskatās, cik tālu raķetes "ATACMS" varēs pielietot," uzsvēra Slaidiņš.

Lai arī šo ieroču sekmīga pielietošana strauji nemainīs kauju gaitu, tomēr šobrīd Ukrainas galvenais uzdevums ir mazināt krievu militāro spēku potenciālu, lai to būtu grūti kompensēt nākotnē. Tikai tad ukraiņi varētu pārņemt iniciatīvu un pāriet pretuzbrukuma darbībās, uzskata Slaidiņš.

"Patlaban galvenais ir kausēt Krievijas kapacitāti, jo redzams, ka Krievijai ar mobilizāciju ir problēmas, tāpēc Krievija darīs visu, lai nebūtu jāievieš vispārējā mobilizācija. Putins noteikti to nevēlas, jo viņam ir ļoti svarīga iekšpolitiskā situācija," uzsvēra eksperts.

Pēc eksperta vērojumiem, Krievija frontē ir sakopojusi pietiekami lielus resursus, tomēr nespēja pārraut Ukrainas aizsardzības līniju, kas liecina, ka šo spēku kvalitāte nav atbilstoša. Krievija frontē joprojām saglabā cerību, ka varēs gūt operatīvu pārrāvumu un ielauzties Ukrainas bruņoto spēku aizsardzības dziļumā.

Runājot par ilgi gaidītajām iznīcinātājlidmašīnu "F-16" potenciālajām piegādēm, Slaidiņš norādīja, ka informatīvā telpa ir pilna ar dažādu informāciju, taču viņš uzskata, ka Ukraina ir jau sagatavojusi stratēģiju šo lidaparātu izmantošanai.

Jau ziņots, ka Ukrainas armija var izmantot ASV piegādātos ieročus, lai uzbruktu jebkuriem militārajiem objektiem Krievijas teritorijā, nevis tikai tiem, kas atrodas netālu no Harkivas apgabala, ceturtdien paziņojis Pentagona preses sekretārs ģenerālis Patriks Raiders.

"Iespējas atklāt pretuguni - lūk uz ko vērsta šī politika (..). Kad redzam, ka Krievijas karaspēks šauj pār robežu, Ukraina var atklāt pretuguni uz šiem sauszemes spēkiem, izmantojot ASV piegādāto munīciju," norādīja Raiders.

Viņš piebilda, ka šādā gadījumā Ukrainas armijas rīcība ir pašaizsardzība, un tāpēc tai jābūt šādai iespējai.

Iepriekš intervijā sabiedriskās televīzijas kanālam PBS līdzīgi izteicies prezidenta Džo Baidena padomnieks nacionālās drošības jautājumos Džeiks Salivans.

Uz jautājumu par Ukrainas iespējām izmantot ASV piegādātos ieročus Salivans izteicās, ka "lieta nav ģeogrāfijā, bet gan veselajā saprātā".

"Ja Krievija uzbrūk vai gatavojas uzbrukt Ukrainai no savas teritorijas, ir jēga Ukrainai atļaut dot prettriecienu spēkiem, kas šauj uz to pār robežu," norādīja Baidena padomnieks.

Seko "Delfi" arī vai vai Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!