Foto: AFP/Scanpix/LETA

Izraēlas Augstākā tiesa otrdien nolēma, ka ultraortodoksālie ebreju vīrieši jāiesauc karadienestā, un šis spriedums var izraisīt premjerministra Benjamina Netanjahu valdošās koalīcijas sabrukumu.

Tiesa nolēma, ka, tā kā nav likuma, kas nošķir garīgo semināru studentus no citiem iesaucamajiem, Izraēlas obligātā militārā dienesta sistēma attiecas uz ultraortodoksālajiem ebrejiem tāpat kā uz visiem pārējiem pilsoņiem.

Līdz šim ultraortodoksālie vīrieši bija atbrīvoti no vispārējās obligātās karaklausības. Šie izņēmumi jau sen ir izraisījuši sekulārās sabiedrības dusmas, kas pēdējā laikā pieaugušas, jo daudzi rezervisti tiek iesaukti armijā un nosūtīti karot uz Gazas joslu.

Politiski spēcīgās ultraortodoksālās partijas, kas ir svarīgas partneres Netanjahu valdošajā koalīcijā, iebilst pret jebkādām izmaiņām līdzšinējā sistēmā. Ja izņēmumi tiks atcelti, tās varētu izstāties no koalīcijas, izraisot valdības sabrukumu un jaunas vēlēšanas.

7. oktobra slaktiņa upuru radinieki vēršas tiesā pret UNRWA

To izraēliešu tuvinieki, kurus 7. oktobrī noslepkavoja palestīniešu teroristiskā grupējuma "Hamās" kaujinieki, pirmdien vērsušies tiesā pret ANO palestīniešu bēgļu aģentūru UNRWA.

UNRWA, kas koordinē gandrīz visu palīdzību, ko saņem Gazas josla, piedzīvo krīzi jau kopš janvāra, kad Izraēla apsūdzēja aptuveni desmit no organizācijas 13 000 darbinieku par dalību "Hamās" sarīkotajā slaktiņā.

Tas lika daudzām valdībām, tajā skaitā ASV administrācijai, apturēt maksājumus UNRWA, lai gan daudzas no tām kopš tā laika atkal atsākušas organizācijas finansēšanu.

Prasībā norādīts, ka UNRWA "desmitgadi pirms 7. oktobra uzbrukuma palīdzēja "Hamās" izveidot terora infrastruktūru un personālu, kas bija nepieciešams, lai veiktu 7. oktobra uzbrukumu".

UNRWA to darīja, apzināti nodrošinot "Hamās" ar skaidro naudu, kas bija nepieciešama, lai maksātu ieroču, sprāgstvielu un citu teroristiem vajadzīgo materiālu kontrabandistiem, teikts prasībā.

Neatkarīgā UNRWA darbības izmeklēšanas komisija Francijas bijušās ārlietu ministre Katrīnas Kolonnas vadībā gan konstatējusi "zināmas neitralitātes problēmas", taču apgalvo, ka Izraēla neesot sniegusi pierādījumus par organizācijas darbinieku dalību 7. oktobra slaktiņā.

Prasība iesniegta Ņujorkā, kuras banku pakalpojumus izmanto UNRWA.

"Faktiski visa nauda, ko UNRWA tērējusi, palīdzot "Hamās" veidot savu terora infrastruktūru, nākusi no UNRWA konta "JPMorgan Chase" Ņujorkas pilsētas bankā," norāda prasītāji.

Pagājušā gada 7. oktobrī "Hamās" sarīkotajā slaktiņā Izraēlā teroristi noslepkavoja gandrīz 1200 cilvēkus, pamatā civilpersonas, un sagrāba apmēram 250 ķīlniekus.

Seko "Delfi" arī vai vai Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!