Foto: Unsplash

Ietekmīgā laikraksta "New York Times" redakcijas padome aicinājusi ASV prezidentu Džo Baidenu pēc viņa katastrofālā snieguma debatēs ar republikāņu kandidātu Donaldu Trampu izstāties no cīņas par Balto nama, lai dotu iespēju citam demokrātu kandidātam. Līdzīgu komentāru publicējis arī ietekmīgais britu medijs "The Economist".

"Prezidents ceturtdienas vakarā šķita kā diža valsts darbinieka ēna. Viņam bija grūtības izskaidrot, ko viņš varētu paveikt otrajā termiņā. Viņam bija grūtības atbildēt uz Trampa provokācijām. Viņam bija grūtības likt Trampam atbildēt par viņa meliem, neveiksmēm un stindzinošajiem plāniem. Vairākkārt viņam bija grūtības pabeigt teikumu," teikts piektdien "New York Times" publicētajā redakcijas padomes viedokļrakstā.

"Lielākais pakalpojums sabiedrībai, ko Baidens tagad var sniegt, ir paziņot, ka viņš neturpinās kandidēt uz pārvēlēšanu. Pašreizējā situācijā prezidents ir iesaistījies pārgalvīgā spēlē. Ir demokrātu līderi, kas ir labāk sagatavoti, lai piedāvātu skaidras, pārliecinošas un enerģiskas alternatīvas Trampa otrajai prezidentūrai. Nav iemesla partijai riskēt ar valsts stabilitāti un drošību, liekot vēlētājiem izvēlēties starp Trampa un Baidena trūkumiem. Ir pārāk liela likme vienkārši cerēt, ka amerikāņi neievēros vai neņems vērā Baidena vecumu un nespēku, ko viņi redz savām acīm," sacīts publikācijā.

Tomēr "New York Times" redakcijas padome uzsver, ka tā joprojām atbalstītu Baidenu kā savu "nepārprotamo izvēli", ja šī izvēle būs starp Baidenu un Trampu.

Baidena izredzes un spējas vadīt valsti vēl četrus gadus raisījušas satraukumu arī otrpus okeānam. Britu laikraksts "The Economist" publicējis komentāru, kurā atgādina, ka par Baidena piemērotību amatam bažas pauduši jau 2022. gada rudenī. Savukārt par viņa sniegumu debatēs laikraksts izteicies nesaudzīgi: "Vairāk nekā 90 mokošas minūtes Baidena kungs bija apmulsis un nesakarīgs — atklāti sakot, pārāk vājš, lai tiktu galā ar vēl četriem gadiem pasaulē grūtākajā darbā."

"Ja Baidena kungs patiešām rūpējas par savu misiju, viņa pēdējam un lielākajam dienestam vajadzētu būt nostāties malā cita demokrātu kandidāta vietā," pausts publikācijā. Pat ja Baidens kaut kādā veidā uzvarētu novembrī, laikraksts pauž šaubas, ka viņš varētu valsti vadīt pienācīgi visu četru gadu termiņu.

Laikraksta ieskatā, ASV prezidenta amatam nav piemērots neviens no abiem kandidātiem, bet, ņemot vērā draudus, ko rada Donalds Tramps, ir neapdomīgi tik vājam kandidātam kā Baidens uzticēt uzdevumu Trampu turēt pa gabalu no Ovālā ofisa. Lai gan līdz vēlēšanām palikuši mazāk kā četri mēneši, "The Economist" ieskatā Baidenam un viņa partijai "vēl ir iespēja izvairīties no šausmīga likteņa savai valstij un pasaulei, un viņiem vajadzētu to izmantot".

Savukārt Baidens piektdien priekšvēlēšanu kampaņā Ziemeļkarolīnas štata Reilijā atzina, ka viņa uzstāšanās debatēs nav bijusi veiksmīga, tomēr sacīja, ka uzskata sevi par piemērotu prezidenta darbam.

"Man nav tik viegli paiet kā agrāk. Es nerunāju tik raiti kā agrāk. Es nedebatēju tik labi kā agrāk," teica Baidens.

"Bet es zinu, kā teikt patiesību. Es zinu, kā darīt šo darbu," viņš uzsvēra, izpelnoties ovācijas.

Jau ziņots, ka telekanāla CNN rīkotajās debatēs ceturtdien 81 gadu vecais Baidens bieži minstinājās, pārteicās un zaudēja domas pavedienu, pastiprinot bažas, vai viņš spētu nostrādāt vēl vienu četru gadu amata termiņu.

Seko "Delfi" arī vai vai Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!