Foto: AP/Scanpix/LETA

Eiropas Savienības (ES) Padome sestdien, 29. jūnijā, apstiprinājušas astoto sankciju pakotni pret Baltkrieviju. Tirdzniecības ierobežojumi, kas iepriekš attiecināti uz Krieviju, tagad iekļauti arī sankcijās pret Baltkrieviju, vēsta Latvijas Ārlietu ministrija (ĀM).

Galvenais šī lēmuma mērķis ir novērst sankciju pret Krieviju apiešanu caur Baltkrieviju.

Kā svarīgākos ierobežojumus ĀM uzsver industriālo preču eksporta aizliegumu, tostarp mangāna rūdas eksporta un tranzīta liegumu, tāpat noteikts aizliegums eksportēt atsevišķas preču grupas, ko var izmantot militāriem mērķiem. Eiropadome vēsta, ka papildu eksporta ierobežojumi uzlikti arī precēm, kas varētu veicināt Baltkrievijas rūpniecisko jaudu. Tāpat papildu ierobežojumi tiek ieviesti arī jūras navigācijas preču un tehnoloģiju, kā arī luksusa preču eksportam uz Baltkrieviju.

Turpmāk būs aizliegts tieši vai netieši importēt, iepirkt vai pārsūtīt, proti, zeltu un dimantus no Baltkrievijas, kā arī hēliju, ogles un minerālproduktus, tostarp jēlnaftu. To papildinās arī jauns eksporta aizliegums precēm un tehnoloģijām, kas piemērotas izmantošanai naftas pārstrādē un dabasgāzes sašķidrināšanā. Šo sankciju mērķis ir novērst iespēju Krievijai gūt papildu līdzekļus kara Ukrainā finansēšanai.

Sankcijās noteikts liegums sniegt pakalpojumus Baltkrievijas valsts iestādēm un valsts īpašumā vai kontrolē esošiem uzņēmumiem. Tas nozīmē, ka Baltkrievijai vairs nebūs pieejami ES dalībvalstu grāmatvedības pakalpojumi, audita pakalpojumi, nodokļu konsultāciju pakalpojumi, uzņēmējdarbības un vadības konsultāciju pakalpojumi un sabiedrisko attiecību pakalpojumi, arhitektūras un inženiertehniskie pakalpojumi, kā arī IT konsultāciju pakalpojumi u.c.

Vienlaikus Padome paplašinājusi aizliegumu ES teritorijā pārvadāt kravas ar Baltkrievijā reģistrētām piekabēm un puspiekabēm, tostarp, ja tās pārvadā ar kravas automašīnām, kas reģistrētas ārpus Baltkrievijas.

ES uzņēmumiem savukārt ir pienākums pārliecināties, ka to meitas uzņēmumi trešajās valsīts arī ievēro ES sankcijas. "Nē Baltkrievijai" nosacījums paredz, ka ES uzņēmumi līgumos ar trešajām valstīm nodrošina, ka kaujas laukā izmantojamas preces nenonāk Baltkrievijā.

Ierobežojošie pasākumi pret Baltkrievijas ekonomiku vērsti, ņemot vērā režīma iesaistīšanos Krievijas nelikumīgajā, neizprovocētā un nepamatotā agresijas karā pret Ukrainu.

Seko "Delfi" arī vai vai Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!