Foto: Imago Sport/Scanpix/LETA

Beļģijas tiesa otrdien piespriedusi cietumsodus vairākiem desmitiem cilvēku vienā no valstī lielākajām tiesas prāvām par narkotiku kontrabandu un tirdzniecību.

Noziedzīgā grupējuma līderiem piespriesti līdz pat 17 gadiem ilgi cietumsodi.

Vairāk nekā 120 cilvēki no Beļģijas, Albānijas, Kolumbijas un Ziemeļāfrikas tika apsūdzēti par dalību starptautiskā kokaīna un marihuānas kontrabandas tīklā. Izmeklētāji nonāca uz viņu pēdām, atšifrējot ziņojumapmaiņas lietotņu saturu.

Tiesneši piesprieda apsūdzētajiem cietumsodus, kuru kopējais ilgums pārsniedz 700 gadus. Tikai deviņi no apsūdzētajiem tika attaisnoti. Desmitiem citu tika piespriesti cietumsodi no dažiem mēnešiem līdz vairāk nekā 15 gadiem.

"Tas ir ārkārtīgi bargs spriedums," aģentūrai AFP atzina advokāts Žils Vanderbeks, kurš pārstāv vienu no bandas vadoņiem. Viņa klientam alžīrietim Abdelvahabam Guerni tika piespriests 17 gadu cietumsods.

Savukārt Albānijas pilsonim Eridanam Munjosam Gerero, kurš tika apsūdzēts par vairāku kokaīna laboratoriju vadīšanu Beļģijā, tika piespriests 14 gadu cietumsods. Gerero tiesā atzina vainu viņam izvirzītajās apsūdzībās. Viņa advokāte Natālija Galanta spriedumu raksturoja kā taisnīgu, piebilstot, ka viņas klientam piespriestais sods atspoguļo viņa sadarbību ar varasiestādēm.

Narkotiku kontrabandas un tirdzniecības tīkls darbojās no 2017. gada līdz 2022. gada beigām un tajā bija iesaistīti daudzi noziedzīgi grupējumi. Tīkls tika likvidēts pēc policijas reidiem Beļģijā, Vācijā un Itālijā.

Prokuratūra dažiem apsūdzētajiem bija pieprasījusi līdz pat 20 gadiem ilgus cietumsodus.

Prokuratūra norādīja, ka narkotikas tika transportētas konteineros no Dienvidamerikas un Marokas caur Beļģijas ostām, jo īpaši milzīgo Antverpenes ostu, kā arī caur Nīderlandi, Vāciju un Franciju, un pēc tam pārdotas visā Eiropā.

Lieta daļēji balstīta uz pierādījumiem, kas tika iegūti pēc tam, kad izmeklētāji uzlauza šifrētās lietotnes "Sky ECC" un "EncroChat", kuras bandas izmantoja savstarpējai saziņai.

Beļģijas varasiestādes lepojas ar vērienīgo tiesas prāvu, taču vairāki aizstāvības advokāti to nosodīja kā reklāmas triku, pārmetot prokuroriem, ka tie ir apvienojuši savstarpēji nesaistītas lietas vienā uzmanību piesaistošā tiesas procesā.

Prokurori savukārt norādīja, ka starp dažādajiem iesaistītajiem noziedzīgajiem grupējumiem pastāvēja "struktūra un hierarhija" un skaidras nelikumīgas komerciālas saiknes.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!