Foto: EPA-AFI
Lielbritānijā noslepkavotā bijušā Krievijas Federālā drošības dienesta (FDD) darbinieka un Kremļa kritiķa Aleksandra Ļitviņenko tēvs ceturtdien televīzijas intervijā nosauca savu dēlu par valsts nodevēju un lūdza piedošanu Krievijai.

"Lūdzu, piedod man, tēvzeme, Dieva dēļ – piedod man!" Valters Ļitviņenko teica intervijā Krievijas valsts kontrolētajam televīzijas "Pirmajam kanālam". Intervija filmēta viņa mājās Itālijā.

"Tas ir kauns man, visai mūsu ģimenei," viņš sacīja un savu dēlu raksturoja kā valsts nodevēju.

Intervijā, kuras pilno versiju paredzēts publiskot ceturtdienas vakarā, Valters Ļitviņenko daudz raudāja.

Nogalinātā Ļitviņenko tēvs interviju sniedza, ietinies ziemas drēbēs un sūdzoties, ka viņam ir atvienota elektrība. Viņš arī atzina, ka ļoti vēlas atgriezties Krievijā.

Aleksandrs Ļitviņenko, kas atklāti kritizēja bijušo Krievijas prezidentu Vladimiru Putinu, 2006.gada 1.novembrī tika nāvējoši saindēts ar tēju, kurai bija pievienots radioaktīvais polonijs-210. Viņš pirms nāves nepārprotami apsūdzēja Kremli par līdzdalību viņa slepkavībā, tomēr Maskava šīs apsūdzības noliedz. Viņa nāve izraisīja diplomātisko krīzi Krievijas un Lielbritānijas starpā.

Ļitviņenko atraitne pērn britu raidsabiedrības BBC krievu valodā raidošajam kanālam norādīja, ka viņas vīrs ir strādājis kā britu slepeno dienestu organizētās noziedzības apkarošanas nodaļu konsultants.

Galvenais aizdomās turētais Ļitviņenko slepkavības lietā ir Andrejs Lugovojs. Bijušais Valsts drošības komitejas (VDK) un FDD virsnieks Lugovojs 2007.gada decembrī tika ievēlēts Krievijas parlamenta apakšpalātā Valsts domē un pērn decembrī notikušajās vēlēšanas deputāta mandātu saglabāja, tāpēc Krievijā viņam ir imunitāte pret kriminālvajāšanu. Krievijas atteikšanās izdot Lugovoju Lielbritānijai ir viens no galvenajiem abu valstu attiecību saasinājuma iemesliem.

Krievijas Izmeklēšanas komiteja pērn atzina Lugovoju par cietušo krimināllietā par Ļitviņenko slepkavību, jo arī viņš saindējās ar poloniju-210, kad 2006.gada oktobrī un novembrī Londonā kontaktējās ar Ļitviņenko.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!