Foto: AFP/Scanpix/LETA

Lielbritānijas bijušais finanšu ministrs Riši Sunaks, kas šobrīd ir viens no diviem pretendentiem uz konservatīvo līdera un valdības vadītāja amatu, sola, ka slēgs Ķīnas pretrunīgi vērtētos Konfūcija institūtus, Ķīnu dēvējot par "lielāko ilgtermiņa draudu Lielbritānijai".

Paziņojums varētu būt signāls, ka Londonas politika pret Ķīnu kļūs stingrāka, ja Sunaks nokļūs premjera amatā.

Pēdējo mēnešu laikā Sunaka sāncense Liza Trasa, atrodoties ārlietu ministra amatā, pieeju Ķīnai jau padarījusi stingrāku.

Ar pēdējiem izteikumiem Sunaks arī cenšas iezīmēt skaidrāku savu nacionālās drošības programmu, cita starpā solot slēgt Lielbritānijā visus 30 Ķīnas Konfūcija institūtus.

Ķīnas valdības finansētie institūti formāli ir kultūras un valodas centri, tomēr kritiķi tos raksturo kā propagandas instrumentus.

Sunaks apsūdzēja Ķīnu, ka tā "zog mūsu tehnoloģijas un iefiltrējas universitātēs".

"Ārzemēs viņi atbalsta Putina fašistisko iebrukumu Ukrainā, pērkot viņa naftu un cenšoties iebiedēt kaimiņus, arī Taivānu."

"Viņi apkrauj attīstības valstis ar nesamaksājamiem parādiem un izmanto to, lai sagrābtu viņu īpašumus un turētu diplomātijas šauteni pie viņu galvas."

"Viņi spīdzina, iesloga un indoktrinē paši savus cilvēkus, arī Siņdzjanā un Honkongā, pārkāpjot viņu cilvēktiesības."

Trasas kampaņa jau paudusi skepsi par Sunaka jaunajām atklāsmēm, bet parlamenta deputāts Īans Dankans Smits bijušā finanšu ministra paziņojumu raksturojis kā pārsteidzošu.

"Pēdējo divu gadu laikā Finanšu ministrija aktīvi darbojusies, lai panāktu vienošanos ekonomikas jomā ar Ķīnu," sacīja toriju likumdevējs.

Tas noticis, neraugoties uz Ķīnas cilvēktiesību pārkāpumiem un draudiem kaimiņvalstīm, viņš piebilda.

"Man ir vienkāršs jautājums - kur jūs bijāt pēdējos divus gadus," vaicāja Dankans Smits.

Trasas pārstāvis sakariem ar presi norādīja: "Liza kopš brīža, kad kļuva par ārlietu ministri, stiprinājusi Lielbritānijas nostāju pret Ķīnu un palīdzējusi vadīt starptautisko reakciju pret Ķīnas arvien pieaugošo agresiju."

"Tas tikai turpināsies, kad viņa kļūs par premjerministri un centīsies paplašināt brīvības tīklu visā pasaulē."

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!