Foto: AFP/Scanpix/LETA

Nigēras hunta devusi atļauju Mali un Burkinafaso bruņotajiem spēkiem Rietumāfrikas valstu ekonomiskās kopienas (ECOWAS) militārās intervences gadījumā iejaukties un ienākt valsts teritorijā, ziņo aģentūra "Reuters".

Ceturtdien, 24. augustā, trīs sabiedroto valstu – Mali, Burkinafaso un Nigēras – ārlietu ministri tikušies Niamejā, lai apspriestu sadarbības stiprināšanu drošības jomā un citos kopīgos jautājumos. Valstu paziņojumā norādīts, ka Nigēras pašpasludinātais līderis Omars Tčiani parakstījis divus rīkojumus, kas atļauj "Burkinafaso un Mali drošības spēkiem iekļūt valsts teritorijā uzbrukuma gadījumā".

"Burkinafaso un Mali ministri atkārtoti pauda nosodījumu pret bruņotu iejaukšanos, kas tiktu vērsta pret Nigēras iedzīvotājiem. Bruņota iejaukšanās tiks uzskatīta par kara pieteikumu," norādīts paziņojumā.

ECOWAS līdz šim aktīvi centušies risināt sarunas ar Nigēras apvērsuma līderiem, tomēr brīdināja, ka, ja diplomātiskie centieni cietīs neveiksmi, kopiena ir gatava valstī iesūtīt karaspēku.

Iepriekš ziņots, ka jūlija izskaņā Nigēras augstākās militārās vienības nacionālajā televīzijā paziņoja, ka ir gāzušas valsts prezidentu Bazumu, kuru demokrātiskā ceļā amatā ievēlēja 2021. gadā. Hunta norādīja, ka "visu institūciju" darbība valstī tiek apturēta un robežas tiek slēgtas: "Tas izriet no nepārtrauktās drošības situācijas pasliktināšanās un sliktas ekonomiskās un sociālās pārvaldības."

10. augustā ECOWAS paziņoja par reģionālās rezerves spēku "aktivizēšanu", lai atjaunotu konstitucionālo kārtību apvērsuma skartajā Nigērā, tomēr Mali un Burkinafaso kopīgā paziņojumā izteica brīdinājumu kopienai, ka "jebkāda militārā iejaukšanās Nigērā tiks uzskatīta par kara pieteikumu pret Mali un Burkinafaso". Pret ECOWAS vērstajam nosodījumam pievienojās arī Gvineja.

Plašāk par to, kas notiek Nigērā iespējams lasīt šeit.

Seko "Delfi" arī vai vai Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!