Foto: Reuters/Scanpix/LETA

ASV prezidenta Džo Baidena dēlam Hanteram izvirzītas apsūdzības par melošanu, pērkot šaujamieroci, raksta britu raidsabiedrība BBC.

Šīs apsūdzības ir pirmā reize, kad amatā esoša ASV prezidenta atvase ir saukta pie kriminālatbildības. Jūlijā pēkšņi izjuka plānotā Hantera vienošanās, lai atrisinātu ar ieročiem un nodokļiem saistītās apsūdzības.

Visi trīs apsūdzības ir saistītas ar Baidena iespējamo melošanu veidlapās, iegādājoties ieroci laikā, kad viņš lietoja narkotikas. Prokurori apgalvo, ka Hanters neprecīzi norādījis, ka viņš "nav nelikumīgs jebkuru stimulējošu narkotisko vielu lietotājs un atkarīgs no tām", kad 2018. gada oktobrī iegādājās "Colt Cobra Special" revolveri Delavēras ieroču veikalā. Tobrīd Baidens bija smags kreka kokaīna lietotājs.

Saskaņā ar ASV federālajiem likumiem melot uz šādas dokumentācijas vai glabāt šaujamieroci narkotiku lietošanas laikā ir noziegums. Ja Hanters tiks atzīts par vainīgu, maksimālais sods ir 25 gadi cietumā, teikts Tieslietu departamenta paziņojumā. Faktiskie sodi par federālajiem noziegumiem parasti ir mazāki par maksimālo iespējamo sodu, atzīmē medijs.

Jūnijā starp prokuroriem un Baidena juridisko komandu tika panākta divdaļīga vienošanās, kas vēlāk sabruka. Saskaņā ar šīs vienošanās noteikumiem Hanteram būtu uzrādītas divas apsūdzības par noziedzīgiem nodarījumiem par nodokļu nenomaksāšanu laikā 2017. un 2018. gadā. Viņš arī būtu bijis spiests atzīties nelikumīgā šaujamieroča glabāšanā un piekrist narkomānijas ārstēšanai un uzraudzībai.

Taču ASV apgabaltiesas tiesnese Merilēna Noreika sacīja, ka viņa nevar "apstiprināt vienošanos", piebilstot, ka ierosinātais ar ieročiem saistītā nodarījuma risinājums bijis "neparasts".

Šīs nedēļas sākumā ASV Pārstāvju palātas republikāņi paziņoja par impīčmenta izmeklēšanas uzsākšanu pret prezidentu Baidenu. Starp Baltā nama saimniekam izvirzītajām apsūdzībām ir tas, ka viņš esot melojis par savu līdzdalību dēla Hantera biznesa darījumos, būdams ASV viceprezidents no 2009. līdz 2017. gadam.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!