Foto: AP/Scanpix/LETA

Eiropas Savienības (ES) līderi piektdien solījuši atrast veidu, kā apiet Ungārijas veto finansiālajai palīdzībai Ukrainai 50 miljardu eiro apjomā.

Vienošanos par finansiālu atbalstu Ukrainai 50 miljardu eiro apjomā bija plānots panākt ES dalībvalstu līderu pēdējā šī gada samitā ceturtdien un piektdien Briselē. Taču Ungārijas premjerministrs Viktors Orbāns piektdienas rītā bloķēja ES dalībvalstu līderu vienošanos par finansiāla atbalsta paketi Ukrainai.

ES līderi vēlreiz mēģinās panākt vienošanos ārkārtas samitā nākamā gada sākumā.

Lēmuma pieņemšanu par jauno palīdzības paketi Ukrainai apgrūtināja fakts, ka finansiāla atbalsta turpināšana Kijivai ir daļa no priekšlikuma par ES ilgtermiņa budžeta pārskatīšanu. ES darbojas ar septiņu gadu budžeta sistēmu, un pašreizējais kopīgā budžeta periods ir no 2021. līdz 2027.gadam.

EK šogad ierosināja sniegt Ukrainai finansiālu atbalstu līdz 2027.gadam 50 miljardu eiro apmērā. No šīs summas 33 miljardi eiro tiktu piešķirti kā aizdevumi, bet 17 miljardi eiro - kā granti.

Vilcināšanās ar attiecīgā lēmuma pieņemšanu ir trieciens Ukrainai, neskatoties uz Eiropas Savienības dalībvalstu līderu ceturtdien samitā Briselē panākto vienošanos sākt iestāšanās sarunas ar Ukrainu un Moldovu.

"Mēs sagaidām, ka visas nepieciešamās juridiskās procedūras tiks pabeigtas 2024.gada janvārī, kas ļaus mums pēc iespējas ātrāk saņemt attiecīgo finansējumu," paziņoja Ukrainas Ārlietu ministrija.

Vācijas kanclers Olafs Šolcs sacīja, ka ir saprātīgi optimistisks par vienošanās panākšanu ar Orbānu nākamajā ES samitā.

Eiropas Komisijas (EK) prezidente Urzula fon der Leiena solīja, ka EK izmantos laiku līdz nākamajam samitam, lai panāktu risinājumu Orbāna veto, "lai kas arī nenotiktu". Tas nozīmē, ka pārējās ES valstis varētu vienoties par risinājumu palīdzības piegādei Ukrainai ārpus ES budžeta.

Leiena uzsvēra, ka tiek aktīvi strādāts pie vienprātības panākšanas, taču piebilda, ka jāstrādā arī pie alternatīvām.

Orbāns intervijā Ungārijas valsts radio sacīja, ka ES būtu jāatbloķē Ungārijai paredzētais ES finansējums, pirms Budapešta apsver veto atcelšanu tālākam Ukrainas finansējumam.

Orbāns sacīja, ka šī Ungārijai ir laba iespēja uzstāt, ka tai ir jāsaņem tas, kas tai pienākas. "Mēs vēlamies, lai pret mums izturas taisnīgi, un tagad ir labas izredzes to panākt," viņš piebilda.

Seko "Delfi" arī vai vai Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!