Foto: EPA/Scanpix/LETA

Serbijas opozīcijas aktīvisti trešdien paziņojuši, ka protestējot pret vēlēšanu rezultātu viltošanu, piektdien bloķēs Belgradu.

Opozīcija ir apstrīdējusi 17. decembrī notikušo parlamenta un pašvaldību vēlēšanu rezultātus, kurās saskaņā ar oficiālajiem rezultātiem pārliecinošu uzvaru guvusi prezidenta Aleksandra Vučiča pārstāvētā valdošā Serbijas Progresīvā partija (SNS).

Lielākā opozīcijas partiju koalīcija "Serbija pret vardarbību" (SPN) norāda, ka galvaspilsētā nelikumīgi pieļauta Bosnijas un Hercegovinas etnisko serbu balsošana.

Uz dažādiem pārkāpumiem norādījuši arī starptautiskie novērotāji un vairāku rietumvalstu valdības.

Trešdien vairāki simti protestētāju studentu kustības "Borba" (Cīņa) vadībā pulcējās pie Belgradas Universitātes Filozofijas fakultātes, pieprasot pārbaudīt vēlētāju sarakstus.

"Mēs paziņojam par 24 stundas ilgu Belgradas blokādi," mītiņa laikā paziņoja viens no aktīvistiem Ivans Bijeličs.

Viņš pavēstīja, ka blokāde sāksies pusdienlaikā (plkst.13 pēc Latvijas laika), taču sestdien barjeras tikšot aizvāktas, lai cilvēki varētu doties uz citu protesta akciju, kuru rīko intelektuāļi, mākslinieki un citi sabiedrībā pazīstami ļaudis, kas aicinājuši pilsoņus balsot atkārtotajās vēlēšanās, kuras vairākos iecirkņos paredzētas 30. decembrī.

Bijeličs arī aicināja mītiņa dalībniekus individuāli zvanīt uz Publiskās administrācijas un pašvaldību ministriju un uzdot vienu un to pašu jautājumu: "Kad jūs nodosiet atklātībai vēlētāju sarakstus?"

Kā ziņots, SNS saskaņā ar oficiālajiem rezultātiem parlamenta vēlēšanās ieguvusi aptuveni 46% balsu, izcīnot absolūto vairākumu, kamēr SPN - tikai 23,5% balsu.

SNS paziņojusi, ka Belgradā uzvarējusi arī vienlaikus notikušajās municipālajās vēlēšanās, kur valdošajai partijai bija jāsastopas ar vissīvāko SPN pretestību.

Protestētāji jau iepriekš Belgradā sporādiski bloķējuši ielas, pieprasot šos vēlēšanu rezultātus anulēt un izsludināt jaunas vēlēšanas.

Līdzšinējie protesti kulmināciju sasniedza svētdienas vakarā, kad protestētāji mēģināja ieņemt Belgradas mēriju.

Protestētāji, izmantojot karogkātus, akmeņus un olas, izsita mērijas logus un mēģināja iekļūt ēkā, bet policija pūļa izklīdināšanai izmantoja asaru gāzi.

Četrus no protestu dalībniekiem tiesa trešdien paturējusi apcietinājumā uz 30 dienām apsūdzībās par "vardarbīgu uzvedību sabiedriskā vietā".

Vēl sešām personām noteikts mājas arests.

Septiņiem cilvēkiem, kas atzinuši savu vainu, jau piespriests sešus mēnešus ilgs nosacīts cietumsods, kā arī uzlikta 20 000 dināru (171 eiro) liela sodanauda.

Seko "Delfi" arī vai vai Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!