Foto: Ilmārs Znotiņš, prezidenta kanceleja

Ukrainai vajag vairāk nekā 100 lidmašīnu, lai pretotos Krievijas aviācijas pārspēkam, un tai ir tikai 25% no vajadzīgās pretgaisa aizsardzības, piektdien intervijā ziņu aģentūrai AFP atzina Ukrainas prezidents Volodimirs Zelenskis.

"Šodien mums ir apmēram 25% no tā, kas vajadzīgs Ukrainas aizsardzībai. Es runāju par pretgaisa aizsardzību," sacīja Zelenskis.

Krievijai pašlaik ir pārsvars gaisā, kas ierobežo Ukrainas spēju aizsargāt pilsētas un noturēt frontes līniju. Ukrainas amatpersonas ir lūgušas Rietumvalstīm lielāku atbalstu, lai spētu cīnīties pret Krievijas gaisa un sauszemes triecieniem.

"Lai Krievijai nebūtu aviācijas pārspēka, mūsu gaisa flotei vajadzētu 120 līdz 130 mūsdienīgu lidmašīnu (..) debesu aizsardzībai pret trim simtiem [Krievijas] lidmašīnu," sacīja Zelenskis.

Prezidents arī sacīja, ka Ukrainai ir vajadzīgi reaktīvie iznīcinātāji, lai tai "būtu paritāte" ar Krieviju.

Zelenskis nāca klajā ar šiem izteikumiem dažas nedēļas pēc tam, kad ASV Kongress pēc mēnešiem ilgas politiskas kaulēšanās beidzot apstiprināja palīdzības paketi Ukrainai 61 miljarda ASV dolāru vērtībā.

Zelenskis aicināja piegādāt daļu no šīs palīdzības.

"Ja mums būtu trīs [miljardi dolāru], lai nogādātu divas raķešu sistēmas "Patriot" uz Harkivas apgabalu, tad karavīriem uz galvas nekristu bumbas," sacīja Zelenskis.

Harkivā - "pirmais vilnis"

Krievijas ofensīva Harkivas apgabalā šomēnes var būt tikai tās uzbrukumu "pirmais vilnis" un Krievijas armijai varētu būt mērķis ieņemt Harkivu, piektdien intervijā ziņu aģentūrai AFP brīdināja Ukrainas prezidents Volodimirs Zelenskis.

Zelenskis sacīja, ka situācija Harkivas apgabalā, kur Krievija ieņēmusi vairākus ciemus, tiek "kontrolēta", bet "nav stabilizējusies" pēc Ukrainas papildspēku nosūtīšanas.

Prezidents arī sacīja, ka Krievijas karaspēks pavirzījies uz priekšu par pieciem līdz 10 kilometriem, pirms to apturēja Ukrainas spēki.

Krievijas ofensīva "var sastāvēt no vairākiem viļņiem", un Harkivas apgabalā "bija pirmais vilnis", sacīja Zelenskis.

"Es neteiktu, ka tas bija liels panākums" Krievijai, atzina Zelenskis. Viņš tomēr piebilda: "Mums jābūt prātīgiem un jāsaprot, ka viņi iet dziļāk mūsu teritorijā, nevis otrādi, un tā vēl ir viņu priekšrocība."

Krievija 10.maijā sāka ofensīvu Harkivas apgabalā, bombardējot pierobežas ciemus un piespiežot tūkstošiem cilvēku atstāt savas mājas. Krievija šajā ofensīvā panākusi lielākos teritoriālos ieguvumus Ukrainā kopš 2022.gada beigām.

Krievijas diktators Vladimirs Putins piektdien vizītē Ķīnā apgalvoja, ka Krievijai šobrīd nav plānu ieņemt Harkivu un ofensīva esot "sanitārās zonas" veidošana, atbildot uz Ukrainas veiktajām Belgorodas apgabala apšaudēm.

Zelenskis tomēr sacīja, ka Krievijas spēki "grib uzbrukt" Harkivai, lai gan saprot, ka tas būtu "ļoti grūti". "Viņi saprot, ka mums ir spēki, kas cīnīsies ilgu laiku," teica Zelenskis.

Viņš arī sacīja, ka Ukrainai un tās Rietumu sabiedrotajiem nevajadzētu izrādīt vājumu, un aicināja dislocēt divas raķešu sistēmas "Patriot", lai aizsargātu debesis virs Harkivas apgabala un izrādītu spēku pret Maskavu.

"Viņi ir kā nezvērs (..) Ja viņi jutīs kādu vājo vietu šajā virzienā, tad viņi spiedīsies uz priekšu," sacīja Ukrainas prezidents.

Seko "Delfi" arī vai vai Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!