Foto: Publicitātes foto

Diskusijas dalībnieki sarunu festivālā "Lampa" apsprieda, kā Latvijai, kas vidējo ienākumu ziņā atpaliek no Igaunijas un Lietuvas, panākt savas kaimiņvalstis.

Latvijas vidējais ienākumu līmenis ir par ceturtdaļu zemāks nekā vidēji Eiropas Savienībā. Tas nozīmē, ka Latvija atpaliek par 15 gadiem, jo mūsu pašreizējā labklājība ir līdzīga tai, kāds bija ES 27 valstu vidējais līmenis aptuveni 2008. gadā. Igaunijas un Lietuvas atpalicība no ES 27 valstu vidējā ienākuma līmeņa ir divas reizes mazāka nekā Latvijai. Latvijas ienākumu atpalicība no Igaunijas ir vērojama jau ilgāku laiku, savukārt Lietuva piedzīvojusi ekonomikas izrāvienu tieši pēdējo 10–15 gadu laikā.

Latvijas valdība izvirzījusi ambiciozu plānu dubultot Latvijas ekonomiku tuvāko desmit gadu laikā. Vai tas ir reāli un sasniedzami? Kā šajā procesā var palīdzēt Eiropa? Kādi mājasdarbi jāveic pašiem? Vai zaļā un digitālā pāreja var palīdzēt?

Ir arī viedokļi, ka, lai panāktu Lietuvu un Igauniju, kā arī tuvotos Eiropas vidējam līmenim, ir nepieciešama transformācija un strukturālās pārmaiņas valstī. Kas slēpjas aiz šiem vārdiem? Lielākas investīcijas, plašākas kreditēšanas iespējas, produktivitātes palielināšana – tie ir tikai daži no atslēgvārdiem, kas dzirdēti neskaitāmās diskusijās par to, kā veicināt ekonomikas izaugsmi.

Diskusiju vadīja SSE Riga profesors, ViA padomes priekšsēdētājs Arnis Sauka. Piedalījās arī Latvijas Bankas ilgtspējības vadītājs, padomnieks Edvards Kušners, RTU inovāciju prorektore Liene Briede, Valsts kancelejas vadītāja vietnieks Pēteris Vilks un "Printful" līdzdibinātājs Dāvis Siksnāns.

Jau vēstīts, ka festivāls "Lampa" notiek Cēsīs 5. un 6. jūlijā. Ieeja festivālā ir bez maksas. Daļa no pasākumiem ir vērojami arī tiešraidē, tostarp portālā "Delfi".

Iepazīties ar pilnu festivāla programmu iespējams mājaslapā www.festivalslampa.lv, kā arī mobilajā lietotnē. Sastādīt savu festivāla programmu ir iespējams gan festivāla mājaslapā, gan mobilajā lietotnē, izmantojot rīku "Mana programma".

Praktiski padomi festivāla apmeklētājiem pieejami šeit.

Seko "Delfi" arī vai vai Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!