Vai oglīte palīdzēs pret paģirām, ja iepriekšējā vakarā ar grādīgajiem pāršauts pār strīpu? Vai vispār ir kāds veids, kā ātrāk atskaidroties un izdzīt no organisma promiles, vai labāk ievērot vienīgo drošo veidu, lai nākamā diena nebūtu izmesta miskastē – alkoholu nelietot? Un ko nozīmē "dzert atbildīgi"? Vai viens aliņš, bet katru vakaru, ir sarkanais karogs un pamats uztraukties par atkarību no alkohola? Un ja tāda ir, kā to ārstēt? Vai tā dēvētā kodēšanās strādā? To šajā "Zinātne vai muļķības" epizodē apspriežam ar toksikologu Robertu Stašinski un psihiatri, narkoloģi Ritu Kuzņecovu.

Ko ārsti domā par aktivētās ogles lietošanu, lai mazinātu paģiras? Cilvēki to dzer pirms alkohola lietošanas, arī pirms gulētiešanas. Vai ogle tiešām mazina paģiras?

"Oglīte mazinās gāzu daudzumu vēderā, varbūt varētu mazināt iepriekš esošo caureju. Bet skaidrs viens – alkohols uz ogles neabsorbējas. Alkoholu speciāli laiž cauri ogles filtriem, lai uz ogles virsmas paliktu nevēlamie piejaukumi, un galā būtu tīrs alkohols. Ja ogle absorbētu alkoholu, tad šis rūpals ātri vien beigtos. Uz ogles virsmas ne alkohols, ne alkohola surogāti neabsorbējas," skaidro Stašinskis.

Podkāstā, ko var klausīties "Spotify", "Apple Podcasts" un citās podkāstu platformās, kā arī skatīties "YouTube", uzzināsi vai taukaini ēdieni palīdzēs samazināt reibuma pakāpi. Tāpat ar narkoloģi un toksikologu runājam par to, vai no lētajiem dzērieniem ir smagākas paģiras nekā no "augstā plauktiņa" dzirām. Vai ir kāds veids, kā ātrāk atbrīvoties no promilēm. Kāpēc viens reibumā kļūst agresīvs, bet cits – nē. Un – vai iespējams nodzert talantu?

Projektu līdzfinansē Mediju atbalsta fonds no Latvijas valsts budžeta līdzekļiem. Par podkāsta un rakstu sērijas "Zinātne vai muļķības" saturu atbild AS "Delfi".

Seko "Delfi" arī vai vai Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!