Fоtо: AP/Scanpix/LETA

Kopš cilvēka pirmās izkāpšanas uz Mēness, kas notika pirms teju 55 gadiem, 1969. gada 20. jūlijā, šo notikumu apvij neskaitāmas sazvērestības teorijas. Papildu sparu tām nodrošinājušas mākslīgā intelekta radītās iespējas. Sociālajos tīklos publicēts attēls, kurā redzams slavenais amerikāņu kinorežisors Stenlijs Kubriks filmēšanas laukumā, it kā viņš būtu "iestudējis" cilvēka izkāpšanu uz Mēness. Attēls nav jauns, bet ik pa laikam tiek tiražēts dažādos šīs teorijas piekritēju kanālos. Faktu pārbaude gan liecina, ka attēlu ģenerējis mākslīgais intelekts.

Pirmo soli uz Mēness pirms teju 55 gadiem spēra amerikānis Nīlss Armstrongs, pēc tam viņam sekoja kolēģis Bazs Oldrins, kamēr viņu kolēģis Maikls Kolinss palika orbitālajā kosmosa modulī, 30 reizes apriņķojot ap Mēnesi. ASV misijai "Apollo 11" gatavojas vairākus gadus, ieguldot projektā miljardiem dolāru. Televīzijas ekrānos pirmā cilvēka izkāpšanu uz Mēness toreiz vēroja vairāk nekā 600 miljoni cilvēku visā pasaulē. Kosmonauti uz Mēness pavadīja vairāk nekā divas stundas, ievācot paraugus no planētas virsmas, uzņemot fotogrāfijas un veicot zinātniskos eksperimentus. Pēc tam trīs astronauti atgriezās uz Zemes - piecas dienas vēlāk, 24. jūlijā, viņi piezemējās Atlantijas okeānā.

Kopš tā laika uz Mēness pabijuši 12 cilvēki, visi amerikāņi. Tas konspirāciju teoriju cienītājiem radījis ieganstu spekulācijām, kāpēc gan uz Mēness pēc tam nav izkāpis neviens padomju vai Krievijas kosmonauts.

Apgalvojums, ka cilvēka izkāpšana uz Mēness patiesībā nekad nav notikusi, ir viena no visplašāk apspriestajām sazvērestību teorijām. Tās piekritēji apgalvo, ka "Apollo" ekspedīcija tikusi inscenēta filmēšanas laukumā, lai demonstrētu ASV pārākumu pār Padomju savienību Aukstā kara laikā. Teorija, ka šis sasniegums ir bijis viltots, balstīta dažādos pieņēmumos, kas iepriekš jau vairākkārt atspēkoti.

Pēdējos gados šai sazvērestības teorijai jaunus "pierādījumus" palīdzējis ģenerēt mākslīgais intelekts. Viens no populārākajiem piemēriem ir ar tā palīdzību veidots attēls, kurā redzams režisors Kubriks filmēšanas laukumā, kas atgādina attēlus no Mēness ekspedīcijas. Attēls sociālo mediju platformās cirkulē jau no 2022. gada septembra. Lai gan vairāki senāki šādi ieraksti "Facebook" un "X" platformās pēc dezinformācijas atspēkošanas tikuši dzēsti, tie arvien "uzpeld" no jauna citos avotos.

Vairāki faktu pārbaudītāji, tajā skaitā "Reuters", izmantojot apgriezto attēlu meklēšanu, secinājuši, ka šis attēls un citas tam līdzīgas ilustrācijas ģenerētas ar mākslīgā intelekta palīdzību. 2022. gada jūlijā to autors Mičs Geitss tās kopīgojis "Facebook" grupā ar nosaukumu "AI Art Universe". Grupa tiek raksturota kā vieta, "kas ir veltīta atbalstošas ​​un iekļaujošas vides veicināšanai tiem, kurus interesē MI, dizaina un mākslas saskarsme".

Pēc tam, kad kāds cits lietotājs komentāru sadaļā jautājis Geitsam par attēlu izcelsmi to autors norādījis, ka "grupas nosaukums ir jūsu meklētā atbilde."

Mākslīgā intelekta ģenerēts attēls nepierāda, ka Stenlijs Kubriks inscenēja nolaišanos uz Mēness, uzsver "Reuters".

Публикация создана при софинансировании Европейского союза. Мнения, которые выражаются в публикациях, не отражают официальную позицию Евросоюза или Еврокомиссии. Еврокомиссия не несет ответственности за информацию, включенную в публикацию.

EU fundingBECID

Читайте нас там, где удобно: Facebook Telegram Instagram !