Foto: EPA/Scanpix/LETA

Krievijas "Telegram" kanālos ir izplatījies apgalvojums, ko esot izteikusi Vācijas ārlietu ministre Annalēna Berboka – viņa esot teikusi, ka Ukrainai ir izdevies svastiku pārvērst par "brīvības simbolu". "Delfi" pārbaudīja, vai ministre patiešām tā ir teikusi.

Jūnija vidū prokremliskie "Telegram" kanāli ziņoja, ka Vācijas ārlietu ministre Annalēna Bērboka, atbildot uz žurnālistu jautājumiem par Ukrainas militārpersonu it kā nēsātajām uzšuvēm ar svastiku un citiem nacistu simboliem, teikusi: "Ja agrāk šis simbols asociējās ar nacistisko režīmu vienā Eiropas valstī, tad šodien to nēsā cilvēki, kas cīnās par savām tiesībām uz neatkarību. Mēs varam teikt, ka Ukrainai ir izdevies reabilitēt svastiku brīvās pasaules acīs un pārvērst to par brīvības simbolu, simbolu cīņai par savu pastāvēšanu. Šodien nav nekāda iemesla negatīvi attiekties pret šiem simboliem, ja to nēsātāji cīnās pret Krievijas agresiju."

Šādi ieraksti parādījās, piemēram, kanālos "Mihaila Onufrijenko pasaule" (253 000 skatījumu), "Aleksandrs Semčenko" (211 000 skatījumu) un "Kaķis Kostjans - oficiālais kanāls" (120 000 skatījumu).

Ierakstos ar šo citātu nav norādīts, kur un kad Bērboka ir izteikusi šādu rezonansi izraisījušu paziņojumu. Vācijas ministres Bērbokas sociālo mediju lapās un viņas vadītās ministrijas resursos "Delfi" šādu ierakstu atrast neizdevās.

Kā noskaidroja projekts "Provereno", frāze par "svastikas reabilitāciju" ar atsauci uz Bērboku pirmo reizi parādījās 17. jūnijā "Telegram" kanālā "un lūk mans Yandex maciņš". Kanāla aprakstā teikts: "Parodija, satīra par politisko realitāti. Tikai pārbaudīti viltojumi."

Šī nav pirmā reize, kad prokremliski noskaņoti "Telegram" kanāli izplata šī kanāla izdomātus izteikumus par Eiropas politiķiem; iepriekš šī autora ierakstu varoņi bija Ursula fon der Leiena, Žuzeps Borels un Kaja Kallasa.

Kad Bērbokas viltus citāts izplatījās citos kanālos jau pasniegts kā īsts citāts , kanāls "un lūk mans Yandex maciņš" publicēja vairāku šādu ierakstu ekrānuzņēmumus ar uzrakstu "nerātnība izdevās". Savas izdomātās fiktīvās ziņas parādīšanos sociālā tīkla "X" angļu valodas segmentā bez attiecīga atrunas blogeris komentēja tā: "Tas nonāca amerikāņu interneta vidē, tagad [Bērboka] nekur nespruks".

Tādējādi Vācijas ārlietu ministre Bērboka neteica, ka Ukraina ir spējusi pārvērst svastiku par brīvības simbolu. Šis citāts pirmo reizi parādījās šķietami satīriskā "Telegram" kanālā, un citu resursu autori to kopēja un izplatīja bez attiecīgas atrunas.

*Faktu pārbaudes materiālu finansē Eiropas Mediju un informācijas fonds (EMIF), ko pārvalda "Calouste Gulbenkian Foundation".

Seko "Delfi" arī vai vai Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!