Foto: Reuters/Scanpix/LETA

Tīmeklī izplatījies apgalvojums, ka 194 valstu valdības nesen ir "piekritušas sākt arestēt un saukt pie atbildības pilsoņus, kas iestājas pret putnu gripas vakcīnu". Faktu pārbaudītāji gan ir secinājuši, ka šie apgalvojumi ir nepamatoti.

Sociālajos medijos izplatītie apgalvojumi atsaucas uz Pasaules Veselības organizācijas (PVO) Starptautisko veselības aizsardzības noteikumu grozījumiem. Par šīs ANO aģentūras noteikumiem ir vienojušās visas PVO dalībvalstis.

Starptautiskajos veselības aizsardzības noteikumos ir definētas "valstu tiesības un pienākumi, risinot sabiedrības veselības notikumus un ārkārtas situācijas, kurām ir potenciāls šķērsot robežas".

Tas ietver valstu pienākumus uzraudzīt slimību uzliesmojumus un informēt starptautisko sabiedrību par noteiktām ārkārtas situācijām veselības jomā.

Atgriežoties pie raksta sākumā minētajiem apgalvojumiem, "Facebook" un "Instagram" izplatītājā tekstā, teikts: "194 Pasaules Veselības organizācijas (PVO) dalībvalstis ir piekritušas sākt arestēt un saukt pie atbildības pilsoņus, kas iestājas pret putnu gripas vakcīnām, kas ir daļa no jaunajiem stingrajiem pasākumiem, lai izskaustu tā saukto "dezinformāciju"."

Īru faktu pārbaudītāji no "The Journal" sociālajos medijos "Facebook" un "Instagram" identificējuši aptuveni 70 šādus ierakstus angļu valodā un vismaz duci mikroblogošanas platformā "X". Viens no šiem "X" ierakstiem skatīts vairāk nekā 2,4 miljonus reižu.

Ierakstos, kuru teksts ir identisks, arī minēts, ka par PVO grozījumiem ir klusums "pamatstraumes medijos", taču šie labojumi "atcels valstu suverenitāti, piešķirs PVO plašas pilnvaras pieņemt likumus Rietumu valstīs un kriminalizēs viedokli, kas pēc PVO domām grauj oficiālo naratīvu".

PVO patiešām nesen papildināja Starptautiskos veselības aizsardzības noteikumus, kas sākotnēji bija paredzēti tādu slimību kā tīfs, holēra, mēris un dzeltenais drudzis ierobežošanai, bet vēlāk papildināti, nosakot, ka valstīm jāspēj veikt slimību testus un ātri informēt slimnīcas, ostas un starptautisko sabiedrību par bīstamiem slimību uzliesmojumiem.

Atjauninātie noteikumi ir pieejami tiešsaistē un tajos teikts, ka katrai valstij jāattīsta tādas pamatspējas kā "riska komunikācija, tostarp reaģēšana uz maldinošu informāciju un dezinformāciju".

PVO preses paziņojumā norāda, ka noteikumi ir papildināti, ņemot vērā vairākas pasaules mēroga ārkārtas situācijas medicīnas jomā, tostarp Covid-19 pandēmiju, un tiem būtu jāpalīdz atklāt slimību uzliesmojumus, kā arī stiprināt globālo reakciju turpmākām ārkārtas situācijām.

Taču nekas par putnu gripu, arestiem un tiesisko vajāšanu PVO noteikumos nav minēts. Grozītie Starptautiskie veselības aizsardzības noteikumi nekādu iemeslu dēļ nevar atļaut un neparedz personu arestu vai saukšanu pie atbildības, "The Journal" apliecina arī PVO pārstāvis. To pašu medijam apstiprina arī Īrijas Veselības ministrijā.

Īrijas iestāde arī papildina, ka PVO noteikumi neparedz nekādu vietējo veselības politikas lēmumu pieņemšanas procesu nodošanu PVO rokās.

Attiecīgi internetā izplatītie apgalvojumi par šiem noteikumiem nav patiesi.

Seko "Delfi" arī vai vai Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!