Foto: EPA/Scanpix/LETA
Decembris ir tāds tumši-gaišs mēnesis, kad drūmās visīsākās dienas nomaina Ziemassvētku svecīšu un dekorāciju gaisma , kā arī Jaunā gada cerības. Tādēļ jāpasteidzas pateikt dažas šim gaišajam un gaismas atkalsagaidīšanas laikam (janvāra otrajā pusē) nepiemērotas piezīmes. Ziemassvētki, cerams, nosvinēti gaiši un ģimeniski (arī "partneriski"), bet jaunais 2024. gads ir cita lieta. Izskatās, ka tas varētu būt liktenīgu politisku un ģeopolitisku pagriezienu gads. Daži no tiem Eiropā jau ir sākušies, bet galvenie un bīstamākie mūsu interesēm vēl gaidāmi jaunajā gadā.

Kā nesen savā virsrakstā prognozēja žurnāla "The Economist" speciālizdevuma "The World Ahead 2024" veidotāji, ASV republikāņu prezidenta amata kandidāts "Donalds Tramps 2024. gadā rada vislielākās briesmas pasaulei". Žurnāla redakcija brīdina, ka Tramps visvairāk apdraud pats savas valsts demokrātiju, draudot ar atriebību saviem pretiniekiem un solot valsts ierēdniecības tīrīšanu, lielu daļu ierēdņu aizstājot ar lojāliem "trampistiem". Taču uz Latvijas un Eiropas interesēm attiecas secinājums ka Tramps "ir draudējis vienas dienas laikā izbeigt Ukrainas karu un sagraut NATO, iespējams, atsakoties no Amerikas apņemšanās uzskatīt uzbrukumu vienai [alianses] valstij kā uzbrukumu visām."

Vai Amerika pametīs Eiropu Putinam?


Tam sekas varētu būt žurnālā secinātais, ka "zinot, ka Amerika pametīs Eiropu, Putina kungam būtu stimuls cīnīties tālāk Ukrainā un vērsties pret bijušām padomju valstīm, piemēram, Moldovu vai Baltijas valstīm". "The Economist" nav vienīgais, kas brīdina par Trampa ievēlēšanas sekām Eiropai, arī citur medijos izskan dažādu ekspertu secinājumi, ka, panākot sev izdevīgu risinājumu Ukrainā (pamieru vai iesaldētu konfliktu), Krievija turpinās bruņoties un 2020. gadu otrajā pusē varētu veikt intensīvu hibrīdkaru pret Baltijas valstīm vai pat tām uzbrukt konvencionāli.

Ar vājinātu vai sašķeltu NATO Latvijai būtu daudz grūtāk pretoties Krievijas agresijai nekā, ja atturoši darbotos esošie NATO plāni šeit ātri ievest sabiedroto karaspēku un iesaistīt kara aviāciju. Trampa administrācijas laikā, visticamāk, kaujas lidmašīnas aizlidos "mājās" un karavīri atgriezīsies ASV, lai Trampam par godu rīkotu parādi Vašingtonas ielās. Nekāda sajūsma par pretošanos Krievijai nenāks arī no Kremļa interesēm de facto kalpojošā Orbāna režīma Ungārijā, nedz arī no Ukraiņu uzmetēja Fico Slovākijā. Ko darīs Gerts Vilderss Nīderlandē arī ir zem jautājuma zīmes – ukraiņiem palīgā viņš neskries.

Protams, nebūt nav akmenī kalts, ka ASV vēlēšanas uzvarēs Tramps, taču pietiks, ja "trampisti" noturēs pozīcijas ASV Kongresā Pārstāvju palātā, ja arī Baltajā namā turpinās mājot Džo Baidens. Tie jau līdz šim radījuši pietiekami haosu pašu ASV pārvaldīšanai – novedot valdību un valsts aparātu uz darboties nespējas robežas ar dažādām mahinācijām ar valsts parāda griestiem un finansējumu.

Ukrainas "nogurums" tiem, kas kavējās ar F-16


Arī bez Trampa frakcijas republikāņu darbībām, ASV lēnam izplatās "Ukrainas nogurums" ko veicina

Lai turpinātu lasīt, iegādājies abonementu.

Lūdzu, uzgaidi!

Pielāgojam Tev piemērotāko abonēšanas piedāvājumu...

Loading...

Abonēšanas piedāvājums nav redzams? Lūdzu, izslēdz reklāmu bloķētāju vai pārlādē lapu.
Jautājumu gadījumā raksti konts@delfi.lv

Seko "Delfi" arī vai vai Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!