Foto: Publicitātes foto

Latvijas Aprites ekonomikas indekss ir unikāls un pirmais zinātniski pamatotais praktiskais rīks, kas palīdzēs pašvaldībām novērtēt savu aktuālo situāciju apritīguma jomā un efektīvāk plānot turpmākos attīstības soļus, informē "CleanR Grupas" valdes locekle, indeksa iniciatīvas autore Agita Baltbārde.

Skaties pirmā Latvijas aprites ekonomikas indeksa rezultātu prezentāciju!

Indeksa prezentācijas pasākumā piedalās Dr. oec. Dzintra Atstāja un Latvijas Universitātes Filozofijas un socioloģijas institūta vadošais pētnieks Dr. sc. soc. Andris Saulītis, kā arī iniciatīvas aizsācēja "CleanR Grupas" valdes locekle Agita Baltbārde.

"Mums kā uzņēmumam ir svarīgi īstenot apritīgu pieeju ne tikai grupā, bet arī palīdzēt un atbalstīt valsti un sabiedrību ceļā uz to. Analizējot savu un starptautisko pieredzi, redzējām, ka dati ir kvalitatīvu lēmumu pamats, tāpēc uzrunājām pētniekus ar šo ideju un iniciatīvu un aicinājām rast veidu, kā varētu radīt praktisku rīku, kas palīdzētu pašvaldībām izvērtēt savu pašreizējo situāciju apritīgumā un saimniekot vēl gudrāk," skaidro Baltbārde.

Viņa arī piebilda, ka patlaban daudz Latvijas pašvaldību izstrādā aprites ekonomikas rīcības plānus, tāpēc šāds mērījums var palīdzēt katrai pašvaldībai saprast, kā efektīvāk plānot dažādas aktivitātes.

Indeksa pētījumu, tostarp metodiku, ir izstrādājusi Latvijas zinātnieku grupa ekonomikas un ilgtspējīgas attīstības ekspertes Dr. oec. Dzintras Atstājas vadībā.

Indeksa būtība paredz novērtēt situāciju kopumā, izmantojot vidējo svērto metodi. Tā pamatā ir vairākas būtiskas datu kopas. Pirmkārt, pašvaldību pašvērtējums – anketa, kuru ir aizpildījušas visas Latvijas pašvaldības. Otrkārt, iedzīvotāju reprezentatīva aptauja, lai noteiktu viņu izpratni par aprites ekonomiku, kā viņi to īsteno ikdienā, tādējādi arī novērtējot, vai iedzīvotāji izprot un iesaistās pašvaldības centienos.

Darbs pie Aprites ekonomikas indeksa tika uzsākts šā gada janvārī, pēc tam noritēja gan indeksa formulas, gan aptaujas anketu izstrāde. No maija līdz jūlijam norisinājās pašvaldību un iedzīvotāju aptauja un objektīvo datu apkopošana, bet augustā – visas informācijas apkopošana un analīze.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!