Pagātnes dialogs ar tagadni 'hygge' stilā
Dzīvojamais kvartāls 'Lofts & Rosegold'
"Lofts & Rosegold" galvenās halles interjers
Raksts: Sabīne Košeļeva
Foto: "R.evolution" publicitātes foto
Steigas un burzmas pārpildītajā ikdienā jo īpaši svarīgi ir gādāt par harmonisku un patīkamu vidi, kur atgriezties, norimt un ar visām piecām maņām izjust "šeit un tagad" sniegtās emocijas, rast motivāciju un iedvesmu darboties tālāk. Tas ir arīdzan dāņu labsajūtas filozofijas "hygge" pamatā, kas pēdējā desmitgadē iemantojusi popularitāti visā pasaulē, vēršot uzmanību uz apkārtējās vides saistību ar cilvēka emocionālo labsajūtu.
"Hygge" – īsta māju sajūta
"Hygge" dzimtene ir Dānija – vieta, kur dziļākajos ziemas mēnešos diennakts tumšais laiks mēdz būt līdz pat 17 stundām un vidējā gaisa temperatūra ir ap nulli, tāpēc cilvēki jau izsenis daudz laika pavada mājās, ko iekārtojuši tā, lai bez īpašas vajadzības tās nemaz nepamestu. Vakars pie kamīna, ieritinoties pledā, pavadīts kopā ar suni, grāmatu vienā un krūzīti karstvīna otrā rokā, – tāda ir "hygge" būtība. Paša vārda "hygge" izcelsme gan ir meklējama senajā norvēģu valodā, kur tas nozīmē "labsajūtu". Dāņi šo vārdu aizguva vien 18. gadsimta beigās, un nu tas ir iemantojis atpazīstamību un cieņu visā pasaulē.

"Vārdam "hygge" ir divas nozīmes: tā ir gan ģimenes un draugu kopā sanākšana, lai ieturētu maltīti pieklusinātā apgaismojumā, gan kvalitatīvi pavadīts laiks pašam ar sevi, lasot labu grāmatu," BBC atklāj Sūzanna Nilsone, kura Londonā, "Morley" koledžā, pasniedz dāņu valodu un tostarp iepazīstina ar dāņu kultūru. "Vislabāk šo sajūtu var radīt, ja telpa ap cilvēkiem nav pārāk liela un tukša. "Hygge" filozofija ir omulīgums, atslābināšanās un jušanās kā mājās, pēc iespējas aizmirstot visas ārpasaules rūpes."
"Izskatās, ka pārējā pasaule lēnām mostas un sāk saprast dāņu paaudzēs izloloto viedumu – ka relaksēts, omulīgi pavadīts laiks ar draugiem un ģimeni – bieži vien ar kafiju, kūku vai alu – var būt svētīgs dvēselei," saka Helēna Rasela, grāmatas "The Year of Living Danishly: Uncovering the Secrets of the World's Happiest Country" ("Gads, dzīvojot dāniski: Pasaules laimīgākās valsts noslēpumi") autore. "Man "hygge" nozīmē būt laipnai pašai pret sevi – ļauties mirklim, jauki pavadīt laiku, nenosodīt sevi un neliegt sevi palutināt."
Savukārt dizaina valodā "hygge" izpaužas kā apkārtējās vides un cilvēka harmoniska sinerģija, radot viegluma, drošības un cerības sajūtu. Ikkatrs interjera elements – sākot no kafijas krūzītēm, grāmatu plauktiem un beidzot ar apgaismojumu – ir ieturēts atturīgas elegances noskaņās, pieturoties pie "hygge" raksturīgās zemes toņu gammas paletes.
"Hygge" galvenie principi:
 • baudījums – ikdienas rutīnā iekļaut rūpes par savu labsajūtu;
 • klātbūtne un apzināšanās – būt šeit un tagad, izjust mirkli;
 • līdzdalība – mijiedarboties ar vidi un cilvēkiem;
 • sajust un izjust – smaržas, garšas, skaņas un pieskārienu.
  "Hygge" nebūt nenozīmē vienreizējus pasākumus garastāvokļa uzlabošanai drēgnajos rudens vakaros – tas ir ikdienas darbs pašam ar sevi, kura mērķis ir iemācīties atļaut sev būt harmonijā – vispirms ar sevi un tad ar vidi un cilvēkiem sev apkārt. Tāpēc "hygge" nozīmē gan plānošanu un sadarbību, gan spontanitāti un emocionalitāti.

  "Hygge" palīdz izjust mirkli un pilnvērtīgi izdzīvot katru dienu. Protams, nav iespējams izvairīties no dzīves izaicinājumiem un nebūšanām, taču mūsu pašu varā ir gādāt par to, lai, arī piedzīvojot grūtākus laikus, mēs neaizmirstam rūpēties par savu garīgo labsajūtu, novelkot robežas starp iekšējo un ārējo pasauli un iemācoties apstāties.

  Pozitīvs stresa menedžments un atvērta domāšana ir vitāli nepieciešama nervu sistēmas stabilitātei, jo, mainot ikdienas pieredzi un domāšanu, iespējams izmainīt arī neiroķīmiskās reakcijas smadzenēs, kas atbildīgas par cilvēka labsajūtu. Tāpēc – ieviešot izmaiņas savā interjerā, apkārtējā vidē un ikdienas paradumos, mēs nudien varam arī mūsu iekšējo stāvokli, dvēseli padarīt stabilāku un mierīgāku.
  Vieta, kas ļauj būt
  Tieši šādu dzīvesveidu saskaņā ar "hygge" filozofiju piedāvā dzīvojamais kvartāls "Lofts & Rosegold" – kultūrmākslinieciska vide Rīgas klusajā centrā, kas apvieno pagātni un tagadni, pasaules elpu ar dvēselisku omulību fundamentālu vērtību cienītājiem. Dzīvojamo kvartālu "Lofts & Rosegold" veido divu ēku ansamblis – jauns septiņu stāvu daudzdzīvokļu nams ar plašām terasēm uz dienvidu un dienvidrietumu pusi un komercplatībām pirmajā stāvā, kā arī bijusī zirgu izjādes manēžas ēka, kas ir vietējas nozīmes arhitektūras piemineklis.

  "Lofts & Rosegold" ir viens no dzīvesstila nekustamā īpašuma attīstītāja "R.evolution" realizētajiem projektiem, un tā koncepta autors ir uzņēmuma valdes priekšsēdētājs Aleksejs Zagrebeļnijs. Projekta izstrādei tika piesaistīts arhitektu birojs "ARHIS Arhitekti" un arhitekts Andris Kronbergs, kurš izceļ trīs aspektus, kas raksturo projektā ietvertās vērtības un filozofiju, padarot to par dzīves un darba telpu ar pievienoto vērtību. Pirmkārt, to nosaka atrašanās vieta, proti, Rīgas vēsturiskais centrs: "Sajūtas rada jau pati pilsētas struktūra. Tradicionāli ortogonālie kvartāli, ielu platums un ēku augstums – tas veido zināmu noskaņu, ko mēs vēlējāmies saglabāt un pārnest, lai saglabātu saikni ar vēsturisko centru."
  "Lofts & Rosegold" vēsturiskās un jaunās ēkas fasādes
  Otrkārt, būtiska loma projekta tapšanā bija vietējas nozīmes arhitektūras piemineklim – arhitekta Johana Daniela Felsko 1895. gadā projektētajai zirgu manēžai, kas atrodas uz Strēlnieku un Emiļa Melngaiļa ielas stūra. "Tā ir nozīmīga detaļa, kas lielā mērā ietekmē kvartāla telpisko izvietojumu. Stūris nav noslēgts, kā tas ir raksturīgi centram, bieži vien vēl akcentēts ar tornīšiem, bet tieši pretēji. Jaunā arhitektūra ir veidota kā papildinājums vēsturiskajai – tas ir ietvars, kas ieskauj un sargā vēsturisko ēku," stāsta arhitekts.

  Treškārt, izteikti omulīgo sajūtu sniedz ēku siltais interjers, ko veidojis arhitektūras un interjera dizaina birojs "Open AD". Interjera risinājumos iemājojusi skandināvu dvēsele – lēnas dzīves atspoguļojums, plašāk pazīstams kā "hygge" filozofija, kas par svarīgāko dzīves kvalitātes nodrošināšanā izvirza komfortu un harmoniju.
  Pamatā tā ir atmosfēras radīšana ar krāsu, materiāliem un gaismu. Apdarē dominē brūnie toņi, krēmkrāsa un dabīgais ķieģelis vēsturiskajā ēkā, kas nomierina un harmonizē. Nav nekā spilgta un uzbāzīga. Tas arī ir pamats projekta idejai – miers un harmonija. Apkārtne nevis bāžas virsū un uzspiež, bet gan ļauj būt. Cilvēks un viņa labsajūta ir pati svarīgākā .
  Andris Kronbergs, arhitekts
  Vēstures attiecības ar mūsdienām
  Kā atklāj Kronbergs, "Lofts & Rosegold" projekta eksterjerā organiski rasts vidusceļš starp nosaukumā ietverto "rozā zeltu" un "hygge" filozofijai tuvajām dabas krāsām – modernās ēkas fasāde darināta no keramikas: "Rozā zelta toņi ir pieklusināti līdz mūsu Latvijas mālam tuvam tonim – sarkanīgajam ķieģelim. Tas labi sasaucas arīdzan ar blakus esošo ugunsdzēsēju depo un ugunsdzēsības muzeju, kas arī ir būvēti no sarkanajiem ķieģeļiem. Tādā veidā ir rasts dialogs, kas nostiprina kopības sajūtu ar pilsētas vēsturisko centru un tā apbūvi."

  Savukārt manēžas ēkas iekštelpās ir atsegtas visas vēsturiskās vērtības – oriģinālo sienu faktūras un ķieģeļu mūrējumi. Kā atklāj Kronbergs, tie ar nodomu nav nosegti ar apdares materiāliem, lai nezaudētu vēsturiskā laikmeta klātbūtni. Tas arī rada šo īpašo atmosfēru, kur harmoniski kopā saausts gan vecais, gan jaunais, ar dziļu pietāti izturoties pret pagātnes liecībām.

  Par harmonisku pāreju no vēstures uz mūsdienām gādā stiklota galerija. "Galerija darbojas kā iekšējā iela, no kuras var iekļūt gan jaunajā, gan vecajā daļā. Tā ir koplietošanas telpa, sava veida labiekārtots vestibils, kur cilvēkiem satikties un komunicēt," skaidro arhitekts.
  "Lofts & Rosegold" galerija
  Kvartāla iedzīvotāju saskarsmes centrs, "Lofts & Rosegold" sirds un "hygge" iemiesojums ir 220 kvadrātmetrus plaša halle ar stikla jumtu un griestu augstumu 4,20 metri. Halles interjerā apvienoti mūsdienīgi "hygge" elementi ar vēstures liecībām – maigs dzelteni oranžs apgaismojums, dabiski apdares materiāli un stikla jumts, caur kuru vērot zvaigznes, un oriģinālo ķieģeļu sienu atsegumi. Fonā skan liega mūzika, savukārt gaisā vēdī īpaši šim namam radīts aromāts.

  Tieši mijiedarbība ir "Lofts & Rosegold" centrālais raksturlielums it visos līmeņos – sākot no pašām ēkām un beidzot ar to lietotājiem un iedzīvotājiem. "Koplietošanas un publisku ārtelpu un iekštelpu radīšana ir pasaules tendence, kas kļūst arvien labāk pamanāma jebkāda veida arhitektūrā – gan skolās un universitātēs, gan pilsētvidē, piemēram, ielas ar zaļumiem un atpūtas zonām, kur samazināta transporta plūsma, gan arī dzīvojamos namos. Šeit tas ir izveidojies dabiski – lai savienotu divas ēkas no dažādiem laikmetiem, radot vietu cilvēkiem. Sabiedrība kļūst komunikablāka, un tai ir nepieciešama vieta, kur satikties un komunicēt ar līdzīgi domājošiem. Un šeit tas ir iespējams," uzsver Kronbergs.
  "Lofts & Rosegold" koplietošanas telpu interjers un "Lofts & Rosegold" vēsturiskās ēkas fasāde
  Par "Lofts & Rosegold" projektu:

  Dzīvojamais kvartāls "Lofts & Rosegold" atrodas Strēlnieku ielā 8 – pilsētas daļā, kas visvairāk atbilst "hygge" būtībai, Rīgas respektablākajā un prestižākajā daļā, turklāt nedaudz nomaļus no tūristu iecienītiem objektiem un vietām, tāpēc dzīvesstils tajā ir daudz mierīgāks un mērenāks. "Lofts & Rosegold" ēku kompleksu veido divas celtnes – jauna septiņu stāvu daudzdzīvokļu ēka un četrstāvu arhitektūras piemineklis neorenesanses stilā. Abas ēkas apvieno stikla galerija. Jaunajā ēkā no otrā līdz septītajam stāvam ir 75 dzīvokļi platībā no 50,2 līdz 171,4 m². Griestu augstums ir 2,96 m, septītajā stāvā – 3 m. Dzīvojamam kvartālam ir labiekārtota 3955 kvadrātmetrus plaša teritorija.
  Par "Lofts & Rosegold" projektu:
  Dzīvojamais kvartāls "Lofts & Rosegold" atrodas Strēlnieku ielā 8 – pilsētas daļā, kas visvairāk atbilst "hygge" būtībai, Rīgas respektablākajā un prestižākajā daļā, turklāt nedaudz nomaļus no tūristu iecienītiem objektiem un vietām, tāpēc dzīvesstils tajā ir daudz mierīgāks un mērenāks. "Lofts & Rosegold" ēku kompleksu veido divas celtnes – jauna septiņu stāvu daudzdzīvokļu ēka un četrstāvu arhitektūras piemineklis neorenesanses stilā. Abas ēkas apvieno stikla galerija. Jaunajā ēkā no otrā līdz septītajam stāvam ir 75 dzīvokļi platībā no 50,2 līdz 171,4 m². Griestu augstums ir 2,96 m, septītajā stāvā – 3 m. Dzīvojamam kvartālam ir labiekārtota 3955 kvadrātmetrus plaša teritorija.
  Projekta "Sajūtu pilsēta" sērijās mēs kopā ar "R.evolution", arhitektiem un dizaina māksliniekiem ielūkosimies daudzveidīgajos projektos, tuvāk iepazīstinot ar neparasto Lidojošo koku māju (HOFT), "hygge" dzīves filozofijai kā radīto "Lofts&Rosegold", šaha leģendas Mihaila Tāla stāstu un "Tal Residence", sava ceļa gājējiem un "Philosophers Residence" un atklājot, kāpēc "Villa Milia" ir īpaši personisks projekts. Stāsti rada sajūtas – dosimies kopā tās atklāt!