Šonedēļ atklātībā bija jānonāk priekšlikumiem, kā uzlabot mūsu nodokļu sistēmu – pie tiem Nodokļu politikas pilnveidošanas koordinēšanas grupa strādājusi kopš 2023. gada sākuma. Tomēr brīdī, kad no vairākiem scenārijiem tālākai apspriešanai būtu jāvirza divi vai trīs, darbs apturēts – uzņēmēji apgalvo, ka Finanšu ministrija vēloties nogaidīt, kādas būs ekonomikas prognozes rudenī, ministrija – ka esot nepieciešams vairāk laika sarunu turpināšanai. Kā noritēs turpmākais darbs pie nodokļu pārskatīšanas, kad beidzot tiks kliedēta neskaidrība par sagaidāmajām izmaiņām, un vai pirms nākamā gada budžeta pieņemšanas būs pietiekami laika diskusijām par labāko scenāriju? Par to piektdien, 21. jūnijā, diskutēja raidījumā "Kāpēc" ar žurnālisti Olgu Dragiļevu.

Par nodokļu politikas izmaiņu nākotni diskutēja Finanšu ministrijas parlamentārā sekretāre Karīna Ploka (JV), ekonomikas ministrs Viktors Valainis (ZZS), Saeimas Eiropas Lietu komisijas priekšsēdētājs Edmunds Cepurītis (Progresīvie), SIA "KPMG Baltics" partnere, nodokļu konsultāciju vadītāja Ilze Berga, Latvijas Darba devēju konfederācijas prezidents Andris Bite, Latvijas Brīvo arodbiedrību savienības eksperts tautsaimniecības jautājumos Mārtiņš Svirskis.

Nodokļu politikas darba grupa Finanšu ministrijas vadībā ar citām ministrijām, sociālajiem un sadarbības partneriem uz pirmo tikšanos sanāca pērn janvārī, lai sagatavotu priekšlikumus nodokļu politikas pamatnostādnēm 2024. – 2027. gadam. Pirmās izmaiņas bija plānots veikt jau 2024. gadā, taču pēc Valsts prezidenta vēlēšanām sašķobījās koalīcija, augustā izjuka Krišjāņa Kariņa (JV) valdība, bet septembrī tika izveidota jauna valdība Evikas Siliņas (JV) vadībā. Tā apņēmās veikt būtiskas izmaiņas nodokļu politikā reizi četros gados, uzlabot ekonomikas konkurētspēju, mazināt ienākumu nevienlīdzību un palielināt nodokļu ieņēmumus, kā arī samazināt ēnu ekonomiku.

Visas raidījuma "Kāpēc" epizodes klausāmas arī Apple un Spotify podkāstos!

Seko "Delfi" arī vai vai Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!