Foto: Publicitātes
Jauniešiem, kuri vēl tikai ir sava stila meklējumos, ir viegli apjukt ne tikai plašajā veikalu piedāvājumā, bet arī jaunākajās tendencēs, kas visspilgtāk atspoguļojas sociālajos tīklos. Vēlmju saraksts ar apģērbiem un apaviem, ko šoruden kārojas iegādāties, visticamāk, ir diezgan pagarš, taču vairumā gadījumu garderobes atjaunošanai paredzētais budžets ir vecāku pārziņā. Kā iepirkties gudri, pēc kādiem principiem veidot jauniešu garderobi, lai tā būtu gan stilīga, gan ilgtspējīga, un kā izvairīties no liekiem tēriņiem, vienlaikus atrodot kompromisu starp pusaudža vēlmēm un vecāku praktisko pieeju, – par to šajā rakstā.
Kas jāņem vērā, komplektējot garderobi?
Vecāki, visticamāk, teiks, ka apģērbam primāri ir jābūt ērtam, taču jāņem vērā, ka jauniešiem svarīga ir arī tā aktualitāte un mūsdienīgums, tāpēc ir būtiski atrast zelta vidusceļu, kas apmierinās abas puses.

Viens no pārdomātas un viegli transformējamas garderobes veidošanas stūrakmeņiem ir pamata bāzes nokomplektēšana. Tie ir apģērbi un apavi, kas jau kļuvuši teju par klasiku un savu aktualitāti nezaudē vairākus gadus. Starp rudens apģērbu garderobes bāzes elementiem minami dažādi adījumi, džinsa bikses, klasiska stila auduma bikses, klasiska piegriezuma blūzes un krekli, vienkrāsaini kokvilnas T krekli, biezāka auduma svārki, auduma mēteļi un jakas, kā arī sportiska stila džemperi neitrālās krāsās. Pamata bāzes elementi savstarpēji ir viegli kombinējami un no tiem var izveidot vairākus dažādus apģērbu komplektus.

"Bāzes elements noteikti ir arī džinsa jaka. Gan īsa, gan pagarināta. Arī ādas imitācijas jaciņas piemērotas rudenim gan puišiem, gan meitenēm. Labs bāzes elements ir trikotāžas tops, ko lieliski varēs kombinēt gan ar ādas, gan džinsa jaku. Fantastisks bāzes elements meitenēm – rūtaini, gofrēti svārki. Tie šobrīd ir ļoti aktuāli un palīdzēs veidot lieliskas kombinācijas gan ar zābakiem, gan sandalēm vai sportiskiem apaviem. Vēl viens bāzes apģērbs noteikti ir bikses – džinsa vai arī auduma. Šobrīd viena no aktualitātēm biksēm ir dekoratīva ķēde, kas lieliski kalpo kā atslēgu piekars vai aksesuārs un atsvaidzina kopējo tēlu," stāsta stiliste Gita Šildere.
Šī rudens tendences
Garderobi pārdomāti atjaunojot un papildinot ar jaunākajām tendencēm atbilstošiem elementiem, tā nebūs tik vienmuļa un vienveidīga. Savukārt izveidotie apģērbu komplekti būs ne tikai sezonai atbilstoši, ilgtspējīgi un praktiski, bet arī aktuāli un stilīgi. Tā, piemēram, šoruden modes tendenču augšgalā ir rupji adījumi un rūtaini raksti. Ko vēl vērts šoruden iekļaut pusaudža garderobē?
 • Rūtaini audumi un apdruka
  Apģērbi ar rūtainu rakstu lieliski izskatās kombinācijā ar dažādiem zemes toņiem, pasteļtoņiem, kā arī tumši zilu krāsu.
 • Bikses ar ģeometrisku rakstu
  Ja ir vēlme tikt pamanītam un izcelties, laba izvēle būs bikses ar ģeometrisku rakstu. Tās var valkāt gan ikdienā, gan svētkos, kombinējot ar vienkāršu jaciņu vai sportiska stila džemperi.
 • Džemperi ar paaugstinātu apkakli
  Klasiski džinsi kombinācijā ar atturīgas krāsas džemperi ar paaugstinātu apkakli ir jauniešu modes elegances paraugstunda. Koptēls rada sakārtotu, glītu iespaidu, bet tajā pašā laikā joprojām izskatās jauneklīgs.
 • Puišiem – mētelis
  Jauniešu modē ļoti aktuāli šobrīd ir mēteļi, tostarp arī puišiem. Ikdienā mēteli var arī kombinēt ar sporta apaviem.
 • Meitenēm – svārki ar ielocēm
  Īsi svārki ar ielocēm lieliski kombinējas gan ar blūzēm, gan rupja adījuma svīteriem un žaketēm, gan arī sportiska stila džemperiem. Tos var vilkt kopā ar loferiem (mokasīntipa kurpes) vai masīviem zābakiem.
 • "Oversize" stila žakete
  "Oversize" (apģērbs, kas izskatās nedaudz par lielu) tipa žaketes iespējams kombinēt gan ar sportisku, gan arī elegantu stilu, un tās šoruden ir ļoti aktuālas ne tikai sieviešu, bet arī jauniešu ielu modē. Žakete ir universāls apģērbs, kas būs piemērots dažādām dzīves situācijām.
 • Adīta veste
  Adīta veste ir rudens garderobes klasika, kas ne tikai pilda praktisku funkciju sasildot, bet arī izskatās stilīgi kombinācijā ar sportisku stilu. Šoruden īpaši aktuāli ir kombinēt adītu vesti ar kreklu, auduma biksēm un sportiska stila apaviem. Savukārt meitenes adītu vesti var kombinēt ar īsiem svārkiem un masīviem zābakiem.
 • Izteiksmīga mugursoma
  Jauniešu garderobē noteikti jābūt mugursomai, kas lieti noderēs gan skolas gaitās, gan brīvajā laikā. Šoruden arī mugursomu modē aktuāli ir rūtaini raksti.
Kā iepirkties gudri
Garderobes komplektēšana prasa ne tikai finansiālos resursus, bet arī laiku un rūpīgu plānošanu. Pirms došanās uz veikalu svarīgi ar jaunieti izrunāt, kāds ir viņa redzējums par to, ko viņš vēlas iekļaut savā garderobē. Kopīgi izejot cauri skapja saturam, skaidrāk sapratīsiet, kuras no iecerēm ir pamatotas un realizējamas.
 • Izrevidējiet skapi un uz lapas uzrakstiet, kas ir nepieciešams. Var izveidot arī vēlamo krāsu paleti, kas veidotu labus komplektus ar apģērbiem, kas jau ir skapī.
 • Kopīgi izvērtējiet, kādus un kurus apģērba gabalus iespējams rudens garderobē atstāt no vasaras sezonas. Meitenēm, piemēram, kleitu. Iespējams, ir tikai jāiegādājas žakete vai adīta jaka – un komplekts turpinās dzīvot arī rudens/ziemas sezonā.
 • Neejiet bezmērķīgi uz veikalu. Ja nebūs konkrēta plāna, pastāv risks, ka nopirksiet to, kas pusaudzim patiesībā nemaz nav vajadzīgs un ātri vien zaudēs aktualitāti, tāpēc ir svarīgi pieturēties pie nepieciešamo lietu saraksta.
Rūpes par apģērbu un kopts tēls
Lai apģērbs ilgi kalpotu, tas, kā zināms, ir pienācīgi jākopj, un vecāku uzdevums ir to izskaidrot saviem bērniem. Neizgludinātas, saņurcītas drēbes rada nevīžīgu iespaidu, tāpēc tās vienmēr ir jāizgludina. Arī pārāk platas, garas bikšu staras, kas velkas pa zemi un līdz ar to ir netīras, ļoti bojā koptēlu. Tas gan nenozīmē, ka platas bikses ir tabu – tās droši var vilkt, taču jāseko līdzi, lai gali nevelkas pa zemi. Tāpat arī jāpiedomā pie tā, kas un kā tiek kombinēts.

Viens no vienkāršākajiem veidiem, kā radīt pārdomātu un "savāktu" tēlu, ir ieturēt visu apģērba komplektu līdzīgos toņos. Savukārt rakstainu apģērbu labāk izvēlēties tikai vienā elementā – bikses, žakete vai svārki. Dažādu rakstu miksēšana ir riskanta, un iecerētais rakstu sajaukums ne vienmēr attaisnos cerības.

"Komplektējot apģērbu, jāpiedomā pie tā, lai tas ir piemērots videi, piemēram, skolai. Skola nav ballīte vai brīvdienu atpūta, un apģērbam jābūt ar noteiktu pieklājības normu un manieri jebkurā vecumā. Piemēram, klasiska griezuma džemperis ar krādziņu izskatīsies gana stilīgi, bet tajā pašā laikā arī ieturēti," padomus dod stiliste.

Daudzu meiteņu garderobē atrodami arī legingi. Legingi un īss "crop top" (īss tops, kas atkailina vēderu) vairs nav aktuāla kombinācija, un tā izskatās trūcīga. Tā vietā īso topiņu labāk kombinēt kopā ar svārkiem, bet legingus – ar pagarinātu džemperi vai rūtainu kreklu.
Lai gan joprojām ir pieejami dažādi modes žurnāli un TV raidījumi, jaunieši idejas savam stilam pārsvarā smeļas sociālajos medijos, un vecākiem tas jāņem vērā – priekšstati par to, kā ģērbties, mēdz būt atšķirīgi, tāpēc ir svarīgi ieklausīties pusaudža vēlmēs un tās arī respektēt.
Fotogrāfijās apģērbi, apavi un aksesuāri: no iepirkšanās centra “AKROPOLE Alfa” veikaliem “Reserved”, "Apranga", “Sinsay”, “Pepco” un no iepirkšanās un izklaides centra “AKROPOLE Rīga” veikaliem "Apranga" un "Van Graaf".