Foto: Publicitātes foto
Aizvadītajā gadā dabīgā minerālūdens zīmols "Mangaļi" sadarbībā ar Pasaules Dabas Fonda atbalstu uzsāka projektu "Par tīrām upēm!", kura mērķis ir rūpēties par Latvijas upju tīrības un tecējuma uzlabošanu. Pateicoties projektam un sabiedrības iesaistei, šogad tiks nojaukts pirmais upju aizsprosts Latvijā – Bejas dambis, kas atrodas uz Alūksnes upes. Nereti cilvēki nodara pāri dabai, iespējams, paši to nemaz nepazinoties, tāpēc tiek plānots turpināt izglītot sabiedrību par to, kāpēc ir tik svarīgi rūpēties, lai upes tecējums būtu brīvs, tīrs un dabīgs.

"Kopā ar zīmolu "Mangaļi" pateicamies ikvienam, kurš atsaucās un dalījās ar novērotajiem aizsprostiem. Kopā tika pieteikti teju 70 aizsprosti, un Pasaules Dabas Fonda eksperti noteica, ka 10 no tiem nodara nopietnu kaitējumu Latvijas upju ekosistēmai," stāsta projekta vēstnese Lelde Ceriņa.

Projekta ietvaros tika pieteikti dažāda veida aizsprosti, sākot no koku sanesumiem un bebru radītiem aizsprostiem līdz pat hidroelektrostacijām. Svarīgi ir izskaidrot, ka ne visi aizsprosti ir līdzvērtīgi slikti, piemēram, situācija ar bebru aizsprostiem Latvijā ir ļoti sarežģīta, jo, lai arī bebru radītie aizsprosti aptur ūdens tecējumu, tie ir dabīga daļa no ekosistēmas un tos nevar salīdzināt ar cilvēku radītiem šķēršļiem.

"Ir atlasīti trīs nozīmīgākie aizsprosti, kurus plānots nojaukt jau tuvāko gadu laikā, bet lielāko no tiem – Bejas dambi uz Alūksnes upes plānojam kopīgiem spēkiem nojaukt jau šīs vasaras izskaņā," stāsta projekta vēstnesis Toms Grēviņš.

Bejas dambis ir vienīgais aizsprosts 24 kilometrus garajā Alūksnes upē un to nojaucot tiks atbrīvota upe visā tās garumā. Aizsprostam šobrīd nav ne funkcionāla, ne finansiāla pamata, taču pēc tā likvidēšanas tiks nodrošināta barības vielu, zivju un citu dzīvību pārvietošanās. Turklāt Alūksnes upe savienojas ar Pededzi, kurā ir vairāki kvalitatīvi un vērtīgi upju posmi, un pēc aizsprosta nojaukšanas tā būs viegli un pilnvērtīgi pieejama zivīm, kas mājo Alūksnes upē, piemēram, nēģiem un forelēm. Likvidējot dambi, upe no jauna atradīs savu dabisko gultni un brīvo tecējumu. Zivis varēs migrēt un nārstot, ūdenī būs augstāks skābekļa daudzums, bioloģiskās daļiņas ūdenī sadalīsies ātrāk un ūdens kvalitāte paaugstināsies.

Foto: Publicitātes foto

Papildus tam projekta ietvaros tiks veikta iedzīvotāju aptauja, kurā pētīs, cik sabiedrība ir informēta par Latvijas upju tīrību un kvalitāti un kā aizsprosti to ietekmē. Tiks pārbaudīts, kādas darbības iedzīvotāji ikdienā veic, mazinot piesārņotības līmeni upēs, kā arī kuras problēmas, saistītas ar upju piesārņojumu, visvairāk sabiedrību ietekmē. Tāpat tiks noskaidrots, kas notiek ar upes dzelmē nonākušajiem atkritumiem.

"Draugi, tikai kopā roku rokā mēs varam uzlabot Latvijas upju ekosistēmu. Seko līdzi projekta aktivitātēm un iesaisties par tīrām upēm arī tu," aicina projekta vēstneši Aija Andrejeva un Jānis Aišpurs.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!