Foto: Publicitātes foto
Visbūtiskāk degvielas patēriņu ietekmē braukšanas stils – strauja ātruma uzņemšana, pēkšņa bremzēšana, ilgstoša dzinēja darbināšana tukšgaitā, – kā arī mašīnas ģeometrija. Tomēr arī labs automašīnas tehniskais stāvoklis var samazināt degvielas bākas tukšošanās tempu. Kā stāsta Aleksandrs Gusakovs, Mārupes Autocentra un "ZK 9" servisa vadītājs, nereti pietiek vien ar 50 eiro ieguldījumu automašīnas remontā, lai braucamais kļūtu ekonomiskāks.

Riepu izmērs, spiediens un kvalitāte


Foto: Publicitātes foto

"Fizikas likumi attiecas arī uz degvielas patēriņu – jo lielāks saķeres laukums ir ceļa segumam un riepām, jo lielāks berzes efekts un vairāk degvielas mašīna patērēs. Uzliekot šaurākas riepas, mašīna ripotu ātrāk un arī degvielas patēriņš samazinātos. Iztēlojieties – ja ragaviņām piestiprinātu snovborda dēļa platuma sliedes, tās slīdētu daudz lēnāk. Tāpat ir ar automašīnu," skaidro Aleksandrs. Tāpēc regulāri jāpārbauda arī gaisa spiediens riepās – jo tas ir zemāks, jo lielāks saķeres laukums ar asfaltu.

"Riepu darbības principu var salīdzināt ar vingrošanas bumbu. Ja tā ir mīksta, bumbas saskares laukums ar grīdu ir lielāks, bet ja cieta – mazāks. Braucot vasarā ar vissezonas riepām, kas ir mīkstākas un ar izteiktāku protektoru, arī saķere būs lielāka – mašīnai ripot uz priekšu grūtāk un degvielas patēriņš aug. Ne velti ir izgudrotas vasaras un ziemas riepas!" uzsver Aleksandrs. Pirms doties jauna riepu komplekta meklējumos, ātrāks un lētāks variants ir riteņu ģeometrijas korekcija jeb savirze, kuru var veikt Mārupes Autocentrā, profesionālu meistaru pavadībā.

"Ja riteņi ir nedaudz ieliekti uz iekšpusi, kustībai uz priekšu tie ar spēku tiek iztaisnoti – lūk, jau atkal papildu berze. Riteņu ģeometrija degvielas patēriņu var ietekmēt vairāk nekā degvielas sistēmas stāvoklis! Savirzes un sagāzuma regulējumu meistars var veikt 2–3 stundu laikā, izmaksas ir apmēram 35 eiro un automašīna turas uz ceļa stabilāk – ir patīkamāk braukt, turklāt arī degviela tiek ietaupīta. Būtu vērts riteņu ģeometriju pārbaudīt reizi gadā – iebraucot bedrē, kaut kas mēdz atskrūvēties vai izsisties, ritenis vairs neatrodas korektajā ģeometrijas pozīcijā, kuru nosaka automobiļa ražotājs," Aleksandrs aicina.

Papildu svars


Foto: Publicitātes foto
"Turpinot stāstu par riepām, jānorāda, ka ziemas riepas ir arī krietni smagākas nekā vasarai domātās. Turklāt tieši lētāka ražojuma riepas parasti ir smagākas, jo ražošanas procesā tiek izmantots vairāk gumijas detaļu cietības nodrošināšanai – mēģinot ietaupīt pārdesmit eiro, tas nākotnē neatmaksāsies," brīdina Aleksandrs.

Ne velti autosportā cīnās par katru gramu – jo vieglāka riepa un disks, jo ātrāk var uzsākt braukšanu. "Padomājiet paši – ja ritenis sver 15 vai 25 kilogramus – kuru ir vieglāk izkustināt no vietas un turpināt griezt visu ceļu? Ilgtermiņā ir vērts iegādāties vieglākas, kvalitatīvu zīmolu riepas, arī tas ļaus ietaupīt degvielu," viņš norāda.

Automašīnas svars palielinās, ja to izmanto kā mantu glabātuvi. "Jo smagāka mašīna, jo vairāk tā "nosēžas". Un kas notiek? Riepu saķeres laukums palielinās! Pat 20 lieki kilogrami ilgtermiņā rada lielāku degvielas patēriņu, jo papildu svars vairāk noslogo motoru un palielina riteņu berzes laukumu. Mēģināšu to izskaidrot tā – ja mašīnā atrodas pieci cilvēki un bagāžnieks pilns ar mantām, to iestumt būs ļoti grūti. Ja mašīna tukša, iestumt to būtu vieglāk, vai ne? Tieši tāpat jūtas motors! Un ja vēl jumta bagāžas nodalījumā saliekat mantas, tas ne tikai palielina svaru, bet arī ietekmē automašīnas aerodinamiku," skaidro Aleksandrs. Tāpēc pievērsiet uzmanību riepu kvalitātei un izmantojiet tās atbilstoši sezonalitātei. Lai šo procesu atvieglotu un optimizētu, Mārupes Autocentrs piedāvā gan riepu maiņu, gan riepu balansēšanu, kā arī sezonālo riepu uzglabāšanu.

Motora eļļa


Foto: Publicitātes foto

Viens no svarīgākajiem automašīnas tehniskā stāvokļa elementiem ir motora eļļa: "Pērkot eļļu, atcerieties, ka to iedala pēc pielaidēm, biezuma un citiem parametriem – jo biezāka eļļa, jo lielāka berze un motora noslodze. Sviestu taču ir vieglāk sakult, ja tas pastāvējis istabas temperatūrā, nevis tikko izņemts no ledusskapja, vai ne? Jo biezāka eļļa, jo grūtāk motoram to griezt, īpaši ziemā – tāpēc automašīnas sildīšanas laikā degvielas patēriņš ir ievērojami lielāks. Biezo eļļu ražošana ir lētāka, tāpēc arī veikalu plauktos nereti roka pati stiepjas tieši pēc tām." Aleksandrs atgādina, ka motorā jālej tikai ražotāja ieteiktā eļļa, jo tas ietekmē gan motora stāvokli ilgtermiņā, gan ikdienas degvielas patēriņu. "Lai atrastu jūsu automobilim atbilstošo eļļu un veikt tās maiņu, aicinām vērsties pie mums Mārupes Autocentrā," mudina Aleksandrs.

Akumulators

Foto: Publicitātes foto

Automašīna darbojas kā vienots organisms, tāpēc pret braucamrīka tehnisko stāvokli nedrīkst izturēties vieglprātīgi. "Daudzi pat neiedomājas, ka degvielas patēriņu var ietekmēt arī akumulatora stāvoklis. Kad akumulators nesaņem nepieciešamo uzlādes apjomu, tas pieprasa papildu jaudu no ģeneratora un ķēdīte atkal nonāk pie motora. Atgādināšu – ja mašīnas sirds "nevelk", arī pārējie orgāni sāk ciest," pamāca Aleksandrs. Viņš atgādina, ka akumulators nav mūžīgs, tas ik pēc pāris gadiem jāmaina: "Cik bieži jūs to pārbaudāt? Mūsu autocentrā varat iegriezties, lai veiktu akumulatora pārbaudi un, ja nepieciešams, veikt jauna akumulatora iegādi, piedāvājuma klāstā atradīsies akumulators ikviena vajadzībām un kabatai."

Atvērti logi, kondicionieris


Foto: Publicitātes foto

Nāksies apbēdināt vasaras mīļotājus – atvērti logi un lūka, braucot ar lielu ātrumu, palielina degvielas patēriņu. "Tie ir aerodinamikas pamatprincipi! Vējš ieplūst mašīnā un nobremzē kustību. Loģiski, ka nepieciešams vairāk degvielas, lai pretotos šai gaisa sienai un turpinātu mašīnu stumt uz priekšu," skaidro Aleksandrs.

Otrs grēkāzis ir kondicionieris: "Ieteicamā temperatūras atšķirība ir tikai 3-4 grādi. Tātad, ja ārā ir +30, kondicionieris būtu jānoregulē uz +26 grādiem. Protams, iekāpjot sakarsušā automašīnā, gribas kondicionieri uzgriezt uz maksimālo jaudu, bet akumulatora kompresors, strādājot ar lielāku noslodzi, tērē papildu motora resursus, attiecīgi tas palielina degvielas patēriņu. Kad mašīna beidzot ir vēsa, rodas diskomforts un nereti tā pat nedaudz jāpasilda – un jau atkal degvielas patēriņš palielinās, un iepriekš izmantotais resurss salona dzesēšanai ir vējā" atklāj Aleksandrs. Atkarībā no autovadītāja kondicioniera lietošanas paradumiem, patēriņš var palielināties pat par 1,5 litriem uz 100 kilometriem.

Efektīvāka metode, iekāpjot karstā automašīnas salonā, ir atvērt visus logus – lai karstais gaiss tiktu izpūsts ārā. Citādi kondicionieris centīsies atdzesēt ārkārtīgi karsto salona gaisu un degvielas patēriņš palielināsies. "Ja vēlaties būt pārliecināti par sava automobiļa kondicionēšanas sistēmas stāvokli un uzpildīt to, gaidīsim jūs mūsu autocentrā," teic Aleksandrs.

Gaisa masas mērītājs


Foto: Publicitātes foto

Aleksandrs atklāj arī interesantu automašīnas uzbūves niansi – degvielas momentānais patēriņš patiesībā tiek mērīts pēc iesūktā gaisa, izmantojot samērā sarežģītu algoritmu. "Ceļojot pa Itālijas Alpu pakāji, kur gaiss ir piesātināts ar skābekli, šis gaisa masas mērītājs strādā korekti. Tiklīdz paceļamies augstāk, kur gaiss ir retināts, uzrādītais degvielas patēriņa skaitlis var atšķirties. Gadās, ka gaisa masas mērītājs iziet no ierindas un norāda nepareizu ieplūdušā gaisa daudzumu, attiecīgi sūtot nepareizu signālu degvielas iešprices sistēmai – jātērē vairāk! Tādēļ uzticieties autoservisa pārstāvjiem, kuri jūsu braucamo uztver kā vienotu organismu un zinoši meistari automobiļa dzinēja diagnostiku veic ar kvalitatīviem rīkiem, vadoties pēc automobiļu ražotāju instrukcijām un norādēm," iesaka Aleksandrs.

Ievērojot visus šos ieteikumus un uzturot automašīnu labā tehniskajā stāvoklī, degvielas patēriņu var pietuvināt rūpnīcas noteiktajiem parametriem. "Gada griezumā tā var būt visai prāva summa. Saprotu, ka tehniskās apkopes un auto remonts rada neērtības – jāieplāno konkrēta diena, kad mašīnu aizvest uz servisu, jāievēro konkrēts darba laiks, jāplāno nokļūšana mājās bez sava spēkrata. Mārupes Autocentrs strādā no deviņiem līdz sešiem vakarā, bet atvest automašīnu varat krietni ātrāk – jau sākot no septiņiem rītā. Esam elastīgi un pielāgojamies klientiem – varam vienoties, ka automašīnu atdzenat nedēļas nogalē, kā arī aizvedīsim jūs līdz pilsētas centram, lai nav jāsvīst sabiedriskajā transportā," iedrošina Aleksandrs.

Mārupes Autocentrs ir viena no SIA "ZK 9" struktūrvienībām, kas nodarbojas ar vieglo automašīnu apkopi, remontu un diagnostiku, savukārt, SIA "ZK 9" specializācija ir kravas automašīnu un piekabju remonts, apkope, virsbūves darbi un diagnostika: "Veicam jebkuras sarežģītības darbus jau vairāk nekā 13 gadus, sākot no motoru, virsbūvju un piekabju remonta, līdz tik vienkāršām lietām kā auto mazgāšana un salona tīrīšana."

"Turklāt augustā piedāvājam unikālu iespēju – vispārējo vieglā automobiļa pārbaudi bez maksas! Meistars veiks virsbūves, ritošās daļas un apgaismes iekārtu apskati, konstatēs tehnisko šķidrumu noplūdes, novērtēs riteņu stāvokli un, ja būs nepieciešams, sastādīs potenciālo remontdarbu tāmi. Lai prieks braukt un sirds mierīga pirms došanās uz tehnisko apskati!" aicina Aleksandrs Gusakovs.

SIA "ZK 9" ir lielākais kravas automašīnu un piekabju serviss Baltijā ar vairāk kā 13 gadu pieredzi. Vairāk – www.zk9.lv, vai pa tālruni 22300079

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!