Foto: Publicitātes foto
Uzņēmumi visā pasaulē, tostarp 'Mars', pasaulē vadošais pārtikas, šokolādes, košļājamo gumiju, augļu dražeju izstrādājumu un mājdzīvnieku barības ražotājs, arvien vairāk apzinās, cik svarīgi ir radīt iekļaujošu darba vidi, kas atbalsta gan vīriešus, gan sievietes, viņiem kļūstot par vecākiem. Piemēram, hibrīda darba modelis var palīdzēt ne vien lauzt stereotipus par bērnu aprūpes pienākumiem, bet arī pavērt ceļu dzimumu līdztiesībai. 'Mars' jau šobrīd strādā, lai paātrinātu savu apņemšanos uzņēmuma darba vietās un kopienās īstenot visaptverošu iekļaujošas un daudzveidīgas darba vides stratēģiju 'Inclusion and Diversity Strategy', kā arī iedrošina citus uzņēmumus veidot iekļaujošu darba vidi, kas atbalsta vecākus.

Kā liecina Sabiedrības integrācijas fonda veiktais pētījums 'Dažādības kompass 2023', lielākā daļa darba devēju Latvijā saredz šķēršļus iekļaujošas darba vides veidošanai. Lai arī 69% Latvijas darba devēju saskata dažādības vadībā virkni priekšrocību, praksē to īsteno vien retais. Kā galvenie šķēršļi šādai rīcībai tiek minēti sabiedrībā valdošie stereotipi un līdzekļu trūkums.

Ja runājam par bērna kopšanas atvaļinājumu un ap to valdošajiem stereotipiem, tradicionāli bērnu aprūpes pienākumus lielākoties saista ar sievietēm, tikmēr vīrieši galvenokārt koncentrējās uz savu karjeru. Tomēr sabiedrība attīstās un mainās, un arvien vairāk tiek atzīts, ka bērnu audzināšanai jābūt kopīgai abu vecāku atbildībai. Turklāt vīriešu aktīva iesaiste bērnu aprūpē nāk par labu ne tikai ģimenēm, bet arī palīdz lauzt dzimumu stereotipus.

"Darbavietām ir ļoti svarīgi vienlīdzīgi atbalstīt abus dzimumus, lai nodrošinātu, ka gan sievietes, gan vīrieši var pilnībā izmantot savu potenciālu. Piemēram, viens no veidiem ir veicināt hibrīdmodeļa darba režīmu, kas var palīdzēt veidot vienlīdzīgāku un iekļaujošāku darba vidi. Tas ļauj gan vīriešiem, gan sievietēm efektīvāk līdzsvarot savus profesionālos un vecāku pienākumus. Sniedzot iespēju strādāt hibrīdmodelī, mēs raidām spēcīgu vēstījumu vecākiem, ka bērna audzināšana ir viņu kopīga atbildība," skaidro Roberts Mednis, 'Mars' pārdošanas vadītājs Baltijas valstīs. Viņš papildina: "Piemēram, 'Mars' darbinieki var brīvi izvēlēties, kad strādāt birojā un kad strādāt attālināti no mājām, paši veidojot sev piemērotu, veselīgu darba un privātās dzīves līdzsvaru."

Hibrīdmodeļa darba vide ir būtisks faktors talantu saglabāšanai un piesaistīšanai

'Mars' veiktā pētījumā 'Here to be Heard' atklāts, ka, pēc 79% sieviešu domām, lai pilnībā izmantotu savu potenciālu, ir jāizbeidz kaitīgie dzimumu stereotipi, tostarp tie, kas attiecas uz bērnu audzināšanu. "Daudzas uzņēmējdarbības vides noliedz dzimumu stereotipu pastāvēšanu, tāpēc to atzīšana ir pirmais solis, lai nojauktu tā dēvētos 'stikla griestus'. Cildinot iekļaujošas un daudzveidīgas darba vides iniciatīvas un mērķus, mudinot sievietes uzņemties vadošās lomas uzņēmumos, atbalstot abus strādājošos vecākus un ļaujot elastīgi strādāt, kā arī nodrošinot vienlīdzīga atalgojuma un tiesību piešķiršanu visiem dzimumiem, ir būtiskākie pasākumi dzimumu stereotipu laušanā, kas būtu jāveic visiem uzņēmumiem,' atzīst Roberts Mednis.

'Mars' ir uzņēmums, kuru virza mērķis, ka pasaulē, kuru vēlamies rīt, cilvēki un mājdzīvnieki dzīvo laimīgu un veselīgu dzīvi uz veselīgas planētas. Daļa no šī mērķa ir radīt daudzveidīgāku un iekļaujošāku darba vidi ikvienam darbiniekam neatkarīgi no redzamām vai neredzamām atšķirībām.

'Mars' arī cenšas panākt 100% dzimumu līdzsvaru uzņēmuma vadošajos amatos visā pasaulē. Šobrīd Baltijā 55% uzņēmuma komandas veido sievietes, kamēr vīrieši - 45%. Savukārt konkrēti Latvijā - 81% komandas veido tieši sievietes. Tāpat 'Mars' globāli ir izdevies ieviest līdzvērtīgu atalgojumu visiem 130 000 darbiniekiem, no kuriem vairāk nekā puse ir sievietes.

"Uzņēmumi var gūt lielu vērtību, veicinot iekļaujošu un daudzveidīgu darba vidi. Un ne tikai tad, ja uzņēmums ir daudzveidīgs, bet arī ļaujot ikvienam justies saredzētam, sadzirdētam un gaidītam. Tādā veidā darbinieki patiesi var attīstīties un pārvarēt sarežģītas situācijas, piemēram, pētot dažādas idejas un piedāvājot jaunus risinājumus," secina R. Mednis.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!