Fоtо: Publicitātes foto

Viena no galvenajām maņām, ar kuru bērni uztver lielāko daļu no apkārtējās pasaules, ir redze. Uzsākot skolas gaitas, lielāko daļu zināšanu viņi apgūst mācību stundās un lasot grāmatas. Taču, ja bērnam ir redzes problēmas, kuras netiek koriģētas, šis process var būt apgrūtināts. Plašāk par to, kad ir nepieciešams bērniem doties uz redzes pārbaudi un kāpēc to ir svarīgi darīt regulāri, stāsta "OptiO" optometriste Ināra Čipāne.

Cilvēka redzes spējas attīstās pamazām, no dzimšanas līdz aptuveni astoņu gadu vecumam. Tāpēc līdz pirmsskolas vecuma sasniegšanai redzes pārbaude tiek veikta trīs reizes. Pirmais redzes skrīnings pie acu ārsta jeb oftalmologa tiek veikts aptuveni 1-2 gadu vecumā, lai pārbaudītu vai nav konstatētas nopietnas patoloģijas, kā arī tiek mērīts acs optiskais stiprums. Otrā redzes pārbaude tiek veikta 3-4 gadu vecumā, kad tiek veikti precīzāki mērījumi un pārbaudīts redzes asums tuvumā un tālumā. Trešā, pirmsskolas pārbaude, jau līdzinās pieaugušo redzes pārbaudei un to iespējams veikt pie primārā redzes speciālista jeb optometrista. Vizītes laikā bērniem tiek pārbaudīts redzes asums, kopredze jeb binokulārā redze, kā arī tiek izmeklēta acs refrakcija (optiskais stiprums) un acu priekšējās un dziļākās daļas, lai pārliecinātos, ka bērns ir gatavs uztvert jaunu informāciju ar acīm.

Pirmsskolas vecuma bērniem, 6-7 gadu vecumā, redzes pārbaudi ir svarīgi veikt, lai integrācija skolas vidē būtu veiksmīga. Redzes problēmas var traucēt mācību procesā, ja ir grūtības saskatīt to, kas rakstīts uz tāfeles vai grāmatā. Līdz ar to var mainīties arī bērna uzvedība – ir grūti koncentrēties vai bērns izjūt lielāku nogurumu, galvassāpes. Tomēr bērna redze šajā pirmsskolas vecumā vēl turpina attīstīties, tāpēc laikus atklājot problēmas tās var veiksmīgāk koriģēt.

Bērniem, kuriem tiek konstatētas redzes problēmas, tiek piemeklēti atbilstoši redzes korekcijas līdzekļi. Arī vecākiem ir svarīgi atcerēties un atgādināt bērniem, ja speciālists ir izrakstījis brilles, tās ir jānēsā, un jānēsā tā, kā receptē tas ir norādīts. Tas ir mīts, ka piemērotu briļļu nēsāšana redzi pasliktinās. Tāpat jāatceras, ka ir atkārtota redzes pārbaude bērniem ir jāveic vismaz reizi gadā, vai biežāk, ja to ir noteicis speciālists. Ieteicams gan izvēlēties vienu optometristu vai oftalmologu pie kura doties, lai laika gaitā varētu kvalitatīvāk sekot līdzi redzes izmaiņām un attīstībai. Savukārt bērniem, kuriem nav konstatētas redzes problēmas vai citas sūdzības, profilaktisku redzes pārbaudi nepieciešams veikt reizi viena vai divu gadu laikā. Uzsākot skolas gaitas bērnu actiņas izjūt lielāku slodzi tuvumā, tāpēc regulāras redzes pārbaudes ir svarīgas, jo nereti bērni paši izvairās runāt par to, ka neredz pietiekami labi.

Kā atpūtināt acis?

Rūpējoties par bērnu labsajūtu, svarīga loma ir redzes slodzei tuvumā. Lai tā nebūtu pārmērīgi liela, jāievēro nepieciešamās atpūtas pauzes un ieteicamais darba attālums. No grāmatas, telefona vai planšetes jābūt vismaz 40 cm attālumam, savukārt no datora aptuveni 60 -70 cm. Atpūtas laikā nedrīkst pāriet no vienas tuvuma slodzes uz citu, piemēram, pārtraukt lasīt grāmatu un tikmēr pavadīt laiku skatoties telefona ekrānā. Pauzes laikā acis nepieciešams atslābināt skatoties aptuveni 6m attālumā. Kā arī bērniem redzes profilaksei svarīga loma ir aktivitātēm svaigā gaisā, jo atrodoties ārpus telpām mēs vairāk koncentrējam skatienu uz tālākiem objektiem, nekā tuvākiem.

Aktualizējot problēmu, ka Latvijā redzes problēmas tiek atklātas arvien agrākā vecumā, "OptiO" arī šogad realizē sociālās atbildības programmu, kuras ietvaros līdz gada beigām, bērniem līdz 18 gadu vecumam (neieskaitot), ir iespēja saņemt brilles 60 eiro vērtībā bez maksas. Tās ietvaros vecāki tiek aicināti pievērst uzmanību bērnu labsajūtai, veicot ikgadēju redzes pārbaudi, lai novērtētu bērnu redzes veselību un, ja nepieciešams, iegādātos kvalitatīvu redzes korekcijas līdzekli, ļaujot bērnam skaidri redzēt un justies labi ik dienu.

Vairāk informācijas par bērnu sociālās atbildības programmu:https://optio.lv/davinam-berniem-brilles/

Читайте нас там, где удобно: Facebook Telegram Instagram !