Fоtо: Publicitātes foto

Gastroezofageālā refluksa slimība (GERS) ir viena no visbiežāk izplatītajām gastroenteroloģiskajām slimībām šajā gadsimtā. Iespējams, ikviens vismaz reizi dzīvē ir saskāries ar šīs slimības simptomiem, un rietumu pasaulē tā skar līdz pat 20 % iedzīvotāju.

Fоtо: Gastroenterologs, internists Pāvels Janovičs

Gastroezofageālā refluksa slimība (GERS) ir viena no visbiežāk izplatītajām gastroenteroloģiskajām slimībām šajā gadsimtā. Iespējams, ikviens vismaz reizi dzīvē ir saskāries ar šīs slimības simptomiem, un rietumu pasaulē tā skar līdz pat 20 % iedzīvotāju.

Šo lielo pieaugošo izplatību izraisa mūsdienu dzīvesveidam raksturīgie provocējošie faktori: saspringts darba grafiks, stress, neregulāra diēta, rietumiem raksturīgais uzturs, liekais svars utt. Bieži vien tā ir saistīta ar paaugstinātu skābes līmeni kuņģī, jo visbiežāk sastopamais simptoms ir grēmas vai dedzināšanas sajūta krūtīs. Tas var būt saistīts arī ar faktu, ka lielākā daļa zāļu, ko lieto GERS ārstēšanai, kavē vai neitralizē skābes veidošanos kuņģī. Dažkārt netiek ņemts vērā, ka galvenie mehānismi, kas ir šīs slimības attīstības pamatā, ir saistīti ar gremošanas trakta augšdaļas motorikas traucējumiem un nepietiekamu kuņģa un barības vada sieniņu muskuļu darbību.

Lai palīdzētu iztēloties, kā attīstās GERS, augšējo gremošanas trakta daļu var iedalīt trijās daļās: barības vads, apakšējais barības vada sfinkters un kuņģis.

Barības vads darbojas kā sūknis, sakošļāto pārtiku virzot no mutes uz kuņģi. Šī sūkņa pareiza darbība nodrošina arī, ka kuņģa skābais saturs tiek ātri izvadīts no barības vada un neizraisa slimības simptomus. Otra daļa, apakšējais barības vada sfinkters, ir kā vārsts starp skābo vidi kuņģī un neskābo vidi barības vadā. Ja tas darbojas normāli, ir pareizajā tonusā un spontāni neatslābst vairāk nekā dažas reizes dienā, GERS simptomi neattīstās. Pēdējā daļa – kuņģis – darbojas kā rezervuārs un pa daļām nogādā uzņemtās barības porcijas uz zarnām, lai tās sagremotu. Iepriekš minētie GERS provocējošie faktori (galvenokārt caur daudzajiem nervu savienojumiem starp smadzenēm un kuņģa un zarnu traktu) var traucēt vienas vai vairāku šo daļu pareizu darbību un izraisīt slimības attīstību. Ja barības vada darbība ir traucēta, skābais saturs no kuņģa tur paliek ilgāk, radot GERS simptomus. To var izraisīt arī pazemināts apakšējā barības vada sfinktera tonuss vai pārāk bieža spontāna atslābšana. Tādējādi tiek likvidēta mehāniskā barjera, kas aizsargā barības vadu no kuņģī esošās skābes. Kuņģa darbības traucējumi izraisa lēnāku kuņģa satura izvadīšanu zarnās, zarnu spiediena paaugstināšanos un līdz ar to tendenci skābajam saturam izdalīties pretējā virzienā – atpakaļ barības vadā. Tas atkal izraisa GERS simptomu attīstību.

Slimības ārstēšanas principam ir jābūt vienkāršam – jānovērš provocējošie faktori, un simptomiem vajadzētu izzust. Diemžēl bieži vien tas nav tik vienkārši. Pirmkārt, tā nesasniedz simptomu tūlītēju atvieglojumu, bieži vien ir grūti atrast, kas izraisījis slimību, un, ja arī šie faktori ir zināmi, dažkārt tos ir grūti novērst. Tāpēc bieži vien papildus tiek izmantoti medikamenti. To pamatā ir zāļu grupa, kas pazīstama kā protonu sūkņa inhibitori. Tie bloķē kuņģa šūnas, kas ražo skābi, un parasti ātri mazina simptomus. Tā kā tie neietekmē pašas slimības mehānismu, to funkcija ir ātri uzlabot pašsajūtu, ārstēt slimības komplikācijas un dot laiku, līdz var novērst provocējošos faktorus. Vēl viena zāļu grupa, ko arī var izmantot GERS ārstēšanā, ir prokinētiķi. Parasti tie iedarbojas uz kuņģa un zarnu trakta augšējo daļu, aktivizējot tās motoriku un stiprinot sieniņu muskuļu šķiedras.

Tas uzlabo visu anatomisko zonu darbību, kuru darbības traucējumi, iespējams, ir slimības attīstības cēlonis, – nodrošina ātru barības vada attīrīšanos no kuņģa skābes, stiprina apakšējā barības vada sfinktera tonusu un mazina spontāno atslābumu, kā arī kuņģa spiedienu. Dažiem pacientiem ir grūti panākt pilnīgu un ilgstošu simptomu novēršanu, lietojot tikai protonu sūkņa inhibitorus. Īpaši tas attiecas uz pacientiem, kuriem ir GERS simptomi, ko papildina pilnuma sajūta kuņģī, slikta dūša un bieža refluksa parādīšanās. Tad ir svarīgi apsvērt ārstēšanas papildināšanu ar prokinētiķiem. To efektivitāte un drošība šīs slimības ārstēšanā ir pierādīta vairākos klīniskajos pētījumos.

Saslimstība ar GERS ir ļoti augsta. Ārstēšanai parasti ir nepieciešami medikamenti. Protonu sūkņa inhibitori, kas ir visbiežāk izrakstītie medikamenti, nepalīdz visiem. Šādā gadījumā, īpaši, ja vienlaikus ir kuņģa un zarnu trakta motorikas traucējumu simptomi, ārstēšanā jāapsver prokinētiķu lietošana.

Uztura bagātinātājs. Uztura bagātinātājs neaizstāj pilnvērtīgu un sabalansētu uzturu.

Читайте нас там, где удобно: Facebook Telegram Instagram !