Foto: Narvas pils un Ontikas stāvkrasts Ida-Viru/Ida-Viru tūrisma klasteris

Jūs taču vēlaties atpūsties tā, lai viss būtu rokas stiepiena attālumā? Turklāt par pieejamām cenām. Tad lūk, Ida-Viru piedāvā izbaudīt neskartās dabas skaistumu reizē ar fenomenālu vēsturisko mantojumu un laisku spa atpūtu. Savukārt, aktīvās atpūtas cienītāji var saņemt kārtīgu adrenalīna devu brīvdabas aktivitāšu piedzīvojumos gaisā, ūdenī un zem zemes. Šis Ziemeļaustrumigaunijas apriņķis tūristiem ir gluži kā neslīpēts tīrradnis. Tikko sāc to iepazīt tuvāk, atspīd neparastas šķautnes. Esam apkopojuši labākos šīs vasaras piedāvājumus un aizraujošas apskates vietas Ida-Viru apgabalā. Bet par visu pēc kārtas.

Atvaļinājums ar piedzīvojumu garšu

Vai esat kādreiz vēlējušies iejusties, pasakas par sniegbaltīti, septiņu rūķīšu ādā un nolaisties pazemes raktuvju alās? Ida-Viru jums ir tāda iespēja – nokļūt tumšajos pazemes tuneļu labirintos, kur neviens mobilais tīkls netiek klāt un stundas garumā izbaudīt īstu kalnraču ikdienu. Nolaižoties pazemē, pustumsā, jums būs iespēja noķert īstu šermuļu sajūtu, iekāpt graboša pazemes vilciena vagoniņā un izbraukt līkumu pa pazemes šahtām, kā arī iepazīt degslānekļa raktuvju strādnieku darba apstākļus.

Foto: Igaunijas Kalnrūpniecības muzejs/Matti Kämarä

Turpat atrodas arī futūristiskais dabas brīnums, cilvēka veidotais - Aidu, kurš tapis bijušajā degslānekļa karjerā. Te izveidota savdabīga piedzīvojumu oāze. Drosmīgākie var saņemt adrenalīna devu Aidu safari braucienā pa apkārtnes bezceļu trasēm, vai laivu braucienā izbaudīt Aidu karjera ūdenspasaules šarmu. Īpaši spilgtus iespaidus iespējams gūt braucot nakts tūrēs ar kanoe laivām.

Tiem, kam tuvāki sauszemes ceļi, dodieties pārgājienā pa Aidu karjera mākslīgi veidotajām dabas takām, izbaudot ainavas ar baltiem vēja rotoru spārniem fonā, kas iespaidīgi spoguļojas karjera zilizaļo ūdeņu atspulgos. Jaunatklātais Aidu Ūdens Piedzīvojumu parks piedāvā izbaudīt piedzīvojumus ne tikai uz ūdens, ūdenī un pie ūdens, bet arī doties organizētos izbraucienos ar fatbike riteņiem un pārgājienos gida pavadībā, kā arī organizē pasaules līmeņa sporta pasākumus.

Foto: Laivu brauciens Aidu karjerā/Adrenaator Grupp

Kad ir pabūts pazemē un izbraukts pa bezceļiem, aicinām doties ne mazāk sirdi stindzinošajos gaisa trošu piedzīvojumos, traucoties vēja ātrumā pa 600 metrus garajiem gaisa ceļiem Kivioli piedzīvojumu centrā. Te aktīvas nodarbes svaigā gaisā atradīs ikviens - gan pieaugušie, gan bērni. Augstajā piedzīvojumu parkā nobraucieni no kalna ar kamerām vai pa caurulēm (trubām), ugunsdzēsēju pilsētiņa un daudzas citas izklaides jums nodrošinās sportiskām aktivitātēm pilnu dienu.

Foto: Nobrauciens pa trosi Kivioli Piedzīvojumu centrā/Kivioli piedzīvojumu centrs

Laiks nesteidzīgai vasaras atpūtai pie ūdeņiem

Ida-Viru apgabals izvietojies starp trim lielām ūdenstilpnēm. Ziemeļos - jūras piekraste, dienvidos - Peipusa ezers un austrumos - Narvas upe. Narva-Jēsū kūrorts atrodas garākajā Igaunijas smilšu pludmalē. Izbaudiet 9,5 km garumā balto smilšu jūras liedagu, dodoties nesteidzīgās pastaigās un ļaujoties saules, vēja, un ūdens relaksējošajai terapijai. Pievilcīgas un vietējo iemīļotas atpūtas vietas jūras piekrastē atrodas arī Līmalā, Toilā un Sillamē pilsētā.

Foto: Brīnišķīgais Narva-Jēsū jūras kūrorts/Anna Markova

Atpūta jūras piekrastes kūrortos

Viens no ceļinieku lielākajiem sapņiem – pēc aktīvi pavadītas dienas kārtīgi atpūsties un atveldzēties. Narva-Jēsū pludmale ir viena no vislabāk aprīkotajām pludmalēm Ida-Viru. Te ir speciāli ierīkotas pārģērbšanās kabīnes, pludmales dušas un tualetes. Seklais un smilšainais jūras krasts ir kā radīts dažādu ūdens aktivitāšu baudīšanai, kā piemēram, izbraucieni ar SUP dēļiem pa līganajiem piekrastes viļņiem. Vietējā nomas punkta piedāvājumā ir gan bērnu, gan pieaugušo aprīkojums. Pēc aktīvas atpūtas, turpat jūras krastā, Meresuu SPA pludmales bārā var pasūtīt vieglas uzkodas un izvēlēties kādu dzērienu no plašā atspirdzinošo kokteiļu klāsta. Pusdienās vai vakariņās iesakām apmeklēt Meresuu SPA restorānu Meloodia vai Narva-Jēsū Medical Spa restorānu Kuurort ar skaisto jūras panorāmu.

Foto: Narva-Jēsū pludmale/Sven Zacek

Ja laikapstākļi atpūtai pludmalē nav piemēroti, varat izbaudīt spa centru piedāvājumu. Populārajā Narva-Jēsū kūrortpilsētā jūs gaida lielie Narva-Joesuu spa un Meresuu spa hotel kompleksi ar pilna spektra servisu, relaksējošiem spa centriem, augstas klases restorāniem un kafejnīcām. Narva-Jēsū Medical spa atrodas arī Baltijas valstīs lielākais āra baseins, kas pildīts ar siltu artēzisko ūdeni no zemes dzīlēm. Ir vērts atcerēties, ka vasaras sezonā Narva-Jēsū kūrortā ir maksas autostāvvietas. Ērti par stāvvietām var samaksāt, izmantojot mobilo tālruni.

Foto: Narva-Jēsū Medical Spa/Ida-Viru tūrisma klasteris
Foto: Meresuu Spa Hotel/Ida-Viru tūrisma klasteris

Ja vēlaties atpūsties mazliet nostāk no ļaužu masām, piedāvājam izvēlēties Toila spa hotel, ar plašu spa centru un atsevišķi nodalītu zonu tikai pieaugušajiem. Toilas pludmalē ir izveidoti volejbola laukumi un treniņu laukumi, kā arī no ostas var doties jūrā ar koka buru laivu Tütarsaare Aino un baudīt brīnišķos saulrieta skatus jūrā. Restorāna Toila Mereresto, terasē ar jūras skatu, tiek piedāvāta daudzveidīga ēdienu izvēle, kas gatavoti no vietējiem produktiem. Toilas apkārtnē ir daudz skaistu un unikālu apskates vietu. Tuvumā esošajā Oru parkā pie bijušās Toilas pils tiek organizēti ceļojumi laikā, dodoties virtuālās realitātes piedzīvojumā VR Toila 1938 – "Zudusī varenība" – atkaltikšanās. Vasaras laikā ir iespējams apmesties arī kempingā, kā arī ir speciāli aprīkots laukums kemperiem.

Foto: Toila Spa Hotell/Ida-Viru tūrisma klasteris

Sapnis par spa atpūtu muižnieku stilā

Varbūt vēlaties iejusties veclaiku aristokrātiskajā gaisotnē? Tad jums jāizvēlas kāds no apkārtnē esošajiem atmosfērīgajiem muižu spa kompleksiem, kā von Rosen spa viesnīca vai Sakas muižas viesnīca ar nelielo, bet omulīgo spa centru un nakšņošanu īstos muižas apartamentos.

Foto: Saka muižas spa centrs/Ida-Viru tūrisma klasteris

Vasaras brīvdienas baroka laikmeta pilsētā

Ida-Viru ir bagāts vēsturiskais mantojums. Baroka laikmeta pērle - majestātiskā Narvas pilsēta uz divu valstu robežas ir izpētes vērta vieta. Te saplūst kopā vairāki unikāli saskarsmes punkti – Eiropas tālākais robežpunkts un vieta, kur upes krastā lepni viena otrai pretī stāv divas iespaidīgas viduslaiku pilis - katra uz savas valsts robežas. Labi saglabājusies ir arī vecpilsēta, kuru izstaigāt un iepazīt var ne tikai kājām, bet arī virtuālās realitātes izstādē Narvas Rātsnamā.

Foto: Divas pilis upes krastos Narvas centrā/Sven Zacek

Narva piesaista ne tikai vēstures cienītājus, bet vilina arī ar plašo kultūras programmu. Tā piemēram, ik gadu vasaras izskaņā, augusta beigās, Narvas vēsturiskos mūrus pieskandina grandiozais Narvas operas festivāls, kas pulcē visplašāko publiku un operas māksliniekus no tuvienes un tālienes.

Narvas pilsētā var izbaudīt ne tikai mākslu, kultūru un iepazīt vēstures liecības. Nogurušajiem pilsētas viesiem tiek piedāvāta īsti karaliska spa atpūta nelielajā, bet viesmīlīgajā IDA spa centrā, kas atrodas viesnīcā Narva, turpat pilsētas centrā.

Foto: Viesnīcas Narva, IDA spa/Ida-Viru tūrisma klasteris

Atklājam noslēpumaino pilsētu Sillamē

Vai jūs esat kaut ko dzirdējuši par mistisko pilsētu Sillamē, kas savulaik nebija atrodama nevienā pasaules kartē? Pilsēta pastāvēja toreiz, pirms septiņdesmit gadiem, un pastāv arī šodien. Tā ir unikāla ar savu padomju laikmeta tradicionālo arhitektūru, kas tapusi kā vienots pilsētbūvniecības ansamblis. Grandiozās kāpnes pilsētas centrā aizved līdz jūras promenādei. Te pilsētas mūri un jūra burtiski saplūst vienā veselumā, gluži kā smalkajos Itālijas kūrortos. Sillamē pludmale ir lieliska vieta atpūtai ar bērniem. Paralēli ūdens priekiem var pastaigāties pa pludmales promenādi, spēlēties rotaļu laukumos, kāpelēt pa Robinsona tiltu, kā arī mieloties ar konfektēm un saldējumu promenādes kafejnīcās vai vienkārši baudīt gardus ēdienus un skatu uz jūru restorānā Promenaadi. Aicinām izstaigāt pilsētu un vietējā muzejā uzzināt, kāpēc vēl tikai nesenā pagātnē vesela pilsēta tika slēpta no pārējās pasaules.

Foto: Sillamē promenāde/Sven Zacek

Atpūta ezera smilšu pludmalē Peipusa ezera krastā

Ida-Viru atrodas arī Igaunijas garākā iekšzemes ūdeņu smilšu pludmale, kas vijas gar Peipusa ezera ziemeļu krastu. Vispazīstamākā ezera kūrorta vieta šeit viennozīmīgi ir Kauksī pludmale, kas vasarās ir īpaši populāra. Lieki minēt, ka ezera ūdens vienmēr ir siltāks un maigāks - ne jau par velti daudzi vietējie atpūtnieki priekšroku dod tieši "Peipsi jūras" atpūtai. Te nodarbošanos var atrast visai dienai. Pastaigas pa piekrastes kāpām un promenādi ar brīnišķīgiem skatiem uz ezeru, bērniem spēles rotaļu laukumos priežu paēnā vai piknikošana jautrā kompānijā. Kauksi pludmales mājā var iznomāt velosipēdus un SUP dēļus atpūtai uz ūdens. Vietējās kafejnīcas piedāvā gardas uzkodas no vietējiem lauku produktiem. Ja vēlaties pagarināt laiskās brīvdienas, Peipusa apkaimē ir pieejama arī ļoti plaša naktsmāju izvēle.

Foto: Peipusa ezera smilšainais krasts/Mart Kiviselg

Apmeklējiet Ida-Viru un izbaudiet neaizmirstamu nedēļas nogali vai nedēļu garas brīvdienas tepat netālu kaimiņos - Igaunijas Ziemeļaustrumos!

Foto: Publicitātes foto

Seko "Delfi" arī vai vai Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!