Foto: Publicitātes foto
Kurš gan kaut reizi dzīvē nav sastapies ar tik delikāto un nepatīkamo situāciju kā aizcietējums? Ceļojumā, mainoties dzīvesveidam, nepiedomājot pie pilnvērtīga uztura vai lietojot medikamentus, aizcietējums ir pirmais signāls, ka organismam ir nepieciešams atbalsts. Kā ikdienā gādāt par savu zarna trakta pareizu darbību, lai tā netraucētu jūsu labsajūtai un veselībai, – par to detalizētāk šajā rakstā.

Katram cilvēkam zarnu darbība ir atšķirīga – kādam vēders iziet trīs reizes dienā, kamēr citam trīs reizes nedēļā, taču par aizcietējumu tiek uzskatīta apgrūtināta zarnu kustība vai sausi un cieti izkārnījumi retāk nekā trīs reizes nedēļā.

Biežākās aizcietējuma pazīmes:

 • vēdera iziešana retāk nekā trīs reizes nedēļā;
 • kunkuļaini, cieti un sausi izkārnījumi;
 • sasprindzinājums vai sāpes zarnu iztukšošanās laikā;
 • pilnuma sajūta pat pēc zarnu iztukšošanās.

Bieži vien aizcietējumu pavada arī stipras vēdersāpes, smagākos gadījumos – vemšana, vēdera uzpūšanās un asinis izkārnījumos. Hronisks aizcietējums var veicināt tūpļa vēnu pietūkumu un hemoroīdu veidošanos, radīt anālās plaisas jeb fisūras, var veidoties sacietējušu izkārnījumu uzkrāšanās, kas iestrēgst zarnās, kā arī pat taisnās zarnas gļotādas prolapsa veidošanās (taisnā zarna spontāni vai pie slodzes izspiežas vai izkrīt ārā).

Kas un kā notiek zarnās?

Resnās zarnas galvenais uzdevums ir absorbēt ūdeni no pārtikas atlikumiem, kad tie iet cauri gremošanas sistēmai, un veidot izkārnījumus jeb atkritumvielas. Visbeidzot resnās zarnas muskuļi caur taisno zarnu izstumj atkritumus, lai tos izvadītu ārā no organisma. Ja izkārnījumi resnajā zarnā paliek pārāk ilgi, tie var kļūt cieti un grūti izvadāmi.

Visbiežākais iemesls aizcietējumiem ir slikts uzturs. Lai izkārnījumi būtu mīksti un zarnām būtu viegli tos izvadīt, svarīgas ir šķiedrvielas un ūdens. Lielākoties šķiedrvielām bagāti produkti nāk no augu valsts, un šķiedrvielas var būt gan ūdenī šķīstošas, gan nešķīstošas.

Šķīstošās šķiedrvielas, "ceļojot" cauri gremošanas sistēmai, veido mīkstu, želejveida materiālu, savukārt nešķīstošās šķiedrvielas, izejot cauri gremošanas sistēmai, saglabā lielāko tiesu struktūras. Abu veidu šķiedrvielas savienojas ar izkārnījumiem, palielinot to svaru un izmēru, vienlaikus arī mīkstinot, tādējādi atvieglojot to izvadīšanu cauri taisnajai zarnai.

Tiesa, ne vienmēr pie vainas ir uzturs – arīdzan stress un izmaiņas dzīvesveidā var palēnināt resnās zarnas muskuļu kontrakcijas un izraisīt aizcietējumu.

Pērc šeit.

Biežāki aizcietējuma iemesli:

 • uzturs ar zemu šķiedrvielu daudzumu, īpaši diēta ar augstu gaļas, piena vai siera saturu;
 • dehidratācija;
 • zems kustību līmenis;
 • tualetes apmeklējuma atlikšana;
 • ceļošana vai citas izmaiņas ikdienas rutīnā;
 • medikamenti, tostarp vairāki antacīdi, pretsāpju medikamenti, diurētiķi, dažas zāles pret Parkinsona slimību u.c.
 • grūtniecība.

Riska grupa – vecāka gadagājuma cilvēki

Veciem cilvēkiem aizcietējumi nav saistīti tieši ar pašu vecumu, bet gan ar virkni apstākļu, kas ietekmē organisma kopējo veselības stāvokli. Pirmkārt, līdz ar ar vecumu mazinās slāpju izjūta, tādēļ viņi mazāk dzer, līdz ar to fēču masa ir cietāka. Otrkārt, aizcietējumus veicinoši faktori ir arīdzan dažādas hroniskas slimības, mazkustīgums, neiroloģiski un psihiski traucējumi un neatbilstošs uzturs.

Arī dažādu medikamentu lietošana veicina vēdera izejas problēmas. Vecāka gadagājuma cilvēki bieži vien lieto dažādas zāles, un daudzām no tām viena no blakusparādībām ir apgrūtināta zarnu kustība. Tā, piemēram, aizcietējumus var veicināt antiholīnerģiskie medikamenti, kas tiek lietoti astmas un arī urīnpūšļa slimību ārstēšanā. Tāpat arī atsevišķi medikamenti, ko lieto arteriālā asinsspiediena regulēšanai, dzelzs preparāti un jau iepriekš minētie medikamenti pret Parkinsona slimību var būt par iemeslu aizcietējumiem.

Aizcietējumi var būt arī dažādu nopietnu slimību simptoms, tostarp cukura diabēta, multiplās sklerozes, zarnu vēža un citu bīstamu kaišu blakusparādība.

Ilgstoši aizcietējumi vecākiem cilvēkiem var novest pie anāliem plīsumiem, hemoroīdiem, paraproktīta, fēču akmeņu (koprolītu) veidošanās u.c. Turklāt vecāka gadagājuma cilvēkiem sasprindzināšanās aizcietējumu laikā var pat novest līdz stenokardijai un asins izplūdumiem galvas smadzenēs.

Medikamentu grupas, kas veicina aizcietējumus

Ir vairākas medikamentu grupas, kas var veicināt aizcietējumus. Zināmākā no tām – opioīdu pretsāpju līdzekļi. Tie ir efektīvi sāpju mazināšanai, taču var izraisīt atkarību un palēnina arī zarnu darbību, veicinot cietu un sausu izkārnījumu veidošanos.

Artrīta gadījumā tiek izrakstīti dažādi pretiekaisuma līdzekļi, tos izmanto arī, lai samazinātu drudzi un vieglas, mērenas sāpes. Lai gan šīs grupas medikamentiem ir daudz labu īpašību, tie var arī būt par iemeslu cietai vēdera izejai.

Savukārt antihistamīnus lieto dažādu alerģijas simptomu mazināšanai, bet jāņem arī vērā, ka var tikt bremzēta normāla zarnu darbība un vēdera izeja. Ja runājam par cilvēkiem gados, tad noteikti jāpiemin arī medikamenti, kas tiek lietoti arteriālā asinsspiediena regulēšanai. To sastāvā ir vielas, kas veicina aizcietējumus. Jāpiemin arī dzelzs preparāti un piedevas, kas ārstē anēmiju un dzelzs deficītu, bet fēces padara cietas un sausas.

Ieteikumi aizcietējuma profilaksei:

 • iekļaut uzturā daudz augļu, dārzeņu un pilngraudu produktu;
 • patērēt pārtiku ar augstu šķiedrvielu saturu, nepieciešamības gadījumā lietot šķiedrvielu piedevas;
 • iekļaut uzturā žāvētas plūmes vai klijas;
 • dzert daudz ūdens;
 • izvairīties no alkohola un kofeīna patēriņa, jo tie veicina dehidratāciju;
 • regulāri nodarboties ar sportu;
 • lietot uzturā probiotikas, ko satur, piemēram, jogurts un kefīrs;
 • censties iztukšot zarnas katru dienu vienā un tajā pašā laikā.

Akūtos gadījumos ieteicams lietot makrogolu saturošus līdzekļus aizcietējumu ārstēšanai. Makrogols 4000 ir osmotisks laksatīvs līdzeklis, kas efektīvi piesaista ūdeni. Tas resnajā zarnā palielina ūdens daudzumu un palēnina ūdens uzsūkšanos no zarnu trakta, mīkstinot cietus izkārnījumus un palielinot to apjomu, tādā veidā pastiprinot zarnu satura kustību. Rezultāts ir normāla un atvieglota vēdera izeja.

Makrogolu satoroši līdzekļi ir lietojami simptomātiskai aizcietējumu ārstēšanai un cietu izkārnījumu mīkstināšanai. Tas ir dzērienā iemaisāms pulveris, kas veicina regulāru zarnu trakta darbību un rada dabisku atvieglojuma sajūtu. Līdzekļa iedarbība pakāpeniski sākas 24 – 48 stundu laikā.

Avoti: "Healthline", "Medical News Today" un "Mayo Clinic"
Forlax lietošanas instrukcija
FLX-LV-000054

Raksts tapis sadarbībā ar "Ipsen Pharma".

Seko "Delfi" arī vai vai Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!