Foto: AFP/Scanpix/LETA

ASV 13. jūnijā pievienojās tām 16 valstīm (tostarp arī Latvijai, Lielbritānijai, Francijai, Vācijai un citām), kuras parakstījušas ar Ukrainu divpusējos sadarbības līgumus aizsardzības jomā. Lai vērtētu šo līgumu nozīmi uz Ukrainas militārajām spējām jau tuvākajā nākotnē, svarīgi saprast kontekstu, kurā notiek Ukrainas divpusējo attiecību veidošana aizsardzības jomā.

Pretēji cerētajam, Ukraina nesaņēma uzaicinājumu iestāties NATO 2023. gada NATO samitā Viļņā. Ar lielu varbūtību tā nesaņems šo uzaicinājumu arī 2024. gada jūlijā samitā Vašingtonā. Arī turpmākā maršruta laika līnija uz Ukrainas dalību NATO ir neskaidra un atkarīga no daudziem faktoriem, tostarp no Ukrainas pozīcijas eventuālajās sarunās ar Krieviju. Tajā pašā laikā starptautiskās drošības garantijas ir nepieciešamas Ukrainai ne mazāka mērā kā bruņojums un munīcija.

Šādos apstākļos skaidri formulēta un prognozējama sadarbība ar sabiedrotajiem ir Ukrainas drošības plānošanas stūrakmens, kas tomēr ir tikai aizstājējs vēlamajam risinājumam – Ukrainas pilnvērtīgai dalībai NATO. Kā ziņo Ukrainas puse, tiek gatavoti vēl vismaz 10 līdzīga satura līgumi ar citām valstīm, kas tiks noslēgti pārskatāmā nākotnē.

Nenoniecinot citu valstu sniegto drošības atbalstu Ukrainai, kā arī militāro sadarbību ar Eiropas un Āzijas valstīm, nebūs pārspīlējums teikt, ka Ukrainai ilgtermiņa divpusējās drošības sadarbības vienošanās ar ASV ir svarīgākā no visām, tādēļ ir vērts to pētīt padziļināti. Šāds līgums veido precedentu un signālu arī citām valstīm ārpus NATO par to, kā mūsdienās var risināt drošības un aizsardzības problēmas. Lai gan nav teikts, ka šim precedentam ir lemts kļūt par "veiksmes stāstu".

Lai turpinātu lasīt, iegādājies abonementu.

Lūdzu, uzgaidi!

Pielāgojam Tev piemērotāko abonēšanas piedāvājumu...

Loading...

Abonēšanas piedāvājums nav redzams? Lūdzu, izslēdz reklāmu bloķētāju vai pārlādē lapu.
Jautājumu gadījumā raksti konts@delfi.lv

Seko "Delfi" arī vai vai Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!