Foto: LETA

Amerikas Savienotās valstu (ASV) Valsts kases Ārvalstu aktīvu kontroles birojs (OFAC) iekļāvis Aivaru Lembergu globālajā Magņitska sankciju sarakstā, teikts Finanšu ministrijas Ārvalstu aktīvu kontroles biroja pirmdien, 9. decembrī, publicētajā paziņojumā.

Paziņojumā Aivars Lembergs nosaukts par oligarhu, un paziņojumā norādīts, ka viņš iekļauts sarakstā kā amatpersona vai bijusī amatpersona, kura atbildīga vai tieši vai netieši iesaistīta korupcijā, tajā skaitā valsts mantas piesavināšanās, korupcijā, kas saistīta ar publiskiem iepirkumiem vai kukuļošanu.

ASV Valsts kases Ārvalstu aktīvu kontroles birojs (OFAC) pirmdien, balstoties uz tā dēvēto Magņitska likumu, par korupciju noteicis sankcijas virknei personu un viņu organizāciju Eiropā, Āzijā un Latīņamerikā, tostarp pret Ventspils mēru Lembergu.

"Korupcija atņem savu valstu iedzīvotājiem resursus, pamata pakalpojumus un ekonomiskās iespējas, kamēr tā padara bagātus dažus atsevišķus cilvēkus un veicina vides iznīcināšanu, politisko nestabilitāti un konfliktus," paziņoja ASV finanšu ministrs Stīvens Mnučins.

Viņš norādīja, ka Starptautiskajā pretkorupcijas dienā ASV vēršas "pret spēlētājiem Eiropā, Āzijā un Latīņamerikā, kuri turpina ar savām nelikumīgajām darbībām graut stabilu, drošu un funkcionējošu sabiedrību pamatus".

OFAC nosauc četras struktūras, kuras pieder Lembergam vai atrodas viņa kontrolē - Ventspils Brīvostas pārvalde, Ventspils Attīstības aģentūra, Biznesa attīstības asociācija un Latvijas Tranzīta biznesa asociācija.

OFAC izdevusi Globālo Magņitska vispārējo licenci nr.1, kas nosaka, ka 30 dienu laikā ir jāpārtrauc sadarbība ar sankciju sarakstā iekļautajiem – Lembergu, Ventspils Brīvostas pārvaldi, Ventspils Attīstības aģentūru, Biznesa attīstības asociāciju un Latvijas Tranzīta biznesa asociāciju.

Saskaņā ar noteiktajām sankcijām tiek bloķēti visi Lemberga un augstāk minēto struktūru īpašumi, daļas īpašumos un tieši vai netieši individuāli vai ar citu personu starpniecību piederošās struktūras, kurās viņu daļa ir virs 50%, kas atrodas ASV vai atrodas ASV personu īpašumā vai kontrolē, un par tām jāziņo OFAC.

Kā norāda OFAC, korupcija ir grāvusi Latvijas ekonomiku gadiem ilgi, atņemot Latvijas iedzīvotājiem līdzekļus valsts pakalpojumiem un ļaujot prettiesiskiem spēlētājiem kaitēt Latvijas valsts un NATO drošībai.

"ASV strādājušas cieši kopā ar Latvijas valdību, lai vērstos pret korupciju tur un citviet un ir uzticīgas kopīgajai lietai. ASV rīcība uzsver ASV saites ar Latviju un apņemšanos saukt pie atbildības korumpētus oligarhus par viņu darbībām pret svarīgu Eiropas sabiedroto," teikts paziņojumā.

OFAC norāda, ka Latvijas oligarhs Lembergs sankcijām pakļauts kā pašreizējā vai bijusī amatpersona, kas atbildīga vai līdzdalīga, vai tieši vai netieši iesaistīta korupcijā, ieskaitot par valsts līdzekļu šķērdēšanu, privātu līdzekļu piesavināšanos personīgam labumam, ar valdības līgumiem saistītu korupciju, vai dabas resursu ieguvi vai kukuļņemšanu.

Kā norāda OFAC, Lembergs ir Ventspils mērs kopš 1988. gada un viņš atkārtoti apsūdzēts par naudas atmazgāšanu, kukuļošanu un varas ļaunprātīgu izmantošanu. Lembergs kontrolē struktūras ar politisko partiju un korumpētu politiķu palīdzību un sistemātiski izmanto šīs struktūras un personas savam personīgajam ekonomiskajam labumam, apgalvo OFAC.

Saskaņā ar OFAC vēstīto, Lembergs izmantojis savu ietekmi pār politisko partiju vadību, lai veidotu valdības personālu un amatos ieliktu noteiktas valdības amatpersonas, kā arī izjauktu citu valdības amatpersonu nokļūšanu vadošos amatos. Turklāt Lembergs esot ietekmējis un korumpējis tiesībsargājošo iestāžu amatpersonas, lai aizsargātu savas intereses un gāztu politiķus, kurus viņš nespēj kontrolēt.

Lembergs uz aģentūras LETA telefona zvaniem pagaidām nav atbildējis.

Līdz ar Lembergu sankcijas noteiktas diviem Kambodžas pilsoņiem, serbu ieroču tirgoņa atbalsta tīklam un divām Venecuēlas amatpersonām.

"Magņitska likumu" toreizējais ASV prezidents Baraks Obama parakstīja 2012. gada 14. decembrī, un tas ļauj ASV varasiestādēm uzlikt arestu par cilvēktiesību pārkāpumiem un korupciju aizdomās turēto amatpersonu aktīviem, kā arī liegt šīm amatpersonām iebraukšanu ASV.

"Delfi" jau rakstīja, ka tā dēvētajā ASV Magņitska sarakstā iekļautajām personām ir liegta iebraukšana ASV, un tiek iesaldēti arī šo personu īpašumi, kas atrodas ASV jurisdikcijā.

Šajā "melnajā sarakstā" tiek iekļauti cilvēki, kas bijuši saistīti ar fonda "Hermitage Capital" jurista un korupcijas apkarotāja Sergeja Magņitska nāvi cietumā.

Magņitskis mira 2009. gada novembrī pēc 358 pirmstiesas aizturēšanas izolatorā pavadītām dienām. Viņu aizturēja pēc tam, kad advokāts bija apsūdzējis vairākas Krievijas amatpersonas liela mēroga korupcijā un Krievijas budžeta izlaupīšanā.

Magņitskim tika liegta pienācīga medicīniskā aprūpe, un viņš mira astoņas dienas pirms termiņa, kad viņš būtu bijis jāatbrīvo vai jātiesā.

Magņitskis savulaik atklāja, ka tiesībsargājošo iestāžu darbinieki piesavinājušies valsts budžeta līdzekļus 5,4 miljardu rubļu apmērā. Tiek uzskatīts, ka šīs personas atriebjoties organizējušas jurista kriminālvajāšanu, par šīs naudas izsaimniekošanu apsūdzot pašu Magņitski.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!