Domēnvārds briesmās!
Foto: PantherMedia/Scanpix

Šodien saskāros ar kādu gadījumu, kurā mājas lapas faktiskais īpašnieks nokļuvis situācijā, ka viņa mājas lapas adrese viņam juridiski nepieder. Daudzo gadu laikā šis nav ne pirmais, ne pēdējais gadījums, tādēļ arī top šis raksts, lai mudinātu padomāt domēnu īpašniekus par šo aspektu. Šādi gadījumi veidojas reizēs, kad domēna vārdu reģistrāciju uztic izdarīt mājas lapas izstrādātājam vai hostinga (izmitināšanas) pakalpojumu sniedzējam un tas nereģistrē pasūtītāja kontaktpersonu kā domēna administratīvo kontaktpersonu. Rezultātā – apdraudēta brīva piekļuve domēna vārdam. Kad slēdz sadarbības līgumu, tad visi ir draugi un par iespējamo līguma laušanu, sadarbības pārtraukšanu nedomā, bet tieši šis ir īstais brīdis, lai par to laicīgi padomātu un aizstāvētu savas intereses jau no paša sākuma. Ja nākas šķirties vai pakalpojuma sniedzējs vienkārši pazūd, tad var rasties konfliktsituācija par domēna vārda piederību – šādi gadījumi tālāk tiek risināti iesaistot Nic.lv un vajadzības gadījumā arī tiesvedība.

Katrs pats var pārliecināties par sava domēna kontaktinformāciju nic.lv mājas lapā. Turklāt pārliecinieties, ka pie administratīvās personas informācija ir pilnībā jūsu, nevis uzņēmuma nosaukums un e-pasts ir palicis dns@manshostings.lv. Tehniskā kontaktpersona savukārt ir tiesīga veikt dažādas tehniskās izmaiņas, kas ir saistītas ar domēnvārdu. Pakalpojuma sniedzējus (izstrādātājus, hostinga sniedzējus, iekšējā IT nodaļa) var norādīt šajā sadaļā, tomēr lieki šīs tiesības ārpus organizācijas piešķirt nevajag. Ja domēnvārda maiņas ir reta lieta organizācijā, vēlams to veikt pašiem, sekojot līdzi norādēm no pakalpojuma sniedzēja puses.

Daļai organizāciju būtiski ir reģistrēties nic.lv lietotāju sistēmā, lai vajadzības gadījumā varētu veikt izmaiņas iespējami ātri, pārvaldīt savus domēnus, piemēram, gadījumos, ja jūsu esošais hostinga sniedzējs dažādu iemeslu dēļ ilgstoši nedarbojas un nākas mainīt serveri  vai NS ierakstus. Nic.lv noteikumi paredz, ka klientu portālā veiktās izmaiņas stājas spēkā 30 minūšu laikā, savukārt rakstisks un e-pasta iesniegums var tikt apstrādāts līdz trim darba dienām!

Domēnvārdu aizsardzība

Līdzīgi kā ar jebkura zīmola aizsardzību Internetā, arī domēnvārdus vajag rezervēt laicīgi, pirms jebkādu publisku aktivitāšu publiskošanas. To labi ilustrē kāds gadījums ar bārdu - 2001.gadā Parex banka izsludināja konkursu par internetbankas nosaukumu. Paldies Delfiem, kuri arvien ir atrodami google un varu dalīties gan ar saiti, gan arī palasīt komentārus, kurus iepriekš neesmu lasījis. Uzvarēja nosaukums digi.lv, tomēr bija kāda liktenīga kļūda - šī adrese tika nebija piereģistrēta rezultātu paziņošanas brīdī un to ātri vien reģistrēja kāds cits - kā vēsta leģendas - citas bankas cilvēks (šo šodien apstiprināja delfi komentāri). Parex banka izlīdzējās ar subdomēnu: digi.parex.lv Līdzīgi kāds paķēra etalons.lv, turpinās tiesvedība par positivus.lv.. šis saraksts turpinātos vēl diezgan gari.

Papildus pamatdomēnam ir ieteicams iegādāties arī populārākos starptautiskos domēna vārdus - tie nemaksā tik daudz, lai nenodrošinātos ar tiem, piemēram, .com domēns uz gadu maksā ap 5 Ls, pagarinot mazliet dārgāk. Ja uzņēmums ir mazs, tad ārzemju domēnvārdu sagrābšana varētu būt mazāk satraucoša, tomēr uzņēmumiem, kuri strādā arī ārpus Latvijas, tas noteikti ir nozīmīgāk. Katram pašam izvērtēt, kāds ir nepieciešamais aizsardzības līmenis.


Delfi blogiJa arī Tev ir blogs un Tu vēlies dalīties savā saturā ar "Delfi" lasītājiem, pievieno savu blogu www.delfi.lv/blogi arī Tu!

Source

Pamanījāt kļūdu?
Iezīmējiet tekstu un nospiediet Ctrl + Enter!

Stingri aizliegts DELFI publicētos materiālus izmantot citos interneta portālos, masu informācijas līdzekļos vai jebkur citur, kā arī jebkādā veidā izplatīt, tulkot, kopēt, reproducēt vai kā citādi rīkoties ar DELFI publicētajiem materiāliem bez rakstiskas DELFI atļaujas saņemšanas, bet, ja atļauja ir saņemta, DELFI ir jānorāda kā publicētā materiāla avots.

Comment Form