Foto: Gulbenē novēro retu dzīvnieku – ķirzaku ar divām astēm
Foto: Veronika Kaktiņa

"Ar šo mazo "drakonu" satikos pie mājas, veicot āra darbus. Tieši tajā dienā ārā bija saulains laiks, un ķirzaciņa sildījās uz bluķiem. Noķert viņu nebija nemaz grūti, tikai vajadzēja to darīt prātīgi, lai viņa nenomestu savas brīnumastes," par savdabīgo abinieku saka Veronika. Kā apliecina speciālists Mihails Pupiņš, Veronikai paveicies redzēt reti sastopamu īpatni.

close-ad
Saturs turpināsies pēc reklāmas
Reklāma

Veronika portālam "Dzirkstele.lv" arī pastāstīja, ka pēc fotosesijas ķirzaka tika nolikta atpakaļ savā vietā, taču tūlīt pat devās prom.

Rāpuļu un abinieku pētnieks Mihails Pupiņš atklāj, ka Veronikai ir paveicies, ka redzējusi šādu ķirzaku, jo tas ir retums. Viņš pats ķirzakas ar divām astēm ir manījis divas reizes un vienu reizi paveicies redzēt arī bruņurupuci ar divām astēm.

"Kā zināms, ķirzakām astes ataug. Tas ir speciāls mehānisms, kā aste tiek nomesta, kad, piemēram, kaut kas ķirzakai iekož. Ķirzaka atstāj asti plēsējam un pati var aizmukt," skaidro speciālists. Astei ataugot, organismā dažkārt notiekot kādas kļūdas, proti, var ataugt divas astes.

Aste, kas atjaunojas, ir cita aste, nevis tā, kas no dzimšanas. Tādējādi tās krāsa var nedaudz atšķirties, ļaujot saprast, ka tā ir ataugusī aste. Pupiņš arī vēsta, ka ataugušās astes mēdzot būt viena par otru garākas.

"Ja ķirzakai ir divas astes, tātad viņai ir divas "biļetes", lai izdzīvotu, ja gadījumā būs jābēg no kāda plēsēja. Jebkurā gadījumā ķirzaka ar divām astēm ir interesants atradums. Pilsētā ķirzakai ir vairāk draudu, un lielākais drauds ir mājas kaķi, kuri ķer ķirzakas, pat ja nav izsalkuši," zina teikt Pupiņš.

Lai ierobežotu dezinformācijas kampaņu izplatību, portāls "Delfi" apturējis iespēju komentēt rakstus
www.dzirkstele.lv

Tags

Aculiecinieka ziņas Daba Gulbene
Publikācijas saturs vai tās jebkāda apjoma daļa ir aizsargāts autortiesību objekts Autortiesību likuma izpratnē, un tā izmantošana bez izdevēja atļaujas ir aizliegta. Vairāk lasi šeit.

Comment Form